Kai kurie galbūt pagalvoja apie mokytojo karjerą ir pasirenka studijas dėl netinkamų priežasčių. Pavyzdžiui, jiems atrodo, kad visa vasara – ilgos atostogos, darbe atsėdi iki pietų, o vakarai būna visada laisvi. Teks jus nuvilti. Viskas tikrai ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Štai keletas niuansų, į kuriuo reikėtų atkreipti dėmesį.

Ilgalaikis įsipareigojimas

Darbo laikas nesibaigia vien tik valandomis, kurias praleidžiama pamokose su moksleiviais. Pamokų planavimas, pasiruošimas vienai ar kitai temai, galbūt kažkokių naujų metodų taikymas, o galiausiai ir atsiskaitymų vertinimas vyksta ne darbo metu t.y. laisvalaikiu. Taip pat nereikėtų pamirši įvairiausių kursų, kurie reikalingi kvalifikacijai kelti. Šie kursai dažniausiai vyksta ne pamokų metu, o po jų.

Tėvai gali būti tikru galvos skausmu

Mokytojai neturi taisyklių knygos, kurioje būtų surašyta, kaip reikia elgtis su nemaloniais tėvais. Pagalvokite, kad kartais jums tenka atlaikyti savo tėvus su įvairiais pasisakymais, nuomonėmis, o mokytojas turi atlikyti ne vieną ir ne dvi poras, juk klasėje – daugiau mokinių. Nenuostabu, kad pasitaikys kelyje tokių tėvų, kuriems nebus svarbūs jokie argumentai, nes jie bus tiesiog nusistatę prieš jus kaip asmenį ir jiems neįtiks nei vienas jūsų mokymo metodas. Tokios akistatos yra labai nemalonios ir išeikvoja daug jėgų bei nervų. Aišku, su metais mokaisi ir išsiugdai, kaip geriau prieiti prie tėvų, kurie yra nepatenkinti, kaip reaguoti ir panašiai.

Tikėtina, kad mokysite ne tuos, kuriuos norite

Norėsite ir įsivaizduosite darbą su, pavyzdžiui, penktokais, tačiau teks mokyti dešimtokus, nes viskas priklauso nuo aplinkos veiksnių: jūsų gyvenamosios vietos, joje vykstančių bedarbystės niuansų ar mokyklų skaičiaus. Jei nusprendėte būti mokytoju, patariame pasižvalgyti, kokių specialistų poreikis yra dabar, kokių galbūt trūks po ketverių metų, kuomet baigsite studijas. Tai leis jums įsivertinti savo galimybes, ieškant būtent to, ko norite.

Kantrybė – dorybė

Jei šiuo metu negalite pasigirti kantrybe, tai jos tikrai prireiks, jei tapsite mokytoju. Nesvarbu, kas bus jūsų auklėtiniai: darželinukai ar dešimtokai, tačiau be kantrybės toli nenueisite. Kartais netyčia, bet dažnai tai nutinka specialiai, moksleiviai ras spragas, kaip galima išvesti iš kantrybės, kaip gali įgelti ar įkasti. Visai nesvarbu, jei iki tol sakėte, kad turite storą odą ir jums vis vien – jaunimas moka surasti spragas. Pagalvokite dar ir apie tai, kad kiekvieną dieną jums teks kartoti tuos pačius dalykus, kartais jau atrodys, kad skambate kaip „užstrigusi plokštelė“, tačiau jei tai jūsų nevargina, tuomet jūs einate teisingu keliu.

Koja kojon su technologijomis

Jei esate iš tų žmonių, kurie domisi technologijomis, inovacijomis, tuomet jūs tikras aukso grynuolis. Jei ne, tuomet teks perlipti per save ir prisitaikyti. Mokymo metodai kaip ir technologijos keičiasi: seniau galbūt tik per IT pamokas moksleiviai dirbdavo su kompiuteriais, bet dabar – tai yra kasdienybė. Norint išlaikyti moksleivių dėmesį ir koncentraciją, būtina naudoti įvairias technologijas. Jei norite būti moksleivių mėgstamas mokytojas, domėkitės naujovėmis ir jas diekite į savo mokymo procesą. Tai tikrai neliks nepastebėta mokinių.

Pagarbos užsitarnavimas

Pagarba nėra tai, ko galite tikėtis iš absoliučiai visų moksleivių. Pagarbą reikia užsitarnauti. Jei esi teisingas, nešališkas, nesivadovauji principu – myliu ar nemyliu, tuomet tikėtina, kad nuo pat pirmos dienos pelnysite moksleivių palankumą ir pagarbą.

Budėjimo rėžimas arba visada pasiruošęs

Visi yra girdėję išsireiškimą, kad reikia tikėtis netikėto. Kuomet esi mokytojas, turi būti pasiruošęs bet kam. Galbūt kažkurią dieną vienam iš moksleivių pasidarys bloga ir jo pietų turinys atsidurs ant tavęs, galbūt kitą kartą gali tekti mokyti, kuomet pastate nėra elektros energijos. Niekada negali žinoti, kas tavęs laukia, todėl visada turi būti pasiruošęs.

Asmeninės išlaidos

Nuolatos diskutuojama, ar tikrai mokytojų atlyginimai yra adekvatūs. Yra įvairių nuomonių, o valdžia yra pasiryžusi keisti kai kuriuos dalykus, kad situacija švietimo sistemoje pagerėtų. Nei vienas mokytojas neleis sumeluoti, kad niekada nėra pakankamai pinigų mokymo priemonėms. Pavyzdžiui, JAV atlikto tyrimo metu nustatyta, kad mokytojas per metus iš savo kišenės išleidžia tūkstantį dolerių, pirkdamas įvairias priemones savo mokiniams, kad mokymosi procesas būtų įdomus, inovatyvus ir kabintų jaunimą. Tad būkite pasirengę atseikėti kelis šimtus iš gan mažos algos, jei norite išlaikyti moksleivių dėmesį pamokų metu.