Pasitelkite naujausias technologijas

Pirmakursiai susiduria su nepažįstama aplinka, nežinomomis vietomis, naujomis gatvėmis, kur iš pradžių sunku orientuotis, nepaklysti ar surasti reikiamą objektą. Į pagalbą galima pasitelkti naujausias technologijas. Yra įvairiausių programėlių išmaniajam telefonui, kurios padės rasti tinkamą viešąjį transportą ir maršrutą:

• „Busai Vilnius“, „Busai Kaunas“, Busai Klaipėda“ — galite atsisiųsti programėlę pagal jums tinkamą miestą. Jos patogios, nes nereikalinga interneto prieiga. Programėlėse rasite ne tik viešojo transporto tvarkaraščius, bet ir artimiausią išvykimo laiką, žemėlapius su visomis maršrutų trasomis ir stotelėmis. Galėsite išsisaugoti mėgstamiausių maršrutų ir stotelių sąrašą. Programėlės trūkumas, kad pasikeitę transporto grafikai atnaujinami ne iš karto, tad gali atsirasti nesutapimų. Taip pat nerodoma, kiek laiko truks jūsų kelionė, jei bijote kažkur pavėluoti.

• TRAFI yra tiksli programėlė, nes nurodo atitinkamus grafikų laikus ir praneša apie susidariusius kamščius. Taip gali taupyti laiką, nes bus parenkamas kitas maršrutas. Ji skiriasi nuo kitų programėlių, tuo kad vartotojai patys praneša apie susidariusias spūstis ar avarijas. Tad naujienos pranešamos gyvai ir greitai. Informuojama ne tik apie Lietuvos, bet ir kitus pasaulio miestus. Šiai programėlei reikalingas interneto ryšys.

• „Moovit“ programėlėje telpa 750 tarptautinių miestų viešojo transporto informacija. Ji patogi tuo, kad tvarkaraščiai dažnai atnaujinami, tad visada tiksliai žinosite, kada jūsų autobusas atvyks. Ši programėlė seka jūsų kelionę ir pateikia nuorodas, kokia bus stotelė, kur išlipsite, kiek eisite iki reikiamos vietos. Galima išsisaugoti mėgstamiausius maršrutus, kad kitą kartą galėtumėte juos rasti lengvai. Programėlei reikalinga internetinė prieiga.

• „Avenue“ programėlėje rasite Lietuvos ir jos kaimyninių šalių viešojo transporto tvarkaraščius. Jai nereikalingas internetas. Programėlė rodo transporto priemones, jų maršrutus, stoteles. Galėsite išsirinkti tiksliausią ir geriausią maršrutą.

• „Transit“ programėlė patogi tuo, kad galima rasti daugybės miestų transporto grafikus. Ji rodo ne tik Lietuvos ir Europos, bet ir kitų žemynų miestus. Tad ja pasinaudoti galėsite ir būdami svetur.

Kai pristinga motyvacijos

Nors dar tik pirma savaitė, nauji draugai, gyvenimas be tėvų naujame mieste „veža“, tačiau kartais pirmakursiai atsiduria šiokioje tokioje duobėje. Pradeda stigti motyvacijos ir galbūt kartais pirmenybę ima pramogos ir linksmybės. Kad taip neatsitiktų, siūlome pasinaudoti keliais patarimais.

Amžinas klausimas – kaip neprarasti motyvacijos mokytis – daugeliui iš mūsų neduoda ramybės mokslo metų metu. Kiekvieno semestro pradžia dažniausiai būna labai viltinga ir šviesi, ypač pirmakursiams, kuriems bene viskas yra nauja, netikėta, tačiau visai kitaip susiklosto semestro pabaiga, ištrinanti veide net ir plačiausias šypsenas ir viską sustatanti į „savas vietas“. Studijos gali varginti ir sukelti daug streso, kurio stengėmės išvengti užsiimdami tam tikromis, laiką „ryjančiomis“ veiklomis, tačiau tinkamu metu surasta motyvacija padeda atsikratyti bet kokių atidėliojimų, didina susitelkimą į mums būtinus dalykus ir leidžia daug lengviau pasiekti norimų mokymosi rezultatų.

Žinokite, ko siekiate!

