Į šiuos ir daugiau klausimų abiturientams padės atsakyti žurnalo ekspertai ir savo sričių profesionalai.

Žurnale savo patirtimi dalijasi ir patarimus teikia daug savo srityje pasiekę pašnekovai: garsūs verslininkai, verslo konsultantai, patyrę psichologai, savo srities profesionalai.

Rubrikoje „Kaip pasirinkti?“

„Kuo būti“ kalbinami pašnekovai – garsūs verslininkai, verslo konsultantai, patyrę psichologai, savo srities profesionalai – dalijasi savo patirtimi, atskleidžia, koks buvo jų kelias nuo pasirinkimo iki šiandieninės situacijos, pataria besirenkantiems profesiją.

Leidinyje rasite ir profesionalių psichologų parengtus testus, kurie padės pamatyti savo galimybes, sužinoti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, padės tobulinti asmenybę bei tinkamai pasirinkti tolimesnį kelią.

Nieko neveikdamas savęs neatrasi

Kaip ir daugelis berniukų, Marijonas Mikutavičius vaikystėje norėjo būti kosmonautu. Dar pasvajodavo apie motociklų meistro specialybę. O paauglystėje, kai knygos tapo geriausiomis draugėmis, užsigeidė tapti rašytoju, dar vėliau – dainininku. 

M.Mikutavičius tikina, kad jam nebuvo svarbu tapti garsiu bei įtakingu: „Vaikystėje įsivaizdavau, jog norėčiau gyventi roko žvaigždės gyvenimą. Bet tik todėl, kad turėjau savo mylimus atlikėjus.

Žodis šlovė man praeidavo pro ausis, nes su tuo gyvenimo nesiejau. Man labiau patiko atlikėjų gyvenimo būdas. O vadinamasis žvaigždės statusas man tiesiog nukrito iš dangaus ir, tiesą sakant, beliko tik gūžčioti pečiais ir klausti savęs, kada visa tai baigsis. Juk žinojau, kad tapęs matomu jau po metų galiu būti visų pamirštas. Laikui bėgant prie populiarumo tiesiog prisitaikai ir gyveni sau toliau nesukdamas dėl to galvos.“

Ką daryti, jei nežinai, kuria gyvenimo kryptimi eiti? „Galėčiau daug visko gudraus prikalbėti, tačiau tiesa ta, kad vieno patarimo nėra. Krūva žmonių tokiame amžiuje yra pasimetę. Matyt, geriausias sprendimas – neskubėti rinktis konkrečios profesijos.

Keliaukite po pasaulį, žiūrėkite, kas jums patinka, išbandykite skirtingas veiklas, o gal tada ir norai išsigrynins. Tačiau jei nežinai ką daryti, dar nereiškia, kad turi nieko neveikti. Atvirkščiai – reikia tada imtis kuo įvairiausios veiklos. Sėdėdamas ir nieko neveikdamas nieko ir neatrasi“, – nepasiduoti tinginystei ir abejingumui ieškant savojo kelio pataria M.Mikutavičius.

Darykite tai, kas patinka jums, o ne kitiems!

„Būtinai darykite tai, kas patinka jums, o ne kitiems. Nebandykite kažkam įtikti ar įgyvendinti kitų lūkesčių. Įgyvendinkite savo ir būsite laimingi. Širdis visada pasako ir pataria. Ir stengtis pasirinkti tuos mokslus, kurių norite“, – sako radijo ir televizijos laidų vedėjas radistas Rolandas Mackevičius.

„Teoriškai aš esu klounas iš sudegusio cirko, – kaip visada šmaikštus ir niekada žodžio kišenėje neieškantis, – bet esu beprotiškai teisingame kelyje“. Vienas populiariausių renginių vedėjų Lietuvoje sako, kad svarbiausia – žinoti, ko nori, nesikoncentruoti į pinigus ir nebandyti pildyti kažkieno lūkesčių.

„Už tai, kuo tapau, esu dėkingas beatboxui (vokali perkusija – aut.past.), – sako R.Mackevičius, kuris mokykloje beatboxindavo nuo 16 metų. Vietoj matematikos, namų darbų… Pradėjęs dalyvauti įvairiuose beatboxinimo konkursuose ir kovose, jis kartą užėmė trečią vietą ir gavo pakvietimą į laidą. Nuo to viskas ir pradidėjo.

Per 10 metų radistams pavyko tiek išpopuliarinti savo duetą, kad jie tapo vieni brangiausių ir šmaikščiausių renginių vedėjų Lietuvoje. Ar jau pasiekta karjeros viršūnė?

