Marijampolės kolegijos direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai Irena Sviliuvienė pakomentavo kaip vyko laikinasis studijų krypčių akreditavimas ir ką reiškia Konstitucinio teismo sprendimas.

– Pirmasis netikėtumas visus užklupo kai 2018 m. vasario 28 d. sužinojome, jog pagal naują tvarką dalis studijų krypčių akredituojama ribojamai todėl aukštosios mokyklos neteko teisės vykdyti priėmimo šiose studijų kryptyse. Sumažinus studijų programų pasiūlą, jau prasidėjus bendrajam priėmimui birželio 19 d. sulaukėme antros staigmenos. Pasirodo, Seimo priimta Mokslo ir studijų įstatymo nuostata, reglamentuojanti laikinąjį krypčių vertinimą, prieštarauja Konstitucijai. Todėl  nustoja galioti ir ŠMM patvirtinta bei Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) įgyvendinta studijų krypčių laikinojo akreditavimo tvarka ir krypčių laikinojo akreditavimo rezultatai. Tai reiškia, kad aukštosios mokyklos gali iš naujo nuspręsti į kokias studijų programas priima studentus. Marijampolės kolegija, atsižvelgdama į Konstitucinio teismo nutarimą ir vadovaudamasi pagal anksčiau galiojusią tvarką Akademinės tarybos priimtais sprendimais, grąžina į priėmimą dvi studijų programasAutomobilių techninį eksploatavimą ir Žemės ūkio technologijas.

– Kodėl nauji studijų krypčių akreditavimo rezultatai prieštarauja šalies Konstitucijai? 

– Iki šiol aukštosiose mokyklose buvo vertinamos ir akredituojamos atskiros studijų programos. 2018 m. sausio 13 d. Seimas skubiai pakeitė Mokslo ir studijų įstatymo 2 straipsnio 26 dalį, kurioje sakoma, kad iki 2018 m. kovo 1 d. turi būti įvertinamos ir laikinai akredituojamos studijų kryptys pagal Švietimo ir mokslo ministro patvirtintus reikalavimus ir tvarką. Nuo kovo 1 dienos jau turėjo būti taikoma nauja bendroji (vis dar nepatvirtinta) akreditavimo tvarka.

Švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė tik vasario 26 d. įsakymu patvirtino studijų krypčių vertinimo ir laikinojo akreditavimo tvarką. Ši tvarka paskelbta vasario 27 d., o vasario 28 d. SKVC jau paskelbė laikinojo akreditavimo rezultatus, pagal kuriuos dalis iki šiol buvusių akredituotų programų staiga neteko teisės priiminėti studentus. Konstitucinio Teismo pirmininko D. Žalimo žodžiais tariant, taip buvo pareikalauta neįmanomų dalykų: iš aukštųjų mokyklų per tris dienas pasirengti studijų krypčių vertinimui ir laikinam akreditavimui, o iš SKVC – per dvi dienas įvertinti ir laikinai akredituoti visų aukštųjų mokyklų visas studijų kryptis.

Konstitucinis teismas padarė išvadą, kad šiuo konkrečiu studijų krypčių akreditavimo atveju Seimas įstatymu negalėjo Švietimo ir mokslo ministrui suteikti teisės patvirtinti tvarką, numatančią naujus reikalavimus praeityje vykusiam studijų krypčių vertinimui. Nauji reikalavimai gali būti taikomi tik ateičiai. Marijampolės kolegija jau tuomet viešoje erdvėje išreiškė nuomonę, kad laikinasis akreditavimas parodė kažkada buvusią situaciją, bet tikrai ne esamą.

– Kas labiausiai nukentėjo dėl šios painiavos?

– Iki Konstitucinio teismo sprendimo nukentėjusios buvo tik aukštosios mokyklos. Dabar matome, kad suklaidinti buvo ir stojantieji. Marijampolės kolegija sustabdžius priėmimą į Žemės ūkio technologijų studijas – kitos panašios studijos buvo siūlomos tik Kaune. Kaip žinia, šios studijos ypač populiarios tarp jau praktikuojančių ūkininkų, kuriems svarbu išsilavinimą įgyti arti namų ir savo ūkių. Visgi džiaugiamės, kad atnaujinus priėmimą jau turime prašymų studijuoti šioje programoje. Analogiška situacija pasikartojo ir su Automobilių techninio eksploatavimo studijų programa, kuri taip pat svarbi regionui dėl vis sparčiau populiarėjančių hibridinių ir elektrinių automobilių. Neseniai žengėme pirmuosius žingsnius bendradarbiaudami su „TOYOTA“ – viena didžiausių hibridinių automobilių gamintojų pasaulyje.

Kiek anksčiau buvo atnaujintas priėmimas į Socialinio darbo studijas. Ši programa akredituota maksimaliam 6 metų laikotarpiui, tai reiškia, kad Marijampolės kolegija rengia vienus geriausių socialinių darbuotojų šalyje.

Stojantieji į universitetus ir kolegijas turėtų nesutrikti ir iš naujo peržiūrėti LAMA BPO sistemoje pateikiamus studijų programų sąrašus, kurie šiomis dienomis atnaujinami. Primename, kad stojantieji gali koreguoti savo pageidavimus iki liepos 23 d. 12 val. Bendrasis priėmimas Marijampolės kolegijoje vyksta sklandžiai, o prašymų studijuoti skaičius netgi didesnis nei pernai tuo pat metu. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad šiais metais technologinėms ir inžinerinėms studijoms numatoma skirti daugiau valstybės finansuojamų vietų.

 

Daugiau informacijos: www.marko.lt arba Studentų priėmimo tarnyboje (P. Armino g. 92, Marijampolė, Tel. 8 (612) 88087)