Spėjame, kad daugelis jau padarė sprendimus, o tie, kurie dar dvejoja, kviečiame susipažinti su stiliste Milda Metlovaite. Galbūt svajojate apie stilistės ar stilisto darbą, tačiau niekada iki galo taip ir nesužinojote, su kuo jis „valgomas“, kaip atrodo užkulisiai ir ko reikia, kad būtumei pastebėtu darbo rinkoje.

Atsidūrė duobėje, bet į pagalbą atskubėjo mama

Su Milda susitikome dar tada, kai daugelis pildė prašymus pirmajame stojimo etape. Stilistės neįmanoma nepastebėti: vos pamačius supranti, kad žmogus dirba su mada ir tai yra jos gyvenimo būdas, o ne tik užsiėmimas. „Mokiausi Dailės mokykloje, bet tuo pačiu metu lankiau dziudo. Galvojau, kad stosiu į Kūno kultūros akademiją, bet susiklostė aplinkybės: traumos, įvairūs kiti dalykai, kad teko sustoti ir pamąstyti. O kas dabar? Pusę gyvenimo įsivaizdavai, ką veiksi, o tada viskas sustoja, pasikeičia. Būna šiokia tokia depresija, nes atrodo, o ką tu daugiau sugebi be to sporto. Tada į pagalbą atėjo mama, kuri nustūmė mane linkme to, ką darau dabar, nes buvau gan apatiška, duobėje. Nuėjau į interjerą. Pasimokiau pusę metų ir supratau, kad tai – ne man. Išėjau. O tada šoviau random į Kostiumų dizainą“, –  savo ilgas paieškas, ką studijuoti, pasakojo M.Metlovaitė. Milda juokėsi, kad tą kartą jau neprašovė.

Kalbant apie kostiumų dizainą ir kas turėtų rinktis šią studijų programą, Milda atvira: „Tu neišmoksi ir nesugalvosi, kad noriu. Tai yra visiškai vidinis dalykas: menas – viskas eina iš mūsų, vidinių instinktų vedama. Manau, kad šiai profesijai reikia polėkio, atvirumo pasauliui, visko į save sugėrimo.“

Buvo pasirengusi net užsimokėti, kad tik ją paimtų kaip asistentę

Iš kostiumų dizaino Milda pasuko į stilistės profesiją. Klausiame, ar nesunku prasibrauti šioje rinkoje, juk daugelis puse lūpų kalba, kad Lietuva – pažįstamų šalis: jei neturi užnugario ir reikalingų kontaktų, tai apie jokią karjerą nesvajok. „Tu turi žinoti, kad stilisto darbas – pažintys. Tos pažintys iš niekur neatsiranda. Tu turi bendrauti. Svarbiausia, kaip tu bendrauji su žmonėmis, kaip tu prie jų prieini ir ką tu darai. Aš, kai pradėjau dirbti, daug laiko dirbau už dyka. Buvau pasirengusi net pati mokėti, kad mane paimtų kaip asistentą. Žinojau, kad jei mane tik įsileis, aš pasidarysiu, ką man reikia. Dirbau įvairius darbus nemokamai, asistente, su „Mados infekcija“ savanoriavau. Po metų ar dviejų jau visi buvo pažįstami. Viską dariau paraleliai su studijomis, nes kitaip niekas nevyksta“, –  pasakojo pašnekovė.

Milda pažymi šių laikų tendenciją, kuri ją liūdina – visi nenori dirbti už dyką. Nori iš karto gauti apmokamą darbą. Anot jos, juk dirbant su stilistu, asistentui yra duodamos žinios, praktika, gali daryti klaidas, o juk už jas atsako žmogus, kuris tave globoja. „Reikia daryti, o to polėkio dabar nėra. Mano asistentės net iš Kauno važinėja. Reikia suprasti, kad vien piešti gerai – neužtenka. Norint būti geru stilistu, turi turėti praktikos, o kaip jos gausi, jei nieko nedarysi? Gaila ir dėl to, kad iš mūsų kurso vos trys iš dvidešimt penkių dirba stilisto darbą. Kitos nuėjo kitais keliais, kas nesusiję su studijomis. O buvo wow, turėjo potencialą, bet nebuvo gal jų noro komunikuoti, tobulėti“, – atviravo stilistė.