Sėkmei reikia pasiruošti

Nerti visa galva, neslysti paviršiumi – tokia mintis nusėda po pokalbio su Viktoru Butkumi, mokslininku, verslininku, kolekcininku, o pastaruoju metu – ir meno mecenatu. Paklaustas, ar laiko save sėkmingu žmogumi, vardija daugybę dalykų, iš ko ta sėkmė susideda: darbas, talentas, kruopštumas, atsitiktinumas...

„Richardas Bransonas, Steve’as Jobsas, kiti garsūs žmonės nuolat balansuodavo ant tam tikros ribos. Yra daug tokių „bransonų“, kurie turi idėjų, bet pasaulis pamato tik tuos, kuriems pasiseka. Kartais net ir matydamas galimybę ne visada gali pasiekti savo tikslą, nes galbūt paprasčiausiai neturėsi reikiamų žinių ir gebėjimų. Dėl šios priežasties visada skatinu jaunus žmones mokytis, nes mokydamiesi įgyjate sisteminį mąstymą. Žinoma, yra ir talentingų savamokslių, bet čia grįžtame prie to, kad vieno kelio į sėkmę nėra. Nors aš tikiu, kad sėkmei reikia pasiruošti“, – aiškina V.Butkus.

Jo teigimu, mokydamiesi universitete žmonės gauna universalių žinių, kurios vėliau padeda susieti turimus faktus, nes nepavyks kurti žinant vien sausą informaciją. Vis dėlto, V.Butkus pripažįsta, kad sisteminis mąstymas gali uždėti tam tikrus rėmus žmogaus kūrybiškumui, jį slopinti. Šiuo atveju padėti gali menas, kuriuo visada jis pats domėjosi, o galiausiai ir tapo meno globėju.

„Sisteminis mąstymas dovanoja žinojimą, o menas išlaisvina kūrybiškumą. Kūrybiškumas su žiniomis duoda galimybę“, – sako V.Butkus.

Rubrika „Mėgstamas darbas“

Čia rasite 16 interviu su daug savo srityse pasiekusiais profesionalais. Visi jie pasakoja apie savo profesijas, meilę darbui ir gyvenimą. Nuo ko viskas prasidėjo? Kada suprato, ką jiems veikti? Ar planavo? Kaip jiems sekėsi pasiekti tai, ko pasiekė? Kokia jų darbo kasdienybė? Ką jie gali patarti norintiems dirbti panašų darbą?

Žurnalistas ir atostogaudamas dirba

Žurnalistas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis turi kuo didžiuotis – jis sukūrė ne vieną unikalų TV projektą, pakalbino virtinę įtakingų Lietuvos bei pasaulio žmonių, 2017 metais atliktų tyrimų rezultatų duomenimis, yra įtakingiausias žiniasklaidos atstovas. Bet tuo jis nesipuikuoja, nes tiki, jog svarbiausia – ką sukursi šiandien. 

Garsus žurnalistas vaikystėje sako svajojęs apie kosmonauto, policininko profesijas. Mokydamasis mokykloje svarstė ir apie medicinos studijas, taip pat – mokslus JAV karo akademijoje. O paskutinėse klasėse nusprendė studijuoti informatiką.

Tačiau greitai suprato, kad šios studijos – ne jam. Edmundą gerai pažįstantys žmonės patarė studijuoti žurnalistiką. Taip ir pradėjo krimsti šiuos mokslus. Ir nesuklydo. Jaučiasi savo vietoje. Jau pirmame kurse E.Jakilaitis pradėjo dirbti žurnalistu. Per daugiau nei dvidešimt metų jokio kito darbo ir nenorėjo išbandyti. Jis pabrėžia, kad atradus tikrąjį savo kelią, nebesinori blaškytis.

Ar žurnalistika gyvenimo būdas? „Niekada griežtai neskirstau gyvenimo į darbą ir poilsį. Viskas yra persipynę. Atostogaudamas irgi seku visas naujienas. Tiesiog gyvenu vientisą gyvenimą, – pasakoja. – Kartais vidury dienos nedirbu, juk neturiu išsėdėti darbo valandų, o turiu atlikti konkrečias užduotis. Tad mano gyvenimo būdas žurnalistikai tinka.“

Maratonas operacinėje

Garsus Lietuvos kardiochirurgas Rimantas Benetis sako, kad jo profesija yra tarsi super maratonas – įtemptas bėgimas 72 valandas ypač sunkiomis sąlygomis. Todėl renkantis šią profesiją reikia ne tik profesinių žinių, bet ir daugybės kitų savybių. Tačiau tuo šis darbas ir įdomus. 

