Danija – labai įdomi šalis

Pokalbį su „Baltic Council“ išsilavinimo užsienyje konsultante Daiva Siautilaite pradedame konstatuodami, kad Danija – labai įdomi šalis, kuri apsilankius nustebino bei maloniai nuteikė pašnekovę. „Tiems, kurie nori studijuoti Danijoje, patarčiau nuvykti į šią šalį, pamatyti, apsilankyti ir pabendrauti su universiteto atstovais bei studentais.

Kodėl? Nes studijų programos šioje šalyje yra visiškai kitokios nei tų, prie kurių esame įpratę. Visų pirma, yra kitokia vertinimo sistema: viskas labai orientuota į praktiką. Labai yra vertinamas komandinis darbas, todėl visada atkreipiu būsimų studentų dėmesį, kad iniciatyvumas Danijoje yra gerai, bet jis taip pat gali būti ir baudžiamas. Jei dirbi komandoje, neturi išsiskirti: turi būti komandos rezultatas, o ne tavo asmeninis. Jei atsitiks taip, kad išlys tavo ego, gali gauti patį žemiausią įvertinimą. Danai – labai preciziški žmonės, todėl ir dėstymo būdas turi preciziškumo prieskonį“, – pasakojo D.Siautilaitė.

Masina nemokamomis studijomis

Pašnekovė pripažįsta, kad nors daugelį tautiečių Danija masina nemokamomis studijomis, tačiau nereikėtų apsigauti. Galioja tam tikri kultūriniai skirtumai, kuriuos reikėtų įvertinti. Galbūt tai geriausiai pavyktų padaryti pasikalbant su ten gyvenančiais, dirbančiais ir studijuojančiais asmenimis. Negana to, Danija garsėja savo brangiu pragyvenimo lygiu. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį, mat universitetai labai retai studentams siūlo bendrabučius, todėl gyvenamosios vietos paieška gula ant jaunuolių pečių. „Turime atvejų, kai po metų grįžta studentai ir sako, kad iki šiol nesuprantu, ko iš manęs reikalauja. Kiti studentai grįžta ir sako, kad taip, tai yra mano šalis, kurioje noriu gyventi, daryti karjerą. Dažniausiai būna: arba patinka, arba nepatinka“, – apie Daniją pasakojo išsilavinimo užsienyje konsultantė.

Dokumentų pateikimui – trumpas laiko tarpas

Dokumentų pateikimas prasideda nuo vasario 1 dienos ir tęsiasi iki kovo 15 dienos. Laiko tarpas – gan trumpas, todėl būsimiems studentams patariama pasitelkti savo planavimo įgūdžius. Reikėtų planuotis, kad viskas būtų paruošta iki tos datos, kai pradedami priimti dokumentai, o tuomet tik liktų viską sukelti į sistemą: pažymių išrašą, rekomendacijas, motyvacinį laišką. Terminų žūt būt negalima praleisti, nes į juos danai žiūri ypač griežtai.

Vis dar esate pasiryžę vykti į Daniją? Tuomet tęsiame ir kalbame apie reikalavimus, kurie beveik niekuo nesiskiria nuo kitų valstybių. Norintiems studijuoti šioje šalyje reikės pateikti 10-11 klasės pažymius, jų išrašus iš mokyklos. Taip pat reikalingas yra motyvacinis laiškas, kuris rašomas visiškai kitaip nei tas, kurį, pavyzdžiui, reikia pateikti norint studijuoti JK. Patariama, kad rašant motyvacinį laišką reikėtų konsultuotis su asmenimis, kurie turi tam tikros patirties, kas jame turėtų būti parašyta. „Sakyčiau, kad motyvacinis laiškas yra 80 proc. sėkmės. Kiti aspektai, kuriuos vertina universitetas – labai svarbu, kokie yra tavo planai. Iš jų vertinama, koks tavo tikslas, noras ir pasiryžimas studijuoti vieną ar kitą studijų programą“, – sakė pašnekovė.

IELTS svarba

Kaip ir visose kitose valstybėse, taip ir Danijoje reikalaujama IELTS egzamino. Įdomu tai, kad į vertinimą yra žiūrima taip pat labai griežtai: pritrūkus vos pusę balo, didelė tikimybė, kad universitetas atmes paraišką ir studentas neįstos. „Universitetai visose šalyse pabrėžia, kad jūs atvažiuojate ne anglų kalbos mokintis, o atvykstate mokintis profesijos. Labai dažnai tą kartoju ir savo studentams. Važiuojate studijuoti ekonomiką, finansus, bus daug terminų, kuriuos reikės išmokti, suprasti, o anglų kalbos mokytis jau nebebus laiko. Jei turi IELTS 6,5, tai tavo lygis yra pakankamas, kad puikiai galėtumei suprasti, dalyvauti paskaitose, atsiskaityti. Nebus jokių trukdžių. Privalomas IELTS yra vienas iš pagrindinių dalykų, į ką žiūrima priimant“, – pasakojo D.Siautilaitė.

Privalomas danų kalbos mokymasis

Jei dar neišgaravo ryžtas studijuoti Danijoje, tai nusiteikite, kad vien anglų kalbos jums nepakaks. Kodėl? Vienas iš kriterijų, stojant į universitetą, yra privalomas danų kalbos mokymasis. Tai yra privalomas dalykas kiekvienam pirmakursiui. Po to savivaldybės siūlo nemokamus kalbos kursus, o tiems, kas nori intensyviau pasimokyti, tai galima padaryti už papildomą mokestį. Išsilavinimo užsienyje konsultantė tvirtina, kad be danų kalbos studentas gali puikiai išgyventi universitete: bendrauti su kolegomis iš kitų šalių, su dėstytojais, mokytis pasirinktą dalyką. Nors danai ir kalba angliškai, tačiau jie labai gerbia tuos, kas kalba jų kalba. Negana to, jei mokėsite kalbą, turėsite daugiau galimybių ir perspektyvų siekti profesinių aukštumų.