„Kur stoti 2018“ žurnale surinkta naujausia šių metų informacija: kokios numatomos naujovės stojantiesiems, priėmimo tvarka į universitetus, kolegijas, profesines mokyklas, konkreti kiekvienos specialybės konkursinio balo sandara, atskirieji priėmimai, kokius dalykus mokysitės įstoję į universitetus bei kolegijas, kiek kainuos studijos, kokie reikalingi dokumentai, tarptautinių užsienio kalbų egzaminų įvertinimai ir dar daug visko.

Konkursinis balas – kaip buvo pernai?

Žurnale pateikiami pernai metais stojusiųjų į aukštąsias mokyklas konkursiniai balai – su kokiais žemiausiais balais buvo galima įstoti į nemokamas ir mokamas vietas bei nurodomas konkursinio balo vidurkis.

Susiskaičiuoti savo konkursinį balą galite „Kur stoti“ konkursinio balo skaičiuoklėje: www.kurstoti.lt/kbs. Kuo jis svaresnis – tuo didesnė sėkmės galimybė.

Ypač kasmet keičiasi ir žurnale pateikiami atnaujinti dalykų, kurios studijuosite įstoję į pasirinktą studijų programą, sąrašai. Kad geriau suprastumėte ką renkatės – išsamiai aprašytos universitetų, kolegijų studijų programos ir profesinių mokyklų mokymo programos.

Taip pat žurnale rasite informacijos apie profesines mokyklas ir įdomių straipsnių – kodėl verta čia mokytis. Ir smagūs, asmenybę bei polinkius atskleidžiantys 3 nauji testai su išsamiais patarimais.

Viskas vienoje vietoje: savo programas abiturientams šiemet siūlo 37 aukštosios mokyklos, iš jų –13 valstybinių universitetų ir 5 privatūs, 19 kolegijų ir apie 70 profesinių mokyklų. Siekiant aukštojo mokslo galima rinktis iš beveik 700 studijų programų.

Bendrasis priėmimas – kokios naujienos?

Didžiausia šių metų naujovė – pakeltas mažiausias konkursinis balas stojantiems į valstybės finansuojamas vietas aukštosiose mokyklos. Universitetuose jis yra 3,6, o kolegijose – 2 balai. Stojant į valstybės nefinansuojamą vietą šių metų abiturientams privaloma būti išlaikiusiems bent vieną valstybinį brandos egzaminą.

Pasak LAMA BPO prezidento P.Žiliuko, tokie reikalavimai neturėtų gąsdinti, o priešingai – aukštasis mokslas Lietuvoje kelia sau aukštesnius kokybės standartus, siekia rengti gerą vardą turinčius absolventus. Atidžiai užpildžius prašymą LAMA BPO informacinėje sistemoje (IS) belieka kantriai laukti rezultatų.

Ką pirmiausia reiktų apsvarstyti prieš renkantis kur stoti? Svarbiausia yra įvertinti savo norus bei galimybes. Pasirinkimas platus, todėl reikia suprasti ir kuo skiriasi įvairaus lygio mokslo institucijos. Jei norite įgyti daugiau praktinių įgūdžių, mokytis taikomųjų dalykų – rinkitės kolegiją.

Priėmimas į profesinio mokymo įstaigas taip pat vykdomas per bendrojo priėmimo sistemą. Šiuo metu Lietuvoje į profesinį mokymą tiesiai iš bendrojo ugdymo mokyklų ateina gana nedaug mokinių, profesinį mokymą renkasi kur kas daugiau vyresnių asmenų, keičiančių ar tobulinančių kvalifikaciją. Norint mokytis profesijos, nebūtina baigti 12 klasių, užtenka ir pagrindinio išsilavinimo, t.y. 10 klasių. Profesinio mokymo programų pasiūla gana didelė, jas siūlo apie 70 profesinių mokyklų.

Priešingai nei universitetai ir kolegijos, profesinės mokyklos išsidėsčiusios regioniniu principu, tad siekiant mokytis arti gyvenamosios vietos tai gali būti aktualu. Vakaruose – Skandinavijos šalyse, Austrijoje, Šveicarijoje, įgijus pagrindinį išsilavinimą paprastai ir yra sprendžiama, ar toliau einama profesiniu, ar akademiniu keliu.

Valstybės finansuojamų vietų skaičius aukštosioms mokykloms jau patvirtintas – universitetams skiriama 7 616 valstybės finansuojamų vietų ir 140 studijų stipendijų, kolegijoms – 8 790 valstybės finansuojamų vietų ir 181 studijų stipendija. Pokyčių yra, šiais metais praktiškai jau bus įgyvendintos nemokamos bakalauro studijos.

Valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius universitetuose 8 proc. padidintas matematikos ir fizinių, 32 proc. gyvybės, 6 proc. humanitarinių mokslų studijų kryptyse. Iš viso šiemet vietų skaičius universitetuose padidintas 200, kolegijose – daugiau kaip 2 tūkst. Tikėtina, kad technologijos ir inžinerijos moksluose, kai kuriuose socialiniuose moksluose, pedagoginėse studijose vietų pakaks be konkurencijos.

Visą interviu skaitykite žurnale „Kur stoti 2018“.

Profesija – tvirtas žingsnis link savarankiško gyvenimo

Pirmiau – profesija, o aukštasis mokslas – tik po to, įgijus patirties ir sąmoningai apsisprendus. Bent pusei šalies jaunuolių, kasmet dvejojančių, ar siekti aukštojo mokslo, karjerą vertėtų pradėti būtent taip, – sako profesinių mokyklų vadovai. Juo labiau, kad nauji vėjai šalies švietimo sistemoje įsisuko ir į profesinį mokymą, kurį žadama pertvarkyti ir stiprinti.

Pernai į profesines šalies mokyklas stojusius jaunuolius pasitiko netikėtumas, tapęs nemenku iššūkiu: priėmimas vyko tik per LAMA BPO informacinę sistemą.

Kas naujo stojant į profesinio mokymo programas 2018 metais? Stojančiųjų prašymai, kaip ir pernai, bus registruojami internetu LAMA BPO sistemoje.

Šiemet į profesinio mokymo įstaigas planuojama priimti per 20 tūkst. (pernai priimta per 18, 7 tūkst. mokinių). Priėmimas bus padidintas į tas sritis, kur specialistų trūksta labiausiai: gamybos ir perdirbimo, informacinių ir ryšio technologijų, socialinės gerovės.

Kad būtų patogiau jaunesniems mokiniams, kurie bus ką tik baigę pagrindinio ugdymo programą, arba net ir nebaigę 10 klasių, – jiems šiemet bus organizuojami net du pagrindiniai prašymų registravimo srautai, taip pat ir papildomas priėmimas.

Pirmasis priėmimo srautas – nuo birželio 1 d. iki liepos 2 d., antras prašymų priėmimų srautas organizuojamas nuo liepos 13 d. iki rugpjūčio 1 d. Jis bus patogus mokiniams, kurie šiek tiek vėliau persigalvos mokytis profesinėje ir įgyti specialybę. Tie, kurie bus baigę vidurinio ugdymo programą, prašymus mokytis galės pateikti nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 1 d., o per papildomą priėmimą – nuo rugpjūčio 13 d. iki rugpjūčio 28 d.

Mokiniams, neįgijusiems vidurinio išsilavinimo, prašymus per papildomą priėmimą bus galima užregistruoti nuo rugpjūčio 13 d. iki rugpjūčio 30 d. Tai apskritai paskutinė data norintiesiems šiemet patekti į profesinio mokymo įstaigą, nes po rugpjūčio 30 dienos prašymai nebebus priimami ir bendrasis priėmimas nebus vykdomas.

Ką rasite žurnale?

 • Kokie numatyti pokyčiai ir naujovės stojantiesiems į aukštąsias mokyklas
 • Kaip bus skaičiuojamas konkursinis balas
 • Minimalūs reikalavimai stojantiems į valstybės finansuojamas vietas
 • Bendrojo priėmimo datos ir terminai
 • Tarptautiniai užsienio kalbų įvertinimai
 • Kokius dalykus studijuosite įstoję į universitetus ir kolegijas
 • 2018 metų priėmimo į universitetus ir kolegijas tvarka
 • Pernai metų konkursiniai balai stojusiųjų į universitetus ir kolegijas
 • Universitetų ir kolegijų kontaktai
 • Kodėl verta mokytis profesinėse mokyklose?
 • Priėmimo į profesines mokyklas tvarka
 • Kokius dalykus mokysitės profesinėse mokyklose?
 • Profesinių mokyklų kontaktai
 • Straipsniai, interviu, testai

Prenumeratoriams (tie, kurie užsisakė žurnalą parodų metu) žurnalas jau išsiųstas ir iki antradienio visus turėtų pasiekti. Jei iki antradienio žurnalo negausite, prašome kreiptis tel. (8-659) 41020 arba el.paštu: reklama@kurstoti.lt

Žurnalo „KUR STOTI 2018“ ieškokite prekybos centruose: „Maxima“, IKI „Rimi“, „Norfa“, Lietuvos spaudos kioskuose bei knygynuose.

 

 

facebook_logoKur stoti