Profesorius R.Benetis nuo vaikystės žinojo, kad nori tapti būtent chirurgu. Nors iš pradžių buvo pasirinkęs kitą specializaciją, ambicijos ir smalsumas jį atvedė ten, kur gali realizuoti save ir padėti daugybei sunkiai sergančių žmonių.

Kardiochirurgas įsitikinęs, kad dabar jaunam žmogui pasirinkti kuo būti labai sudėtinga. Todėl mokyklose turi būti taikomas modernus profesinis orientavimas, o jauni žmonės turėti sektinų pavyzdžių.

Nors kartais jaunuoliai linkę romantizuoti kardiochirurgo profesiją, profesorius nelinkęs pagražinti šio darbo realybės. „Profesija sudėtinga. Matome pas mus ateinančius labai sunkius ligonius. Kai priimamas geras sprendimas ir jis gerai realizuojamas, gerai atliekama operacija ir sėkmingas pooperacinis laikotarpis, ligonis atsistoja ant kojų. Tai yra didžiausias apdovanojimas ir pasitenkinimas“, – sakė R.Benetis.

O iš tiesų tai yra sunkus darbas, kuris laukia ne tik dienomis, bet ir naktimis. Kai kiti pramogauja, medikui reikia budėti arba jis yra kviečiamas į operacinę.

Griežta hierarchija ir taisyklės

„Kario profesija nėra lengvas kelias, o pasiryžus juo eiti nestigs sunkių išbandymų, – sako Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono Sunkiosios ginkluotės kuopos vado pavaduotoja vyresnioji leitenantė Lauryna Bubnytė. – Tačiau pati dėl specialybės pasirinkimo nė karto nesuabejojau.“

Anksti supratusi, kad nori būti karininke, ji kryptingai tam ruošėsi. O kai atėjo metas rinktis studijas, universitetų prašymų sistemoje įrašė vienintelį – Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos – pavadinimą.

Tačiau kaip ir visos specialybės, ir ši – ne visiems. „Karininko profesija, mano nuomone, labiausiai tinka žmonėms, kurie turi tvirtą nuomonę, atsakomybės jausmą, aiškiai žino, ko nori iš gyvenimo, nebijo iššūkių, supranta, kad asmeninį gyvenimą teks derinti prie tarnybos, o ne atvirkščiai“, – viską gerai apsvarstyti prieš renkantis specialybę pataria vyresnioji leitenantė.

Ji pabrėžia, kad ši profesija – daug atsakomybės reikalaujantis ir, jos nuomone, ne pats lengviausias kelias.

Tiems, kurie svajoja apie kario profesiją, ji siūlo pirmiausia pagalvoti, ar galės skirti visą savo laiką ir dėmesį šiai tarnybai, o tiems, kurie mano, kad gebės ir sugebės, – pirmyn!

Nesibaigiantis romanas su fotografija

„Fotografo darbas – įdomus ir prasmingas. Nuotraukomis galima papasakoti intriguojančias istorijas, išreikšti slapčiausius jausmus“, – po mįslingus fotografijos pasaulio labirintus kviečia pasivaikščioti vienas geriausių šalies mados ir žmonių fotografų Gediminas Žilinskas.

Fotografija G.Žilinską lydi nuo vaikystės. Nusitvėręs fotoaparatą kartais net bėgdavo iš pamokų, kad įamžintų unikalių kadrų. Fotografuodavo viską: žmones, gamtą, Vilniaus vaizdus...

„Negalvojau kiek uždirbsiu ir kokius turtus susikrausiu, nes norėjau vieno – fotografuoti! Kadangi save realizuoti, būti laimingu laikiau prioritetu, didžiausiai savo tėvų nuostabai ir nusivylimui, apsisprendžiau mokytis tuo metu visiškai nevertinamos fotografo specialybės. Priėmus galutinį sprendimą širdyje tapo ramu. Dar geriau pasijutau, kai ir tėvai pakeitė nuomonę bei ėmė mane palaikyti“, – sako daugiau nei 20 metų dirbantis fotografas. Jie neabejoja, kad renkantis profesiją, svarbu suprasti ne tik tai, kas tau patinka, bet ir tai, kas tau tinka.

G.Žilinskas teigia, kad reikia įgyti daug praktikos, kad pajustum šio darbo niuansus. O ši specialybė žavi tuo, jog įgijęs patirties, darbo vietą gali susikurti pats.

Socialinių tinklų žvaigždė

Karolinos Meschino vardą žino beveik visas jaunimas: mergina yra tituluojama socialinių tinklu žvaigžde, dažnai pristatoma kaip „influencerė“, o šiuo metu ji veda savo rubriką populiarioje televizijos laidoje... Viename prestižiskiausių Milano universitetų madingo įvaizdžio kūrimo kursą baigusi Karolina vis dar negali patikėti savo sėkme ir teigia besimėgaujanti kiekviena akimirka.

