Prieš atsiskaitymą

Būkite realistais, kuomet kalbame apie kartojimo planą. Įvertinkite informacijos kiekį, kurį turite prisiminti ar iš naujo išmokti, ir laiko tarpą, kurį galite skirti šiais užduočiai. Neturėkite vilčių, kad viską pavyks padaryti vienu prisėdimu, todėl susiskirstykite mokymosi procesus į laiko tarpus, kurie yra kelių valandų. Turėkite omenyje, kad reikia įterpti kažkokios kitos veiklos į kartojimo procesą, nes išlaikyti savo dėmesį ties viena ar kita užduotis – itin sunku.

Raskite jums tinkama kartojimosi būdą. Vieniems tinka sėdėti tylioje patalpoje ir mokytis individualiai. Tačiau tai nereiškia, kad toks būdas yra priimtinas ir tinkamas visiems. Kai kuriems reikia, kad fone skambėtų tyliai muzika, kiti – mielai renkasi mokymąsi su draugu ar drauge, nes jiems tai teikia motyvaciją.

Kartojimo užruošus personalizuokite. Kiekvienas iš mūsų esame labai individualūs, todėl eksperimentuokite su spalvų kodavimu, prierašais kiekviename lape ar kitokia informacija, kuri jums palengvina mokymosi procesą.

Užtikrinkite, kad suprantate viską. Jei įvyksta taip, kad susiduriate su informacija, kurios nesuprantate, ieškokite papildomų šaltinių, skaitykite, naudokitės internetu, bet nepalikite neatsakytų klausimų. Vien faktas, kad įsiminsite jums neduos naudos, jei nesuprasite apie ką iš tikro yra kalbama. Jei reikia, nebijokite klausti savo mokytojo, kad paaiškintų. Galbūt ir draugas ar draugė gali padėti?

Pasižvalgykite po praėjusių metų atsiskaitymus ar egzaminus. Kartais koją kiša ne faktas, kad nežinome, o atsiskaitymo ar egzamino sandara. Moksleiviai tiesiog pasimeta pamatę klausimų formuluotes, užduotis. Pasižvalgykite, kokie atsiskaitymai buvo duoti moksleiviams praėjusiais metais, paspręskite praėjusių metų egzaminų užduotis. Jei reikia, spręskite ir senesnes užduotis. Kuo daugiau praktikuositės, tuo geriau pasiruošite.

Darykite periodiškas trumpas pertraukas. Jei užsimojote mokytis kelias valandas, turime jus nuvilti: ne tik pavargsite, bet ir po tam tikro laiko bus sunku išlaikyti koncentraciją. Mokykitės namie lyg būtumėte mokykloje, darykite pertraukas kas 45 ar 60 minučių.

Apdovanokite save. Skirkite laiko pamaloninti save: galbūt pasimėgaukite vonia ar pažiūrėkite filmą, kurį labai norėjote pamatyti, bet dėl laiko stokos vis nepavykdavo.

Nepamirškite fizinės veiklos. Jei nesimokote ar kartojatės, laisvą minutę skirkite aktyviai veiklai. Sportas yra puikus būdas ne tik išvengti streso, palaikyti gerą fizinę formą, bet ir padeda tiems, kas turi problemų su miegu. 

Prašykite pagalbos. Jei jaučiate stresą, nebijokite pasikalbėti apie tai su tais, kuriais pasitikite. Tai gali būti jūsų šeimos narys, mokytojas ar draugas. Daugelis moksleivių bijo pripažinti, kad bijo atsiskaitymų, kažko nesupranta, nes nenori pasirodyti ne tokie protingi kaip kiti klasės draugai, todėl bijo prašyti pagalbos.

Atsiskaitymo ar egzamino dieną

Būkite pasiruošę. Dieną pradėkite sveikais ir subalansuotais pusryčiais. Palikite sau laiko neskubant nuvykti į vietą, kur vyks atsiskaitymas. Prisiminkite pasiimti su savimi visas priemones, kurių jums reikės: pieštukas, tušinukas, skaičiuotuvas, ID kortelė ir panašiai. Jei įmanoma, nepamirškite su savimi pasiimti vandens buteliuko ir keleto vienkartinių servetėlių.

Skirkite kelias minutes perskaityti instrukciją ir klausimus. Tuomet žinosite, ko iš jūsų yra tikimasi. Jei turite klausimų ar nesuprantate, paklauskite egzaminą prižiūrinčio asmens. Jų pareiga yra jums padėti, jei kažkas nėra aišku ar kyla problemų.

Suplanuokite laiką, kiek skirsite kiekvienam klausimui ir užduočiai. Nepanikuokite, jei prie vieno ar kito klausimo teks užtrukti šiek tiek ilgiau nei planavote. Neužsisėdėkite prie jo, geriau judėkite į priekį ir galiausiai grįšite prie jo tada, kai pereisite visus klausimus ir užduotis.

Pasibaigus atsiskaitymui, pamirškite jį. Daugelis daro klaidą, kad vis nepaleidžia minčių. Nešvaistykite laiko lygindami savo atsakymus su tais, kuriais pasidalino draugai. Geriau tiesiog koncentruokitės į būsimą atsiskaitymą, nes nieko jau nebepakeisite.