Gerbiamas Michieli, minėjote, kad pastaraisiais metais Nyderlandų universitetuose auga viešojo administravimo studijų populiarumas. Kas lemia tokias tendencijas?

Michielis de Vriesas: Per susitikimus su jaunimu visada akcentuoju, kad didžiausias ir stabiliausias darbdavys yra valstybė. Didžiausias, stabiliausias ir patikimiausias ta prasme, kad pasirinkus valstybės tarnautojo karjerą tu gali jaustis pakankamai saugiai dėl atlyginimo ir savo ateities.

Kodėl?

Dauguma darbo santykių ir karjeros aspektų vakarietiškose valstybinėse įstaigose yra labai aiškiai reglamentuoti, todėl galima numatyti ir planuoti savo karjerą, ateitį.  O įvedus aiškų darbo pozicijų modelį valstybės tarnyboje, į bet kurias pareigas organizuojami skaidrūs konkursai.

Valstybės tarnautojo karjera Nyderlanduose priklauso nuo asmeninių gebėjimų ir turimų kompetencijų. Taip pat labai aiškūs karjeros projektavimo etapai ir darbuotojų motyvavimo sistema. Nyderlanduose taip pat įvesta aiški atlyginimo kėlimo sistema, kai įvertinami geri darbo rezultatai pasiekus užsibrėžtų tikslų. Be to, vykdomas nuolatinis kvalifikacijos kėlimas ir valstybės tarnautojų kompetencijų kontrolė. Visa tai garantuoja ne tik efektyvius rezultatus, bet ir aiškias galimybes darbuotojams lipti karjeros laiptais.

Bet ar tik dėl karjeros galimybių  jauni žmonės veržiasi studijuoti viešąjį administravimą Nyderlanduose?

Tikrai ne. Svarbiausias aspektas, kurį a

Koks požiūris į valstybės tarnautojus Nyderlanduose?

Devintajame dešimtmetyje Nyderlanduose buvo vykdoma valstybės tarnybos reformos. Tuomet olandų visuomenė palaikė valstybės tarnautojų atskaitomybės pagal darbo rezultatus koncepciją.  Kita vertus, buvo pabrėžiama, kad naujos valstybės tarnybos ir viešojo sektoriaus modernizavimas neturi vykti tik pagal rinkos ar privataus verslo kultūros principus. Tokių atsakingų bei subalansuotų reformų eigoje buvo išugdytas piliečių bendruomenių ir valstybės tarnautojų abipusis pasitikėjimas.

Ar sunku Nyderlanduose pabaigus viešojo administravimo studijas įsidarbinti? Kokios jų galimybės susirasti darbą ir privačiame sektoriuje?

Nyderlanduose, įvedus aiškią darbo pozicijų sistemą, jauniems žmonėms atsirado didesnės galimybės dalyvauti konkursuose ir pretenduoti į įvairias valstybės tarnybos ir viešojo sektoriaus pareigybes. Tačiau studijuodami viešąjį administravimą jie įgyja kompleksinių žinių ir kompetencijų, kaip veikia valstybės ir verslo organizacijos, tuo tarpu verslo vadybos studijose analizuojami tik verslo organizacijų valdymo aspektai. Tad po viešojo administravimo studijų nemažai absolventų Nyderlanduose nesunkiai susiranda darbą ir privačiame sektoriuje.

Dėkoju už pokalbį.