Karolina iš pradžių svajojo apie gemologijos studijas, tačiau koją kišo tikslieji mokslai, nes jos širdis labiau linko prie kalbų ir menų. Ji pasirinko studijas, susijęs su įvaizdžio kūrimu, Istituto Marangoni universitete, kur studijavo trejus metus.

„Pati iki šiol nesuprantu, kokia yra mano profesija. Viskas gavosi netyčia. Mane dabar bando vadinti influencere, modeliu, nors negaliu to pakęsti, nes tinkamų išmatavimų neturiu šiam darbui. Taip jau nutiko, kad paskutiniais studijų metais pradėjau viską fotografuoti: ką valgau, rengiuosi ir pan., o nuotraukomis dalintis savo socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje. Pradėjau gauti įvairių dovanėlių ir prašymų: gal gali įsikelti šią apyrankę, šita megztinį... Supratau, kad man nėra prasmės kaupti visų tų siūlomų daiktų, o ir spėti visko nelabai pavyksta. Kilo mintis, kad galiu iš to uždirbti“, – pasakojo K.Meschino.

Patirtis iš profesionalų lūpų

Patirtimi dalinsis ir daugiau ne mažiau garsių savo srities specialistų:

 • verslininkas Darius Bagdžiūnas, dvidešimt metų vadovavęs interneto sprendimų agentūrų tinklui,
 • lektorius, motyvatorius, verslo konsultantas Povilas Petrauskas, kuris padeda žmonėms suprasti save ir siekti tikrųjų savo svajonių,
 • Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius Miša Jakobas,
 • filosofas Nerijus Milerius,
 • psichologė, laidų vedėja, lektorė Genovaitė Petronienė,
 • psichologė Sigita Novikovienė,
 • „CV-Online LT“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė.

Taip pat apie savo specialybės subtilybes pasakos:

 • finansų specialistė,  buvusi Vyriausybės kanclerė Milda Dargužaitė, kuriai puikiai žinomi Niujorko Volstryto darbo užkulisiai ir darbas prestižiniuose pasaulio investiciniuose bankuose,
 • „Telia Lietuva“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius,
 • informatikas Bronislovas Balvočius, dirbantis įmonių valdymo ir paslaugų teikimo vadovu lietuviško kapitalo Norvegijos bendrovėje „Norway Registers Development AS“,
 • lazerių fizikas Romualdas Trusovas, Fizinių ir technologijos mokslų centro Lazerinių technologijų skyriaus mokslo darbuotojas,
 • inžinierius Vilandas Ceslevičius, dirbantis tarptautinėje Danijos inžinerinių konsultacijų įmonėje,
 • „Adidas“ ir „Reebok“ prekinių ženklų marketingo vadovė Lietuvai Laura Aleksandravičė, šiuo metu įkūrusi specializuotą nuomonės lyderių (angl. influencerių) rinkodaros agentūrą Influenceriai.lt,
 • Vilniaus Biržiškos gimnazijos geografijos mokytojas, nepailstantis keliautojas Dalius Pranculis,
 • logistas Nerijus Žymančius, kuris šiuo metu yra „Girteka Logistics“ Skandinavijos departamento skyriaus vadovas, atsakingas už eksportą ir vidinius pervežimus Skandinavijoje,
 • ūkininkas Tadas Baliutavičius, vadovaujantis dviems didelėms „Auga Group“ priklausančioms Šiaulių ir Kelmės rajonuose įsikūrusioms žemės ūkio bendrovėms,
 • tarptautiniu mastu pripažintas virtuvės šefas Martyn Meid,
 • vyriausiuoju suvirintoju tarptautinėje įmonėje „Kinze Europe“ dirbantis Justinas Lipnickis.
 • Šiais metais taip pat rasite interviu su žurnalo „Kuo būti“ veidu – dainininke, „Eurovizijos“ dalyve Paula Valentaite, daugeliui pažįstama sceniniu Paulos vardu.

Testai

Žurnale rasite ir tris naujus testus, kurių pagalba galima susisteminti jau žinomą informaciją apie save, sužinoti kažką naujo apie save, geriau suprasti savo charakterio bruožus, bendravimo stilių, norus ir poreikius.

Testai:

 • Profesijos pasirinkimo motyvai
 • Mano karjeros interesai
 • Kūrybingumas ir profesinis kryptingumas

Žurnalo „Kuo būti 2018“ ieškokite prekybos centruose „Maxima“, IKI, „Norfa“, „Prisma“, „Rimi“, spaudos kioskuose bei knygynuose. Kaina 2,89 eurai. 

facebook_logoKuo būti