Sėkmės apibrėžimas – individualus dalykas

„Būkime sąžiningi: nemažai žmonių galvoja, kad kažką planuoja. Kažkas nori būti kosmonautu, kažkas – prezidentu, kitas galbūt – ledų fabriko direktoriumi. Tai tikrai nėra toks planavimas, kurį aš turiu omenyje. Kai esi jaunas, pradedi savo gyvenimo kelią, tai iš pradžių turi kažkokius norus, o tik paskui pradedi galvoti, kaip juos pasieksiu. Norai gali būti labai įvairūs, nes sėkmę mes kiekvienas suprantame skirtingai“, – „Studfest‘o“ parodos metu kalbėjo žinomas žurnalistas.

Anot A.Tapinas vienas iš patarimų jaunimui yra jau šiandien susivokti, o kas jiems yra sėkmė. Vieniems tai gali būti prabangus automobilis, geras atlyginimas, didelis namas, didelė pinigų suma banke ar kiti materialiniai dalykai. Žurnalistas pabrėžia, kad tai nėra blogai, tačiau kiekvieno poreikiai yra kitokie. Štai kažkam galbūt sėkmė yra keliauti, pamatyti pasaulį nuo Indonezijos iki Pietų Amerikos, būti laisvam, o kitam – labai specifinė sritis, kuri tiesiog veža.

Tik maža dalis žmonių iš tikro yra laimingi

„Laimingų žmonių yra tik labai nedidelė dalis. Deja, bet taip yra. Labai maža dalis gali daryti tai, ką jie nori gyvenime. Ir mes klaidingai suprantame, kad darymas tai, ką nori, reiškia, kad dirbsi nedaug. Atvirkščiai. Darydamas tai, ką tu mėgsti, tu dirbsi itin daug: dirbsi po 16-17 valandų per parą, nes tavo darbas persipins su laisvalaikiu, todėl tu nebesuprasi, kada dirbi, o kada poilsiauji. Jei manęs kas nors paklaustų, o kas man yra sėkmės formulė, tai pasakyčiau, kad galimybė daryti gyvenime tai, ką tu nori ir už tai gauti pinigų. Žinoti yra labai sveika, kol tu dar nesi pabaigęs mokyklos, nes tikslui pasiekti tavęs laukia itin daug kliūčių“, – savo patarimais dalijosi pašnekovas.

Svarbu padaryti išvadas

A.Tapinas pabrėžė, kad būtina suvokti, jog laisvas pasirinkti, ko tu nori, nebūsi iš karto. Jaunimo lauks kliūtys ir nesėkmės. „Jei jums sako, kad visi keliai jums yra atviri, kad esate laisvi daryti tai, ką norite, tuomet nuliūdinsiu. Jums meluoja ir meluoja naglai į veidą. Labai didelė tikimybė, kad tai, ką jūs darysite pačioje pradžioje, jums nepasiseks. Galbūt kažką sukursite, parašysite knygą, bet jos neskaitys. Sukursite „Youtube“ kanalą, kelsite savo filmukus, bet jų niekas nežiūrės, nebūsite populiarūs. Jei sukursite kažkokį muzikinį kūrinį, tai tikėtina, kad jis nebus populiarus, o galbūt sukursite savo verslą, bet ir jis bankrutuos. Pradžia visada yra sunki, o kliūčių – labai daug. Viena iš tų kliūčių esate pats. Kai jums nepasiseks, turite du pasirinkimus. Pirmas – lengva sakyti, kad kalti visi kiti: aplinka, mokytojai, aplinkiniai, tėvai, valstybė. Visi – kalti, ti

lūzeris šiame gyvenimo etape ir turi padaryti iš to išvadas“, – teigė žurnalistas.

Gyvenimo kelias, primenantis labirintą

Anot A.Tapino, gyvenimo kelias niekada nebūna tiesus, o jis labiau primena labirintą. Jis pabrėžia, kad nebus taip, kad įstosite į universitetą, baigsite, gausite paskyrimą kažkur dirbti, dirbsite iki pensijos ir tada išeisite užsitarnauto poilsio. Taip buvo, bet nebebus. Viskas. „Galbūt įstosite, vėliau išstosite, galbūt baigsite ir nei metų nedirbsite pagal savo specialybę, galbūt jūs būsite filosofijos magistras, kuris dėsto matematiką privačioje mokykloje, gal būsite matematikas, kuris konstruoja burlentes, galbūt būsite ekonomistas, kuris Indonezijoje moko vaikus prancūzų ar anglų. Šiame pasaulyje tiesių kelių nebeliko. Būnant labirinte, tu gali rasti išėjimą, tačiau kelių, kaip tai padaryti, yra labai daug. Kartais būna, kad pasijuntantis ką darai. Nebežinai, kodėl įstojai į vieną ar kitą studijų programą: galbūt mama liepė, o galbūt kaimynė Birutė iš penkto buto sakė, kad labai gera  bei perspektyvi specialybė. Atsimokai metus ir nebežinai, ką su ta specialybe daryti. Štai būtent todėl ir reikia plano“, – kalbėjo žinomas žmogus.

