Tenka pripažinti, kad išeiti iš savo komforto zonos gan sudėtinga: daugeliui juk teko šiltai gyventi pas tėvus, rūpesčiai gulė ant jų pečių... Tad, ką daryti, kad gyvenimas drauge neapkarstų? Keletas praktinių patarimų ir įžvalgų, tačiau dar kartą norime priminti, kad jei jau atsitiko taip, kad kertasi jūsų interesai su kambario draugu ar drauge, jums nėra priimtini kažkokie įpročiai – visada galima kreiptis į administraciją ir prašyti, kad jus perkeltų. Nekentėkite sukandę dantis, kad pirmi studentavimo metai, kurie turėtų būti pilni gerų emocijų, pradėtų įgristi jau pirmomis dienomis.

Gyvenimas su draugais

Visų pirma, dauguma studentų į pirmąjį studentišką butą kraustosi su savo draugais. Svarbu įsidėmėti, kad nepervertinkite draugystės, kai susiduriama su buitimi! Dėl to, kad esate geri draugai, dar nereiškia, kad galite gerai sugyventi. Tik įsikrausčius galima susipažinti iš arčiau susipažinti su  savo draugo buitiniais įpročiais: tvarkos ir triukšmo supratimą, maisto gaminimo įpročius ar paprasčiausias kojinių skalbimo subtilybes (tikrai būsi maloniai nustebintas, jei tavo naujasis kambario draugas kojines „sandėliuos” koridoriaus kampe). Jei jau matote, kad jums ne pakeliui – nekentėkite. Draugystė yra sau, tačiau gyvenimo kokybė ir buitiniai įpročiai sau. Matote, kad kažkas netinka – kalbėkite, spręskite. Paskutinis „gelbėjimosi ratas“ – pasvarstymai gyventi ne kartu, kad nenukentėtų draugystė.


Problemos, su kuriomis susiduriama gyvenant su kambario draugais

  • Dažnai rengiami vakarėliai ar garsūs „pasisėdėjimai“ iki ryto.
  • Neišnešamos šiukšlės. Kriauklėje paliekami neplauti indai.
  • Tušti alaus buteliai kiekviename namų kampe.
  • Rūkymas namie. Svetimų daiktų skolinimasis (be tavo žinios) ir negrąžinimas.
  • Garsi muzika ar garsiai žaidžiami kompiuteriniai žaidimai.
  • Maistas ar jo likučių palikimas puoduose, keptuvėse.
  • Nesirūpinimas bendrąja vonios, tualeto, virtuvės, koridoriaus tvarka.
  • Visiškai skirtingas tvarkos ir tvarkymosi laiko suvokimas.
  • Merginos/vaikino apsilankymai svečiuose (būna taip dažnai, tarytum būtų dar vienas, tik nemokantis už kambarį, gyventojas).

Gyvenimas bendrabutyje – visiškas atsitiktinumas

Bendrabutyje kambario draugai parenkami atsitiktine tvarka. Spėjame, kad jau teko susipažinti, o galbūt ir susidraugauti. Negana to, tie, kuriems pasisekė su draugu gauti tą patį bendrabutį, net neabejojame, kad nepraleido progos rašyti prašymą dėl apgyvendinimo tame pačiame kambaryje. Kaip ir minėjome, semestras tik prasidėjo, o kai kurie dalykai išlenda su laiku. Kartais pasitaiko tokių kambario draugų, kurie negerbia nei „kambarioko“ laisvės, nei teisių. Tvarka jiems – tai nepažįstama sąvoka, o jų gyvenimas – amžini vakarėliai kambaryje. Jeigu bendrabutyje kliuvo gyventi su „monstru“, neišsigąskite ir nekentėkite. Patariame būti civilizuotais ir suaugusiais bei pokalbį pradėti patiems. Jei nepadeda, tuomet kreipkitės į bendrabučio administraciją arba rašykite prašymą ir tikrai būsite perkelti.

Būkite lankstūs!

Dienos pabaigoje visi turime suprasti, kad persikrausčius iš savo miesto ar miestelio gyvenimo būdas vienaip ar kitaip turės pasikeisti. Galbūt iš pradžių nauji sutikti žmonės gali pasirodyti keisti: kita tarmė, kitokie įpročiai ir pomėgiai. Turėtumėme nenustebti ir išlikti tolerantiški. Prasidėjus kitam gyvenimo etapui, gali būti, kad reikės prisitaikyti ir atrasti savo individualumą.

Tai kaip rasti tą balansą, kad gyvenimas su kitais netaptų kančia? Sprendimas gan paprastas – apsigyvenus kartu geriausia yra pasidaryti bendros tvarkos taisykles. Taisyklės turėtų būti paprastos ir ilgainiui papildomos. Nesilaikantiems sutartų taisyklių sugalvokite pinigines ar paslaugų nuobaudas. Pavyzdžiui, neišnešus laiku šiukšlių – dedate eurą į bendrą taupyklę buto/kambario reikmėms arba turite išplauti grindis.

Taisyklių pavyzdys:
1. Nepalikti indų kriauklėje.
2.Tuščius alaus butelius sudėti į dėžę balkone.
3. Šiukšles išnešti, kai jos tik užpildo šiukšlių kibirą.
4. Nepalikti maisto likučių ant stalo.
5. Sekmadienis – buto tvarkymosi diena. Įsijungia visi buto gyventojai.

Pasidarykite grafiką, kas už ką ir kada atsakingi. Svarbu būti tolerantiškiems, gerbti kito erdvę ir privatumą. Visada galima rasti kompromisą. Svarbiausia yra nebijokite diskutuoti, nes tik taip rasti bendrus sprendimus.