Visų pirma, džiugu, kad LAMA BPO informacinėje sistemoje užsiregistravo 5 809 asmenys. Šiek tiek mažiau nei pusę jų t.y. 2 481 buvo pakviesti pasirašyti sutartis su aukštosiomis mokyklomis. Studijuoti valstybės finansuojamose ir su studijų stipendijomis vietose pakviesti 1 327 asmenys, o į valstybės nefinansuojamas vietas pakviesti 1 154 stojantieji. Tai kokios nuotaikos tarp stojusiųjų?

Abiturientų nuotaikos

Vieni džiaugėsi, kad rizikavo ir dabar galės studijuoti ten ir tai, ko jie labiausiai norėjo. Atsitiko ir taip, kad antrame etape buvo įstota vis vien ne ten, kur norisi. Tuomet lieka du keliai: pasirinkti „mažesnį“ blogumą ir studijuoti vieną iš dviejų programų, kurios galbūt nėra prie širdies. Daugelis apeliavo, kad nesinori išvaistyti metus laiko veltui, todėl pradės studijas, o vėliau po metų bandys perstoti. Atsirado ir tokių, kurie vis dėl to bandys laimę trečiame etape. Negana to, yra dalis abiturientų, kurie nusprendė metus padirbėti, jau ieškosi būsto ir net galvoja apie mokslus profesinėje mokykloje. Tiems, kurie iš karto ieškosi darbo ir nenori mokintis, abiturientas Jonas sako: „Geriau į profesinę mokyklą nueisiu, atsimokysiu 1 metus, o kitąmet stosiu universitetan arba kolegijon“. Jam pritarė Guoda, kuri pasakojo, kad: „Vienerius metus profesinėje mokykloje tikrai galima praleisti, geriau nei gap year, jei vėliau žadi dar studijuot kažką. Nagan to, po profesinės mokyklos auga konkursinis balas. Tai irgi pliusas Aš, jei būčiau neįstojus, tai būčiau metams į profesinę nuėjus, kad naudingai praleisčiau tuos metus.“

Portalo kalbinta abiturientė Karolina pasakojo: „Aš vėl įstojau ne ten, kur noriu, todėl, jei yra šansas trečiame etape, reikia mėginti. Juk nesinori veltui praleisti metus ten, kur savęs nematai, o jei mokamas mokslas, tai išmesti pinigus į balą.”

Trečias etapas

Nuo rugpjūčio 10 iki 16 d. 17 val. yra paskutinis laiko tarpas, kuomet nieku neįstoję jaunuoliai gali bandyti laimę. Būtent tada vyksta papildomas bendrasis priėmimas. Matematika labai paprasta: štai čia galima rasti, kiek buvo laisvų vietų antrame etape, o čia, kiek jų buvo užimta. Galima preliminariai paskaičiuoti, kur dar galima bandyti laimę, o kur geriau net nebevargti, nes, kaip žinote, studijų programos nėra „guminės“ – jei yra nustatytas tam tikras studentų skaičius, jo viršyti negalima. Papildomų kvietimų studijuoti paskalbimas yra numatytas LAMA BPO sistemoje iki rugpjūčio 21 d. 12 val., todėl kvietimus gavę jaunuoliai turės itin mažai laiko susitvarkyti dokumentus, susirasti būstą ir pasiruošti naujiems mokslo metams.

Sutarties nutraukimas

Dar kartą primename, kad kad jei pirmame etape sudarėte sutartį su aukštąja mokykla, tačiau antrajame ture įstojote ten, kur labiau norite ir traukia širdis, svarbu yra nutraukti pasirašytą sutartį. Jei persigalvosite, tiek elektroniniu būdu, tiek tiesiogiai sudarytą sutartį galima nutraukti atvykus į aukštąją mokyklą – ten pat galima sudaryti ir naują sutartį. Raginame susisiekti su savo aukštąją mokykla, nes kartais sutartį galima nutraukti ir elektoriniu būdu. Nutraukus sutartį, registracijos įmoka negrąžinama – vadinasi, sudarydami naują sutartį, šią įmoką mokėsite iš naujo, jei ji sudaroma ne su ta pačia aukštąja mokykla. Svarbu taip pat susisiekti su savo aukštąja mokykla, nes jei antra sutartis sudaroma su ta pačia mokykla, tikėtina, kad jums antrą kartą nereikės mokėti sutarties mokesčio.

Pradėdami studijuoti pasirašote teisinį dokumentą – studijų sutartį. Ją prasidėjus studijų semestrui nutraukti taip pat reikia oficialiu būdu. Net jeigu pasirašę studijų sutartį nenueisite nei į vieną paskaitą ir nepasirodysite nei viename egzamine, tai nereikš, kad savo noru nutraukėte studijas.

Nutraukti studijas savo noru reiškia įteikti aukštajai mokyklai savo pasirašytą prašymą. Kitaip gali grėsti finansiniai nuostoliai.