Jeigu baigėte vidurinę mokyklą ir nusprendėte toliau tęsti savo mokslus, vadinasi į savo ateitį žiūrite pakankamai rimtai. Todėl labai svarbu nusibrėžti savo gyvenimo tikslus ar uždavinius ir juos sau įvardyti. Jie gali būti dvejopi – ilgalaikiai arba trumpalaikiai. Lengviausia pradėti nuo trumpalaikių, tokių kaip artėjančio koliokviumo/egzamino išlaikymas. Sugalvoti sau ilgalaikius uždavinius yra kiek sunkiau, tačiau taip pat labai naudinga. Pavyzdžiui, užsibrėžti tikslą kitame semestre gauti stipendiją ar pramokti ispanų kalbą. Visos šios užduotys, kurias tik sau iškelsite, taps puikiausiais motyvacijos šaltiniais, priversiančiais jus daryti tai, ko tik prireiks jų įgyvendinimui.

Atsikratykite trukdžių

Kai pagaliau tam pasiryšite, pasistenkite, kad niekas jūsų netrukdytų. Jeigu mokymuisi nereiks kompiuterio, geriau jį išjunkite. Lygiai tą patį padarykite ir su savo mobiliuoju telefonu – praneškite kam reikia, kad esate užsiėmę, ir palikite jį ramybėje. Pasirūpinkite, kad nejaustumėte alkio, turėkite prie savęs sveikų, skrandžio neapkraunančių užkandžių ir vandens. Suprantama, kad mes mieliau žiūrėtume 56-ą savo mėgstamo serialo epizodą ar leistume laiką draugų apsuptyje, negu imtume į rankas perskaityti privalomą knygą. Visgi niekas už mus to nepadarys, todėl privalome prisiversti pradėti mokytis patys, kad ir kaip mažai turėtume tam motyvacijos. Žinoma, nereikia persistengti. Trijų valandų didelės apimties informacijos „krovimas“ į galvą be jokių pertraukų tik išvargins ir, vargu, ar atneš norimą rezultatą.

Tačiau 10–15 minučių produktyvus mokymasis kasdien pamažu taps naudingu įpročiu, kuris pakeis ilgas bemieges naktis prieš atsiskaitymus.

Susikurkite paskatų ir baudų sistemą

Kiekvieną kartą, pasiekę savo užsibrėžtą tikslą, atitinkamai save apdovanokite. Tai taps puikia skatinamąja priemone kitiems uždaviniams įgyvendinti. Kai žinosite, kad puikiai išlaikius egzaminą, leisite sau nueiti su draugais į kiną, o gavus ilgai lauktą stipendiją – išvykti į kelionę atostogų, jūsų dedamos pastangos bus akivaizdžios ir vaisingos. Sugalvokite ir „antipaskatas“, kuomet ko nors neįvykdžius, save vienaip ar kitaip „nubausite“, pavyzdžiui, visą savaitę nesinaudosite liftu, nors gyvenate viršutiniame daugiabučio aukšte, ar atsisakysite eiti į vakarėlį. Svarbiausia, kad visa ši jūsų susikurta individuali sistema nebūtų iškreipta ir skatintų siekti pačių aukščiausių tikslų.

Raskite tinkamą požiūrį

Visgi tai, kiek motyvacijos galite pasisemti, priklauso ir nuo jūsų požiūrio į mokymąsi. Jeigu nežinote, kodėl verta gilintis į vieną ar kitą sritį, nesuprantate, kuo ji gali būti naudinga, nesate tikras ar tikra, kad esate „savo rogėse“, jūs visiškai numalšinsite bet kokią mokytis skatinančią jėgą. Tad stenkitės visada įžvelgti kuo pozityvesnę pusę ir susidomėti jums būtina veikla. Bestudijuodami sutiksite pačių įvairiausių dėstytojų ir ne visi iš jų sugebės patraukti studentų dėmesį. Ne visada mokysitės tik pačių įdomiausių ir suprantamiausių dalykų. Todėl pabandykite sau atsakyti į klausimą, kodėl pasirinkote studijuoti vieną ar kitą dalyką, kokį save įsivaizduokite ateityje, ir ko reikia, kad galiausiai ši jūsų vizija virstų realybe. Kai ko nors labai norėsite, pasiekti tai nebus taip jau sunku.