Artimiausias ir svarbiausias viešojo kalbėjimo išbandymas abiturientų laukia visai netrukus per kalbėjimo įskaitas. Štai keletas patarimų, kaip galbūt išvengti jaudulio, kaip geriau susikoncentruoti ir nepasimesti.

Žinok savo publiką

Gana svarbi viešojo kalbėjimo dalis – ryšio užmezgimas su publika. Jei nepažįsti savo klausytojų ar bent jau nenutuoki, kas jie tokie, tai kalbėti gali būti itin sunku. Jei jūsų laukia įskaita, jau turbūt galite numatyti, kokie mokytojai bus vertinimo nariais. Prisiminkite, ką tie žmonės mėgsta girdėti, kokios tai yra asmenybės.

Jauskis patogiai esamoje aplinkoje

Vos įžengęs pro duris nepradėkite savo kalbos. Pirma, apsipraskite aplinkoje, pasižvalgykite po auditoriją ar salę. Tai leis jums jaustis ramiau ir užtikrinčiau. Net jei tai ir yra kabinetas, kuriame turėjote ne vieną pamoką, tačiau atsistojus prieš klasę, kur dažniausiai yra mokytojo vieta, galima jaustis šiek tiek nepatogiai. Duokite sau laiko prisijaukinti aplinką. Leiskite, jei įmanoma, šiek tiek susipažinti su garso akustika ir kaip kabinete skamba jūsų balsas.

Žinok, ko atėjai

Visada atsiras priežastis, kodėl jūs kalbate viešai. Tai gali būti paprasčiausia prezentacija, atsiskaitymas, o galbūt ir įskaita. Žinokite, kokiu tikslu ateinate, todėl pasiruoškite atitinkamai. Jei kyla klausimų, visada pasitarkite su mokytoju dėl kalbos, paprašykite patarimų.

Kartokis, kartokis ir dar kartą kartokis

Jei žinote ir išmanote savo kalbą nuo A iki Z, tuomet yra ne tik lengviau įsiminti visą informaciją, bet ir susikoncentruoti, nenuklysti nuo temos ir pagrindinės minties. Reikia nuolatos praktikuotis, kartotis, nes būtent tai leidžia pajusti, kaip iš tikro skambės kalba, galbūt ją reikia sutrumpinti, galbūt vietose kažką labiau akcentuoti. Negana to, jei kartositės ne vieną kartą, natūralu, kad jums reikės vos kelių pagrindinių frazių, kad žinotumėte apie ką yra kalba. Jums bus paprasčiau patiems.

Mokinkis tik iš geriausių

Vienas iš geriausių būdų išmokti – žiūrėti, kaip viešai kalba profesionalai ir savo srities specialistai. Galbūt pamatysite ar išgirsite kažką, kas gali pasirodyti naudingo. Galbūt kažką būtų galima net adaptuoti į jūsų kalbą? Jei sakote, kad nežinote, o kur ieškoti tų profesionalių kalbų, tai tiesiog įsijunkite „Youtube“ kanalą ir susiraskite „TED Talks“

Skatink save

Didelė baimė kyla dėl to, kad bijome susimauti, pasakyti kažką neprotingo, o galbūt net nuvilti kitus. Būtent toks savęs nuteikinėjimas ir iš dalies engimas gali privesti prie streso ir nerimo. Nebandykite savęs sumenkinti, o atvirkščiai, bandykite drąsinti, motyvuokite, kad galite padaryti tai, kad pasakyti kalbą nėra neįmanoma misija, kad tai tik kelios minutės, kurias teks išgyventi, o po jų gyvenimas tęsis. Galvokite pozityviai ir natūralu, kad teigiamos mintys leis jums labiau savimi pasitikėti bei parodyti geresnį rezultatą.

Pasitikėk savimi, nors jei viduje drebi kaip kiškis

Viešai kalbant daugelis jaučia jaudulį, tačiau tik nuo tavęs priklauso, ar tu tai parodysi, ar susidorosi su juo. Net jei šiek tiek suklydote, galbūt pametėte mintį, nesijaudinkite ir nepasimeskite. Atsiprašykite ir toliau tęskite. Neleiskite niekam išmušti jus iš vėžių. Negana to, galbūt kai kurios klaidos jums gali pasirodyti labai didelės, tačiau publikoje sėdintiems tai gali pasirodyti, kaip tiesiog balso nužemėjimas, pauzės padarymas ar panašiai.