BVP 2017 m. didėjo 3,9 proc. Spartų BVP augimą lėmė paslaugų, pramonės ir statybų sektoriuose sukuriamos pridėtinės vertės augimas. Sparti plėtra fiksuojama ir investicijose į verslą. Tiesa, šios investicijos vis dažniau pasiekia Lietuvos regionus. Tai rodo, kad regionai yra pasirengę mesti iššūkį sostinei.

Kartu su darbo užmokesčiu kyla ir darbuotojams keliami kvalifikaciniai reikalavimai. Vis dažniau reikalaujama gerų kompiuterinio raštingumo įgūdžių ir kelių užsienio kalbų mokėjimo. Tai savaime suprantama, kadangi beveik kiekviena sėkmingai veikianti įmonė didžiąją dalį savo produkcijos eksportuoja į užsienį, o prekyba ir komunikacija jau seniai neįsivaizduojama be interneto.

Viena iš priežasčių didinti atlyginimus darbuotojams – darbo jėgos trūkumas. Lietuvos darbo biržos duomenimis, šių metų kovą paklausiausi buvo reklamos ir rinkodaros, administravimo sekretoriai, sandėliavimo, apskaitos ir buhalterijos, socialinio darbo, statybos, ikimokyklinio ugdymo, mechanikos inžinerijos ir slaugos specialistai.

Skandinavų verslininkai renkasi Marijampolę

Lietuvos LEZ asociacijos prezidentas, Marijampolės LEZ direktorius ARVI partnerystėje Simonas Petrulis atskleidė, kad investuotojų susidomėjimas regionais, ypač Marijampole, stipriai auga. Todėl Vilnius tampa jau nebe vienintele vieta Lietuvoje, žinoma tarptautiniu mastu. Galimybe įsikurti Marijampolės LEZ labiausiai domisi Skandinavijos įmonės. Viena didžiausių Danijos investicijų į Lietuvą – UAB „Dovista“ gamykla – jau baigiama statyti ir netrukus pradės gaminti produkciją.

Lietuvos LEZ asociacijos prezidentas svarstė, kad viena iš priežasčių, kodėl Skandinavijos verslininkai „bėga“ iš savo centrų, gali būti dideli darbo užmokesčio kaštai. Todėl labai tikėtina, kad Lietuvai ir toliau pritraukiant stambių užsienio investuotojų darbo užmokestis mūsų šalyje sparčiai augs. S. Petrulis Marijampolę mato kaip vieną iš besivystančių regiono centrų, kuriame kvalifikuotų darbuotojų poreikis išaugęs jau šiandien, o ateityje, tikėtina, dar labiau didės. Tai, be jokios abejonės, yra naujos galimybės jauniems žmonėms. Žinoma, darbuotojams keliami kvalifikaciniai reikalavimai taip pat stipriai išaugę. Tačiau mokymasis visą gyvenimą nėra nieko naujo. Ypač pravarčiu pranašumu darbo rinkoje tampa kelių užsienio kalbų mokėjimas bei įvairių informacinių sistemų technologijų įvaldymas.

S. Petrulis džiaugėsi, kad darbai siekiant patenkinti augantį kvalifikuotų darbuotojų poreikį jau pradėti. Partneriai – Marijampolės kolegija, Marijampolės profesinio rengimo centras, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Vokietijos pramonės ir amatų rūmai bei keletas kitų šalies universitetų, – ieško būdų, kaip abiturientus ar jau besimokančius studentus pritraukti į specialias studijų programas, kurios būtų paruoštos pagal konkrečių įmonių poreikius. Tokių studijų programų idėja jau pristatyta Švietimo ir mokslo ministerijai.

Palankus metas pradėti nuosavą verslą

Marijampolės regiono Jaunųjų verslininkų klubo atstovas Linas Paknys smulkaus ir vidutinio verslo aplinką Marijampolės regione taip pat vertina teigiamai. Anot jo, svarbu dar ir tai, jog Marijampolė tapo ypač patraukliu miestu gyventi jaunoms šeimoms dėl nuolat tvarkomos miesto infrastruktūros, kuri pritaikoma jaunimui ir aktyviam poilsiui. Be to, Marijampolė – 2018 m. Lietuvos kultūros sostinė, todėl čia ypač gausu įvairių renginių ir veiklos jaunimui, o kartu ir galimybių verslui.

Kalbėdamas apie verslo aplinką Marijampolės regione L. Paknys atkreipė dėmesį į vis dažniau savo verslą Marijampolėje pradedančius jaunus žmones. Žinoma, tai skatina naujos mokestinės lengvatos pirmam verslui. Pašnekovas taip pat atkreipė dėmesį į kylančius kvalifikacinius reikalavimus darbuotojams, anot jo, šiandien verslininkai ieško darbuotojų, jau turinčių praktinės patirties, taip pat pageidautinas bent keleto užsienio kalbų mokėjimas.

Į užsienį važiavo tik užsidirbti verslo pradžiai

Neseniai Marijampolėje duris atvėrė „Studija + IT“. Jos įkūrėjai – Marijampolės kolegijos absolventai. Giedrė ir Rimantas Čepauskai susipažino dar studijuodami. Kalbėdami apie studijas kolegijoje atviravo, kad nesitikėjo įgysiantys tiek daug praktinės patirties. Ši patirtis jiems buvo naudinga dirbant įvairiose vietose, o pirmuosius darbus abu gana nesunkiai surado dar studijų praktikos metu.

ačiau abiem sutuoktiniams mintis apie nuosavą verslą kirbėjo jau studijų metais. Šiuo metu šeima vienose patalpose vykdo dvi veiklas. Viena veikla – dirbtinių gėlių kompozicijų modeliavimas ir gamyba, kita – kompiuterių ir jų detalių remontas bei prekyba. R. Čepauskas prisiminė, kad pirmą kartą ši mintis kilo studijų metu rengiant baigiamąjį darbą.

Noras pradėti savo verslą buvo toks didelis, kad jauna šeima priėmė gana rizikingą sprendimą – metė darbus Lietuvoje ir užsidirbti verslo pradžiai išvyko į Norvegiją. Giedrė ir Rimantas kaip susitarę tvirtino, kad net neturėjo minties likti svetimoje šalyje ir dirbti nekvalifikuotą darbą. O užsienyje buvo tik tol, kol sukaupė pakankamai pradėti verslui Lietuvoje. Pradėti nuosavą verslą Lietuvoje taip pat paskatino ir tai, jog dėl įvairių mokestinių lengvatų šie metai yra ypač palankūs verslo įkūrimui. Giedrė ir Rimantas džiaugėsi galintys gyventi ir kurti Marijampolėje, nes šį miestą mato kaip gražų ir patogų gyventi jaunoms šeimoms.

Marijampolės kolegija šiais metais kviečia rinktis iš 13 studijų programų, daugiau informacijos: www.marko.lt