Jei paskaičiuosime, tai pastebėsime, kad santykis tarp tų metų abiturientų ir kitų asmenų yra labai nedidelis. Ar tai yra gerai ar blogai? Vienintelio atsakymo nėra. Žinome, kad užsienyje yra populiaru po pusmetį ar ilgiau iš karto po mokyklos pasinerti į keliones, padirbėti, atlikti praktiką, pasinerti į savęs ieškojimus ir panašiai. Lietuvoje šis mąstymas nėra labai gavus, nes daugelis abiturientų vos baigę mokyklą, pildo prašymus ir stoja, kad tik įstoti. Sakysite, o kur čia bėda, jei norime siekti mokslo aukštumų?

Užburtas ratas

Turbūt daugelis jau n kartų yra girdėję istorijas, kad abiturientai stoja ten, kur nori tėvai, kad bando jų lūkesčius pateisinti, galbūt nenori nuvilti jų. Negana to, atsiranda spaudimas, o kaip atrodysiu draugų akyse, jei jie įstojo, o aš ne. Anot koučingo specialisto Povilo Petrausko, dažnai abiturientai įstoja, pasimoko metus ir toliau prasideda pasaka be galo: „Save vis norime nuraminti, kad per pirmus metus nieko nesuprasi. Tuomet studijuojama toliau. Pasitaiko, kad viskas išsisprendžia, kad pasirodo vis dėl to sėdi savo rogėse, o jei ne? Tuomet laukia dilema: juk pusę jau kurso pabaigei, liko dar tiek pat ar mažiau, juk ištempsi sukandus dantis. Realiai tu prarandi ne metus ar du, o visus keturis.“

Koučingo specialistas užbėga už akių ir teigia, kad nereikia maišyti kito varianto, kuomet jaunuolis ar jaunuolė įstoja, jie tingi mokytis, todėl sako, kad čia ne mano dalykas. P.Petraukas drąsina neapsisprendusius abiturientus nepasiduoti baimei iš karto nestudijuoti. Visas gyvenimas – prieš akis. Vietoj to, kad studijuoti tai, kas ne prie širdies, ką studijuoti vien dėl kitų, nepadarys tavęs laimingo ir labai tikėtina, kad tu nei mėgausiesi studentavimu, nei savo gyvenimą ateityje susiesi su tuo, ką baigei. Nesumeluosime sakydami, kad Hemingvėjus tą sakė, jog „neabejotina laimės sąlyga yra darbas: pirma, mėgstamas ir laisvas darbas.“

Asmeninė patirtis

„Įstojau į chemijos studijų programą KTU. Vienu metu pradėjau galvoti, kad padariau klaidą, nes norėjau studijuoti mediciną. Gavau visus egzaminų įverčius, kurie būtų leidę įstoti ten, tačiau pabijojau, kad reikės tiek ilgai studijuoti, nes žinome, kad norint būti gydytoju tenka apie dešimt metų krimsti mokslus. Po pirmo kurso galvojau net perstoti. Perkalbėjau save. Baigiau studijas, įsidarbinau vienoje įmonėje ne didžiausiuose miestuose. Padirbau metus ir supratau, kad tai ne man“, – savo patirtimi dalijosi Jurgita, kuri šiuo metu dirba su chemija niekuo nesusijusį darbą.

P.Petraukas nesistebi, nes 30 proc. dirba ne pagal specialybę, o tai reiškia, kad didžioji dalis jaunų žmonių elgiasi neatsakingai rinkdamiesi studijų programas. Jie įstojo ne ten, kur norėjo. Galimai atsiranda prielaida, kad jie galbūt įstojo ten ir užėmė vietą žmogaus, kuris tikrai norėjo ten stoti. Koučingo specialistas dar kartą akcentuoja, kad reikia gerai pasverti pliusus ir minusus, įvertinti, ar tikrai to noriu aš, o ne mano tėvai, draugai ar galbūt tokia specialybė yra „ant bangos“.

Metus galima praleisti kitaip

Tai kaip galima produktyviai išnaudoti laisvus metus? Tikrai nereikia dykaduoniauti ir sėdėti tėvams ant sprando. Įvairios įmonės priima praktikai asmenis, norinčius išbandyti vieną ar kitą profesinį lauką. Jei nerandate skelbimo svetainėse, visada galima tiesiogiai susisiekti su įmone, kuri jus domina, galbūt esate girdėję gerų atsiliepimų. Nereikia pamiršti kito svarbaus tobulėjimo būdo – mentorystės. „Mentorystėje yra šaunu tai, kad pats pasirenki, kas tau gali parodyti, kaip viena ar kita specialybė atrodo iš šono“, – kalbėjo koučingo specialistas. Jis pabrėžė, kad nelaukite nušvitimo po vieno ar dviejų susitikimų: dirbti galbūt teks ne mėnesį ar du. Dar vienas svarbus niuansas, jei nesi tikras dėl studijų programos ar universiteto – tapk laisvuoju klausytoju. Galima lankyti paskaitas, įvertinti, pasižiūrėti ir pasimatuoti, ar tau tai tinka. Tereikia susisiekti su jus dominančiu universitetu ir tikrai visi noriai priims.

Pabaigai norime palinkėti, kad prašymų pildymas būtų atsakingas žingsnis, nes tai nulems jūsų ateitį ne tik finansiškai, bet ir visais kitais aspektais. Apsispręsti ir pasimatuoti vieną ar kitą studijų programą, jūsų galimybes į ją įstoti, visada galima portalo konkursinio balo skaičiuoklėje, kuri yra nuolat atnaujinama, pridedant naujas patvirtintas studijų programas.