Vienkartinis mokestis

„Baltic Council“ išsilavinimo užsienyje konsultantė Daiva Siautilaitė pasakojo, kad studijos Danijoje – nemokamos. Būtent šis faktas dažniausiai masina lietuvaičius krautis lagaminus ir išbandyti daniško mokslo teikiamus privalumus. Tačiau nereikia apsigauti: nieko gyvenime nėra nemokamo. „Pradėjus studijas, yra mokamas vienkartinis mokestis, kuris gali svyruoti labai įvairiai: jį individualiai nustato kiekvienas universitetas. Šis mokestis gali būt nuo 150 iki 300 eurų. Jūs susimokate už mokymosi medžiagas“, – pasakojo D.Siautulaitė.

Apgyvendinimu gali tekti rūpintis pačiam

Negana to, Danija – šalis, kurioje pragyvenimo lygis nėra pigus, o ir universitetai negali suteikti bendrabučio. Tiksliau, bendrabučiai yra, tačiau jų tiek mažai, kad ne visiems užtenka, todėl reikia nusiteikti, kad gyvenamosios vietos paieška guls ant pirmakursio pečių. „Pavyzdžiui, Olborgo mieste yra du universitetai, tačiau bendrabutis, galintis suteikti pastogę studentams, tik vienas. Jame gali gyventi vos 200 studentų iš abiejų universitetų, todėl kambariai yra labai greitai užpildomi. Tavo asmeninis reikalas ir atsakomybė tuomet tampa susirasti apgyvendinimą“, – pasakojo išsilavinimo užsienyje konsultantė.

Pašnekovė pabrėžė, kad ieškotis būsto reikėtų pradėti kuo galima anksčiau. „Jei rugpjūčio mėnesį abiturientas sugalvos, kad važiuoja studijuoti į Daniją, bijau, kad universitetas niekuo negalės padėti su bendrabučiu. Pliusas yra tik tas, kad kiekviename universitete yra studentų tarybos, kurios užsiima vien studentų apgyvendinimo klausimais. Jos nariai tarpininkauja, padeda atvykusiajam, nes dažnai atsiranda tam tikrų niuansų, apie kuriuos galbūt prieš atvykstant nėra pagalvojama“, – pasakojo D.Siautilaitė. Pragyvenimui Danijoje reikėtų skaičiuoti mažiausiai 1500 eurų. Nuoma Danijoje mėn gali siekti nuo 700 eurų. Žinoma, priklauso nuo to koks tai būstas: su baldais (dažniausiai nuomojama be baldų), be baldų, kokioje vietoje ir t.t.

Moteris dar kartą pabrėžė, kad nors Danija yra labai įdomi šalis, dėstymas universitetuose yra ypatingai įdomus, tačiau tai nebūtinai tinkama šalis siekti aukštojo mokslo kiekvienam studentui. Apie Daniją, mokymąsi joje, dokumentų pateikimą ir kitus dalykus, galite skaityti čia.

Vienodas įkainis už studijų programas

Jei keliausime į visai netoli Danijos esančią Olandiją, tai vieni studijų metai kainuoja 2006 eurus. Įdomu tai, kad visų studijų programų įkainis – vienodas. Nesvarbu, į kokį universitetą įstosi, kaina yra tokia pat. Reikia tik atkreipti dėmesį, kad kaina skiriasi, jei kalbėsime apie bakalauro ir magistro studijų programas.

Informaciją apie studijas Olandijoje galite rasti čia.

„Olandijoje pirmo kurso studentams yra suteikiami bendrabučiai. Jie yra gerai įrenti ir tikrai puikūs. Kainos mėnesiui svyruoja nuo 350 iki 550 eurų. Kaina priklauso nuo miesto, ar kambaryje yra vonia, ar dar yra kažkokių papildomų privalumų. Kiekvieno žmogaus asmeninės pragyvenimo išlaidos yra įvairios, bet vidutiniškai mėnesiui manau, kad reikėtų skaičiuoti 700-800 eurus. Nereikėtų išsigąsti, nes Olandijos valdžia labai skatina studentus dirbti, o tai suteikia jiems įvairių nuolaidų. Pavyzdžiui, jei dirbi, gauni papildomą nuolaidą viešajam transportui, turi galimybę imti paskolą pragyvenimui. Jei tik studijuoji, tuomet negali imti paskolos pragyvenimui, o tik studijų. Aišku, reikia atkreipti dėmesį, kad tai paskola, todėl anksčiau ar vėliau ji turės būti grąžinta“, – pasakojo D.Siautilaitė.

Paskolų galimybės

Moteris pasakojo, kad studentai, kurie stoja į Olandijos universitetus, turi galimybę pildyti prašymą studijų paskolai gauti. Paskola yra komercinio tipo, todėl per metus „prikapsės“ procentai – vos 20-24 eurai.

„Procentai yra gan juokingi, nes kelis kartus su draugais nenueisi išgerti kavos ir gali padengti metines palūkanas. Jei studentas įsidarbina, turi darbo sutartį, tuomet gali tvarkytis dokumentus ir prašyti paskolos pragyvenimui. Galima gauti iki 800 eurų paskolą pragyvenimui, kuri žinoma, turės būti grąžinta. Dokumentų pridavimas vyksta jau vietoje t.y. agentūra, kuriai reikia teikti prašymą, reikiamus dokumentus. Olandijoje taip pat yra galimybė tiems, kurių tėveliai per metus neuždirba 24 tūkst. eurų, teikti dokumentus pašalpai gauti, kurios grąžinti nereikia“, – pasakojo pašnekovė.

Kokios tikslios sumos gali tikėtis studentas, nustato agentūra, kuriai teikiami dokumentai. Anot D.Siautilaitės, prieš porą metų tvarka buvo daug paprastesnė, bet šiuo metu ji yra sugriežtinta. Svarbus dar tai, kad tokiai pašalpai dokumentus gali teikti tik dirbantys studentai.

Įspūdingos bendrabučių kainos

O dabar persikelkime į šalį, į kurią dažniausiai vyksta tautiečiai studijuoti – į Jungtinę karalystę. Studijų kaina metams yra 9250 svarų. Jei studentas gyvena ne Londone, tuomet galima skaičiuoti, kad mėnesiui turėtų pakakti 700 svarų asmeninėms išlaidoms. Viskas priklauso nuo žmogaus poreikių ir miesto, jei gyvenama didesniame mieste, pavyzdžiui, kad ir tame pačiame Londone, tuomet suma auga kaip ant mielių.

„Bendrabučių kainos JK svyruoja nuo 650 iki 950 svarų per mėnesį. Viskas priklauso nuo pasirinkimo, o jis JK itin platus, jei kalbėsime apie komforto ir kainos santykį. Už savaitę kainos svyruoja bendrabučių nuo 90 iki 250 svarų. Pavyzdžiui, vienas universitetas Londone siūlo bendrabutį, kurio savaitės kaina yra 225 svarai“, – pasakojo išsilavinimo užsienyje konsultantė.

Kalbant apie paskolas, tai JK studentai teikia dokumentus dėl studijų paskolos ir tai pasidengia studijų kainą. „Ką man teko matyti, kad JK universitetai atrankos būdu siūlo pildyti kai kuriems studentams paraišką dėl tėvelių pajamų. Tačiau ne visi tai gali daryti. JK turi prigimtinę teisę, tačiau ES studentus jie atsirenka patys, kas gali pildyti paraišką“, – pasakojo D.Siautilaitė.