Jei teisingai susidėliosite prioritetus, pavyks nesiblaškyti ir efektyviai siekti tikslo. Negana to, jei būsite susikaupę, turėsite daugiau laiko, nereikės verstis per galvą. Tai sumažins streso lygį jūsų gyvenime.

Štai keletas paprastų patarimų, kurie padės pasiruošti atsiskaitymams ar egzaminams, o laisvą laiką skirti poilsiui.

Ką privalai padaryti?

Pirmas žingsnis, norint pagerinti savo laiko planavimo įgūdžius, yra sudaryti sąrašą ir parašyti visus darbus arba užduotis, kurios tavęs laukia. Galbūt skamba kaip savaime suprantami dalykai, bet ne vienas moksleivis ar studentas mėgsta svarbiausius darbus atsidėti iki paskutinės minutės. O tada jau verčiasi per galvą. Būtent planavimas gali būti sėkmės garantas, norint viskam pasiruošti, suspėti ir gauti gerą įvertinimą.

Jei darote sąrašą sudėkite visus darbus: nuo atsiskaitymų mokykloje, egzaminų iki savo popamokinės veiklos, išvykų, svarbių datų – viskas yra svarbu be išimties, nes tik tada galima matyti bendrą vaizdą.

Susikurk kalendorių

Formų kaip tai padaryti yra įvairiausių – nuo kamštinės lentos, pakabintos virš rašomojo stalo, iki kalendoriaus telefone.  Tiesiog raskite savo variantą, kuris padės jums susiorganizuoti visą laiką. Galite pasitelkit net išmaniąją programėlę. Taip pat pergalvokite, kada būnate labiausiai darbingi, kad galėtumėte savo mokymosi procesą planuotis apie tą laiką.

Nepamirškite savo laisvalaikio, raskite laiko susitikti su draugais, pabendrauti. Svarbu yra skirti pakankamai valandų poilsiui, nes miegas yra itin svarbus. Kiekvienam žmogui vidutiniškai reikia nuo septynių iki aštuonių valandų miego. Raskite sau tinkamą variantą, kad kuris padėtų visą dieną išlikti budriems.

Būkite lankstūs realistai

Turėkite omenyje, kad į 8 ar 10 valandų per parą turi tilpti ne tik mokymasis, bet ir kitos veiklos: galbūt reikia padėti namuose, atlikti tam tikrus namų ruošos darbus, lankyti būrelį ar kitą užklasinę veiklą.  

Jei esate studentas, tai iš jūsų tikimasi, kad per savaitę skirsite 35 valandų paskaitoms ir seminarams. Einate į paskaitas ir seminarus, kurie per savaitę sudaro vos 15 valandų, tai būkite pasirengę likusias valandas dirbti savarankiškai.

Turite suprasti, kad dažniausiai sunku suplanuoti darbus preciziškai: labai dažnai nutinka, kad galvoji, jog užtruksi trumpiau, bet tenka pasėdėti kur kas ilgiau. Visada skirkite daugiau laiko kalendoriuje: jau geriau, kad jo liks, nei teks skubėti, iki galo nepadaryti, kad spėtumei atlikti kitus suplanuotus darbus.

Skirkite laiko planavimui

Vien tai, kad surašysite padrikai darbus į kalendorių, neduos nieko. Pats planavimo procesas yra labai svarbus. Pasižiūrėkite, išsiaiškinkite, optimizuokite, kad nereikėtų dar kartą iš naujo daryti tą patį darbą. Turėkite omenyje, kad planavimui taip pat reikia skirti laiko, o tai užtruks ne valandą ar dvi.

Venkite blaškymosi

Kuomet kalbame apie mokymąsi, reikia galvoje pereiti ir prisiminti, kur jums geriausiai sekėsi susikaupti. Kur jūs jaučiatės geriausiai? Kokia vieta jums leidžia pilnai susikaupti ir jūs nesiblaškote? Pagalvokite, galbūt galite vieną ar kitą vietą namuose šiek tiek adaptuoti, kad joje būtų malonu mokytis?

Turėkite omenyje, kad tai, kas tinka vienam, tai nebūtinai tiks jums. Kiekvienas mūsų yra individualus. Pavyzdžiui, vieniems tinka mokytis su draugais, grupėje žmonių, nes didėja jų produktyvumas, o kitiems – tai laiko gaišimas, nes nepavyksta susikaupti.

Sportuokite

Galite tikėti arba ne, tačiau sportas veikia taip pat kaip miegas. Jei mokinatės, tai per pertraukas nebijokite pajudėti, sportuokite, nes būtent šio proceso metu jūsų galva yra pavėdinama nuo įvairiausių minčių, pailsima. Negana to, tarsi pasikrauna jūsų smegenų elementai ir vėliau galima toliau griebtis mokslų. Jei nesate labai sportiškas, tuomet pradėkite nuo dešimties minučių bėgimo. Kiekvieną kartą ilginkite laiką arba bėgimo distanciją.

Įvertinkite efektyvumą

Jūsų planas ar kalendorius visada turi būti atnaujinamas bei peržiūrimas. Gyvenime nutinka įvairių situacijų, kurių negali planuoti. Taip pat gali nutikti, kad atsirado papildomų užduočių, nespėjate arba nutiko dar kažkas. Neforsuokite, visada išlaikykite balansą tarp mokslų ir laisvalaikio.