Jau galima pildyti prašymus

Anot „Baltic Council“ išsilavinimo užsienyje konsultantės Daivos Siautilaitės, Olandijoje dokumentų pateikimas jau vyksta. Tie, kurie nusprendė, kad tai yra būtent ta šalis, kurioje nori siekti aukštojo mokslo, jau nuo lapkričio 1 dienos gali pildyti prašymą studijuoti centralizuotoje dokumentų pateikimo sistemoje. Moksleiviams privaloma pateikti vienuoliktos klasės pažymius, jų išrašą iš mokyklos. Taip pat teikiamas motyvacinis laiškas bei galima pridėti rekomendacijas. Jos nėra privalomos, bet, pavyzdžiui, jei teko atlikti praktiką, savanoriauti ar net padirbėti, tai gali būti labai didelis pliusas.

Skirtingi dokumentų priėmimo terminai

„Reikėtų atkreipti dėmesį, kad Olandijoje yra dviejų tipų universitetai: tiriamųjų ir taikomųjų mokslų. Oficialiai skelbiama, kad dokumentai yra priimami iki gegužės 1 dienos, tačiau labai svarbu neapsigauti, mat kiekvienas universitetas turi savo dokumentų pateikimo datą ir laiką. Visada sakau jaunimui, kad jei yra galimybė, ateikite, konsultuokitės, tarkitės, nes gali vėliau būti per vėlu. Taip yra buvę. Atėjo kovo mėnesį, norėjo teikti dokumentus studijuoti fizioterapiją Olandijoje, tačiau dokumentų pateikimo terminas buvo pasibaigęs vasario 27 dieną. Tokių atvejų tikrai būna, todėl reikia labai žiūrėti, stebėti, analizuoti kiekvieną universitetą ir jo nustatytus terminus individualiai“, – patarė D.Siautilaitė.

Kaip pavyzdį D.Siautilaitė pateikė Tilburgo universitetą, kuris yra tarp dešimties stipriausių Europos universitetų ekonomikos srityje. Šiame universitete dokumentus pateikti galima iki sausio 15 dienos, jei norima studijuoti ekonomikos ar verslo programas. „Į kitas studijų programas, kurias siūlo universitetas, dokumentų pateikimas yra vėlesnis. Tiesiog dar kartą pasikartosiu, kad reikia įdėmiai stebėti kiekvieno universiteto nustatytas datas, kad jų nepražiopsoti, nes paskui jau bus šaukštai po pietų“, – sakė išsilavinimo užsienyje konsultantė.

Reikalavimai šiek tiek paprastesni

Tai kokie gi reikalavimai būsimiems studentams? Anot pašnekovės, jie yra labai panašūs į JK (apie universitetų reikalavimus JK, datas ir kitą naudingą informaciją, galite skaityti paspaudę čia), bet šiek tiek paprastesni. „Jeigu JK yra svarbu pažymiai t.y. metinis vidurkis bei valstybinių egzaminų rezultatai, tai Olandijoje – ne. Aišku, kai kurie topiniai universitetai gali paprašyti laikyti papildomą egzaminą prieš duodami atsakymą. Pavyzdžiui, pasirinkusių ekonometrijos studijų programą gali būti prašoma laikyti matematikos egzaminą. Vykti į vietą nereikia: egzaminas yra laikomas mokykloje, virtualiai, prižiūrint mokytojui. Daugumos universitetų reikalavimas yra baigti 12 klasę ir rankose turėti brandos atestatą, tačiau tai neturėtų nuteikti, kad laukia lengvos studijos“, – sakė D.Siautilaitė.

Įstoti – lengva, tačiau studijuoti – sunku

Anot pašnekovės, Olandijoje studijuoti yra labai sunku, nepaisant to, kad įstoti yra labai lengva. Olandijoje nuo pat pirmos rugsėjo dienos prasideda įtemptos studijos. Jos pasižymi griežtumu ir reikalauja daug savarankiško darbo. „Studijas Olandijoje turėtų rinktis tas jaunimas, kuris suvokia ir sugeba savarankiškai dirbti. Arba nori tai išmokti, nes tam yra sudaromos visos sąlygos. Labai daug komandinio darbo, projektų. Nenusiteikti reikėtų lengvoms studijoms, nes paskaičiuota, kad po pirmo kurso atkrenta daugiau kaip 20 procentų studentų. Įstoti tai įstoja, tačiau nesugeba baigti studijų programos dėl tam tikrų priežasčių“, – pasakojo D.Siautilaitė.

Studijos užsienyje vyksta anglų kalba, todėl nenuostabu, kad dauguma universitetų Olandijoje prašo IELTS egzamino. Kai kurie universitetai gali pasiūlyti savo anglų kalbos testą. Taip pat kol kas nėra pasikeitusi tvarka, todėl kartais universitetai tiesiog prašo anglų kalbos valstybinio egzamino rezultato ir iš vis nereikalauja IELTS. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad tai priklauso nuo kiekvieno universiteto individualiai, todėl reikėtų išsiaiškinti tiksliai, kokie yra reikalavimai dėl anglų kalbos žinių mokėjimo vertinimo.

Vis daugiau programų anglų kalba

Svarbu taip pat atkreipti dėmesį, kad Olandijoje yra naudojamos kelios kalbos: olandų, vokiečių ir prancūzų. Nenuostabu, kad tam tikros studijų programos, pavyzdžiui, medicinos, technologijų, biomedicinos yra vokiečių ar olandų kalbomis, tačiau pastebima džiugi tendencija. Kiekvienais metais vis daugiau universitetų siūlo daugiau įdomių studijų programų anglų kalba. D.Siautilaitė taip pat pabrėžia, kad Olandijoje studijų programos yra orientuotos į praktiką, į verslą, į ateitį, todėl mūsų jaunimas dažniausiai renkasi praktines t.y. taikomųjų mokslų studijas: tarptautinį verslą ir rinkodarą, logistiką, IT ir komunikaciją, IT ir ekonomiką, IT ir technologijas, inžineriją, mechaniką ir inžineriją. Moteris pastebi, kad tokių studijų programų Lietuvoje nėra, todėl jos ir „užkabina“ jaunimą savo inovatyvumu.