Kūryba – nuolatinis procesas

Milda – laisvai samdoma stilistė, todėl kiekviena jos diena – kitokia ir skirtinga nuo vakarykštės. „Gali būti diena, kai aš pusę dienos lovoje voliojuosi, tačiau taip senai buvo. Projektų yra gausa. Kartais būna, kad keliesi penktą ryto, kad susidėliotumei darbus, o dešimta, vos atsidaro parduotuvės, eini projektui rinkti drabužių. Gali būti, kad tu atsibundi, pasidarai arbatos, atsisėdi ir komunikuoji idėjas renginiui. Kostiumus kažkokius kuri ir tai jau nebėra vaikščiojimas po parduotuves. Tuomet vyksta susitikimai, eskizų kūrimai. Kai pritrūksta ugnelės, bandai galvoti, ką daryti, kad ji atsirastų: gal kažkur išvažiuoti, nueiti. Tai yra tavo darbo dalis. Idėjos iš niekur neatsiranda, tu jas turi iš kažkur gauti, neužtenka pro langą pažiūrėti. Su kiekvienu projektu atiduodi save, todėl vyksta ir savęs iš naujo sukūrimas“, – pasakojo M.Metlovaitė. Milda įsitikinusi, kad jei nori būti rinkoje ne metus ar du, nuolatos turi judėti į priekį, investuoti į save, tobulėti, kad nesudegtumei.

Reikia atrasti savo nišą

Įdomu sužinoti, o ar nėra rinka perpildyta. Na, juk dabar itin „ant bangos“ būti stilistu. Milda pasakoja, kad kiekvienas šiuo metu dirbantis stilistas yra savo srities profesionalas, kurią jis ar ji atranda ir specializuojasi. Aišku, dėl savo įdirbio ir patirties, jiems įkandamos visos užduotys ar projektai, tačiau natūralu, kad pasirenkama tai, kas labiau prie širdies. „Yra stilistai, kurie gerai dirba kine. Aš esu iš tų, kuri darau šou ir spalvas, sprogimus ant scenos. Kiti daro gerą komerciją ir kiekvienas turi savo profilį. Kiek tų profilių reikia? Galbūt tu sukursi savo, kur dar yra niša. Reikia ieškoti. Jei lauki, kad tau nukris koks darbo pasiūlymas, tai taip nebus. Tu turi eiti, daryti. Aš, pavyzdžiui, esu jau tame taške, kuri pati gali priimti sprendimus, ką daryti, su kuo dirbti. Bet taip nebuvo. Sėdėdavau, siųsdavau televizijoms ir kam tik įmanoma savo motyvacinius laiškus, kad aš noriu jūsų. Pabandykite mane. Faktas, kas tau atsisakys dešimt kartų, tačiau turi eiti ir toliau bandyti“, – ragino stilistė.

Pabaigai užklausiame, o kaip dėl stereotipų, kad moterys dažniau būna stilistėmis. Milda juokiasi, kad jie seniai išnyko: tarp kolegų gali rasti ir vyrų, ir moterų. „Kostiumų studijuoja galbūt daugiau merginų, tačiau stilistų mano kolegų rate netrūksta vyrų. Moterys galbūt turi tokią viziją, kad mada – faina, varau. O vaikinas eina todėl į šią sritį, nes jis labiau žino, ko nori, todėl natūralu, kad jis siekia tikslo ir prasimuša. Nėra pas jį iliuzijos“, – kalbėjo M.Metlovaitė.

Priminimas

Primename, kad norintys dalyvauti antrajame etape savo ketinimą turi pažymėti Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje. Antrajame etape galioja tas pats įregistruotas prašymas, todėl jame gali dalyvauti tik tie, kurie savo prašymus registravo pirmajame etape.

Šiame etape stojantieji gali atnaujinti savo prašymą iki rugpjūčio 3 d. 16 val. keisdami pirmojo etapo prašyme nurodytų pageidavimų eiliškumą, išbraukdami nereikalingus pageidavimus arba įrašydami naujų, bet tik į valstybės nefinansuojamą vietą. Šio etapo rezultatus stojantieji sužinos rugpjūčio 7 d. iki 12 valandos.