Kodėl būtent toks laiko tarpas?

Kodėl 15 metų planas? Kuomet tau yra 15-18-ka, tai 15 metų – labai geras laiko tarpas: tuomet galima sakyti, ar pasiekėte savo karjeros vieną iš aukštumų, ar labai sparčiai kylate to link, o galbūt jei niekas nevyksta, tai – labai geras signalas, kad kažką darote ne taip. Keisti kažką, kai tau 57-eri, bus sunku.

„Svarbu, kad planą turite būti susirašę. Galima tai padaryti telefone, popieriaus lape ir pradedate rašyti punktus. Pirmas punktas yra apie tai, kaip jūs įsivaizduojate, kur jūs norite būti po penkiolikos metų. Aš žinojau, kad noriu būti intelektinio žaidimo vedėjas dėl įvairių priežasčių. Jei jūs galite apsibrėžti šią poziciją, tuomet labai aiškiai galima pradėti dėliotis kitus punktus t. y. kaip jūs tą poziciją galite pasiekti ir kas yra kiekvienam plane –  svarbu, tai kokių jums įgūdžius reikės.

Planą turėtumėte pasidėti taip, kad kiekvieną dieną jį matytumėte ir dar kas labai svarbu, kad artimi žmonės jį matytų. Tą verta padaryti dėl dviejų priežasčių: kad galėtų tėvai pasidžiaugti, kad vaikas turi planą, antra – jei turėsite planą, galėsite daryti ką norite, nes jie bus labai laimingi. Dėl paskutinio juokauju. Tėvai turi suprasti, kad tai – jūsų planas. Jūsų aplinka, draugai, tetos, tėvai turi teisę patarti, ką daryti, nes jie jus myli, tačiau į jų patarimus reikia įsiklausyti, bet prisiminti, kad ne jie gyvens jūsų gyvenimą, o jūs. Būtent todėl jūs turėsite priimti visišką atsakomybę“, – kalbėjo žurnalistas.

Kalbų mokymasis ir knygų sąrašas

Pašnekovas minėjo, kad plane turi būti parašyti įgūdžiai, kurių reikės, norint pasiekti tikslo. vienas iš įgūdžių – kalbos, kurias planuojama išmokti per penkiolikos metų periodą. Anot A.Tapino, be kalbų niekur nenueisite: be anglų, rusų, ispanų, prancūzų, mandarinų ar kitos populiarios kalbos. Turi būti bent dvi kalbos ir visai nesvarbu, kokią profesiją pasirinksite, ką darysite gyvenime. Kalbos bus reikalingos bet kuriame gyvenimo etape. „Sąraše turi būti ir knygų sąrašas, kurias turite perskaityti. Neskaitysite knygų – sėdėsite dugne. Įrodyta, kad knygos yra geriausias proto galąstas. Jei norite kažko pasiekti, protas turi būti šveitrus. Trečias dalykas, kurio neišmokys mokykloje, aiškiai žinoti, kaip mokytis t. y. kaip pasiekti tai, ko norite, kokie bus žingsniai. Kokie universitetai laukia manęs Lietuvoje ar užsienyje? Ar aš tikrai viską išsinagrinėjau? Ar aš padariau namų darbus? Ar aš pasėdėjau prie informacijos paieškos, kokios aukštosios mokyklos gali man padėti? Ar aš investuoju į save? Ar aš savanoriauju? Ar aš įsitraukiau tokius įgūdžius į planą  kaip kritinis mąstymas? Kaip išmokti finansų valdymo? Viešojo kalbėjimo? Tai yra įgūdis, kuris turi būti jūsų plane, nes be jo labai sunku kažką gyvenime pasiekti. Galima dar įtraukti begales dalykų, bet esmė yra ta, kad jei neturite plano, jūsų gyvenimo kelias bus daug sunkesnis“, – teigė A.Tapinas.

Pabaigai žinomas žurnalistas užakcentavo, kad turėti planą – gerai, tačiau tai nėra galutinis variantas. Jis gali keistis. „Turite suvokti, kad gyvenate tame laikotarpyje, kai viskas yra labai lankstu, mobilu, o kas šiandien jums atrodo svarbu, galbūt po penkerių metų bus jau nebe taip svarbu. Jūsų planas gali pasikeisti, bet įgūdžiai liks. Ką investuosite į save, visa tai liks su jumis visą gyvenimą“, – teigė A.Tapinas.