Renkantis universitetą

Natūralu, kad pirmas dalykas, kurį darai, kuomet pradedi žvalgytis, o kokiame universitete norėtumei studijuoti, yra jų įvertinimas. Tačiau ne titulai ar vietos užtikrins jums ateitį, todėl reikėtų pažvelgti į pasirinkimo procesą šiek tiek giliau ir atidžiau.

Pagalvokite apie įsidarbinimo galimybes. Viena studentė pasakojo, kad renkantis domėjosi, koks procentas pabaigusiųjų studijas yra įsidarbinę ir dirba pagal įgyta specialybę. Negana to, svarbu pasidomėti ir tuo, ką jums šiuo klausimu gali padėti universitetas: kokios vykdomos programos, galbūt su kuo bendradarbiauja, kaip padedama studentams įsidarbinimo klausimu ir panašiai. Šios informacijos paieškos itin svarbios tiems, kurie ketina ketverius metus studijuoti vieną ar kitą programą, kurią baigus darbo rinka yra labai nedidelė, o joje įsitvirtinti nėra taip lengva.

Įsitikinkite, kad tai tinka jums. Taip, universiteto reitingas galbūt yra svarbus, tačiau dienos pabaigoje svarbiausia yra atrasti tai, kas jums prie širdies. Galbūt baigsite gerai įvertintą universitetą, tačiau programa, kurią baigėte, nebus išpildžiusi jūsų vidinio potencialo, tai kas tada? Kam ketverius metus iššvaistyti vėjais? Negana to, jums reikės mokintis, o jei teks kalti ir egzaminus laikyti iš tų dalykų, kurie jums nėra prie širdies, ar tikrai to norite?

Studentiškas gyvenimas

Studentiškas gyvenimas – naujas gyvenimo etapas, kai tenka išvažiuoti iš mažo savo miestelio, gyventi be tėvų priežiūros, o pasinerti į visus naujojo gyvenimo teikiamus malonumus trokšte trokštama. Pirmosios savaitės universitete neatrodo bauginančios, atvirkščiai – vakarėliai, susipažinimai, įžanginės savaitės...

Ypač svarbu rasti balansą ir nepasimesti tarp studijų bei laisvalaikio. Viena studentė pasakojo, kad itin daug ir stropiai mokinosi pirmame semestre. Vėliau ji pagalvojo, kad būtų įdomu prisidėti prie studentų užklasinės veiklos. Kaip tarė, taip ir padarė, bet mergina įspėja, kad būtinai planuokite savo laiką. Labai yra svarbu nekiurksoti prie knygų ištisas dienas, tačiau viršų negali imti ir vakarėliai bei kitos pramogos. Prisiminkite, kodėl jūs esate universitete ir koks jūsų tikslas.

Nebijokite pasakyti „taip“ naujiems dalykams. Vienas kalbintas studentas gailėjosi, kad studijuodamas norėjo išmokti naują kalbą, tačiau atsirado kažkokia vidinė baimė. Jis iki šiol gailisi, kad nebandė to daryti, kad nesidomėjo kitomis kultūromis, esančiomis aplink. Anot jo, kartais tai gali praversti ateityje, jei, pavyzdžiui, teks turėti verslo susitikimą su vienos ar kitos šalies atstovais, mokėdamas kalbą ar suprasdamas jų kultūrą, papročius, be abejonės laimėsi papildomų taškų vedant derybas ar sudarant sandorį.

Nepasinerkite vien į pramogas. Galbūt tai skamba kaip tėvų pamokslas, tačiau nereikia nukrypti į kraštutinumus. Viena studentė įspėja, kad nebandytumėte studentiško gyvenimo vien dėl pramogos, nes tas laikas, kurį praleisite yra itin svarbus, kuomet gali pasiimti daug informacijos, patirties bei kitų įdomių dalykų, kurių prireiks ateityje.

Besimokant

Iš pradžių atrodo, kad universitete mokytis yra gan lengva. Paskaitos neprasideda nuo pat pirmos dienos. Kai kurių dalykų įvertinimai paskelbiami tik semestro gale, todėl kartais taip ir knieti šiek tiek pailsėti nuo studijų.

Išmok mokytis savarankiškai. Turėk omenyje, kad universitetas – ne mokykla: čia nebus kasdien tikrinami tavo namų darbų, o itin daug teks mokytis savarankiškai. Studentė iš Vokietijos prisipažino, kad pirmais metais gali pasirodyti, jog esi toli nuo tėvų, todėl norisi daryti viską, kas šauna į galvą. O tai mažiausiai yra susiję dalykai su studijomis. Negana to, daugelis yra susidarę klaidingą įspūdį, kad pirmų metų pažymiai nėra svarbus, todėl nereikia ir stengtis. Studentė pataria išmokti mokytis savarankiškai, nebijoti atsiversti papildomos literatūros, nes kaip byloja patarlė, ką išmoksi, ant pečių nenešiosi.

Nebijok prašyti pagalbos

Tarkime, kad jums dėstomi dalykai nėra prie širdies arba jų jūs tiesiog nesuprantate. Kalbėkite su savo draugais, aiškinkitės. Jei nesupranti dėstomos temos, pakalbėk su lektoriumi, paklausk, ką jis ar ji turi omenyje, ką reikėtų paskaityti papildomai. Nepatinka dalykas? Kalbėk su universiteto atstovais, galbūt yra galimybė mokytis kažką kito, o galbūt net įmanoma pereiti į kitą mokymo įstaigą?