Kiek kainuoja?

Bendrabučio nuomos kaina ir mokesčių dydis priklauso nuo miesto brangumo, bendrabučio kokybės ir kambario tipo. Pavyzdžiui, už mėnesį „Senoviniame-tarybiniame“ bendrabutyje su bendrais tualetais ir virtuvėmis koridoriaus galuose bei bendrais dušais (dažniausiai rūsyje) kas mėnesį reikės mokėti apie 30 eurų. Aišku, kainos priklauso nuo kiekvienos aukštosios mokyklos ir gali svyruoti. „Šiuolaikiniame-renovuotame“ bendrabutyje su atskirais patogumais kiekvieno bloko gyventojams (paprastai bloką sudaro du kambariai: dvivietis ir trivietis) gali tekti sumokėti 100 ir daugiau eurų. Taigi, renkiesi pagal kišenę.

Gal galima pigiau?

Aukštosios mokyklos turi teisę suteikti mokesčių lengvatas, bendrabučiuose gyvenantiems studentams, kurių finansinė padėtis sunki. Čia panašiai kaip ir su socialine stipendija, reikia atitikti tam tikrus reikalavimus, pristatyti pažymas ir kitus faktą įrodančius dokumentus. Dėl tvarkos ir tai, kokių dokumentų reikia, visada kreipkitės į savo aukštąją mokyklą. Taip pat čia taikomos ir mokesčių lengvatos kambarių rezervacijai, jei svečiuotis ketina giminaičiai. Jei manai, kad gali gauti šią lengvatą, kreipkis į savo aukštosios mokyklos administraciją ar studentų atstovybę dėl tvarkos, siekiant gauti lengvatą, patikslinimo.

Ar gausiu tik lovą?

Bendrabutyje nesitikėkite prabangos, nes studentams yra suteikiami „baziniai“ daiktai, kurie padeda išgyventi. Gyvendami bendrabutyje gausite stogą virš galvos, interneto ryšį, karštą vandenį, lovą ir tikriausiai porą spintelių daiktams bei rašomąjį stalą. Negana to, galėsite naudotis skaityklomis, sporto salėmis, valgyklomis, skalbyklomis bei poilsio zonomis. Kai kuriuose bendrabučiuose studentai gauna net patalynės komplektą ir lempą!

Kaip su svečiais?

Bendrabučiuose galioja paslauga „Mama, atvažiuok į svečius!“ (pavadinimas išgalvotas, bet paslauga visiškai tikra), kurios dėka studentai gali rezervuoti svečių kambarius savo artimųjų ir draugų viešnagėms. Pigiau nei nakvynė viešbutyje, o ir tėvai vėl gali pasijusti studenčiokais.

Kalbant apie svečius, tai atsikraustę į bendrabutį studentai turi galimybę –  pareigą susipažinti su vidaus tvarkos taisyklėmis ir įstatais, kuriuose pateikiamas punktas, apie pašalinių asmenų (ne bendrabučio gyventojų) lankymąsi bendrabutyje. Čia griežtai nurodytos valandos, kada nevietiniai gali įeiti į bendrabutį ir kada privalo apleisti patalpas. Tačiau kaip taisyklėse pasitaiko išimčių, taip ir bendrabučiuose atsiranda supratingų budėtojų, kurios, jeigu nepiktnaudžiausite jų gerumu, leis jūsų draugui dar pabūti.

Beje, jei jau nutiko taip, kad turite antrą pusę, o galbūt ir sutuoktinį ar sutuoktinę, yra variantas bendrabutyje gyventi drauge bei gauti šeimyninį kambarį. Daugelis aukštųjų mokyklų šią paslaugą teikia, tačiau reikėtų perklausti atskirai. Bendrabutyje gali būti apgyvendinamos studentų šeimos, nesusituokę asmenys, pateikę tėvų sutikimą ir pažymą iš būsimos santuokos įregistravimo vietos. Kambarys skiriamas mokslo metų laikotarpiui. Prašymus dėl šeimyninio kambario skyrimo pateikti bendrabučių valdytojui. Daugiau apie tai, kas, kaip ir kokius dokumentus pateikti, reikia kreiptis į aukštąją mokyklą.

O jeigu bendrabučio negavau?

Jeigu norėjai gyventi bendrabutyje, tačiau mokslo metų pradžioje kambario negavai – ne bėda. Metų eigoje kreipkis į savo universiteto studentų reikalų tarnybą ir teiraukis laisvų vietų. O jeigu situacija priešinga: gavai vietą bendrabutyje, tačiau jauti, kad tokioje žmonių makalynėje nesugebėsi mokytis arba, kad apsilupinėjusios kambario sienos ir užsikimšusios kriauklės neleidžia ramiai užmigti – susikrauk lagaminus ir pradėk svajonių būsto paieškas. Žinoma, nuomojamo būsto kainos, ypač didmiesčiuose, nedžiugina, tačiau paieškojus galima rasti ir studentiškai kišenei prieinamų variantų.