Įsivertinkite save

Prieš kažką pasirenkant, turite žinoti, kas esate. Savo vertybes, pomėgius, įgūdžius, asmenybės tipą, pagal kurį galima preliminariai nustatyti, kokios profesijos ar sritys yra artimos, o kokios – ne.

Internete ir ne tik gausu savęs įsivertinimo testų, kitaip žinomų kaip karjeros testai. Jų pagalba galima preliminariai susidaryti vaizdą, kokios profesijos gali tikti jums pagal tai, ką atsakėte. Kai kurie žmonės pasirenka kalbėtis su karjeros konsultantais. Tai kitas variantas, kuris gali padėti jums išsigryninti, ką norite veikti gyvenime.

Sąrašas profesijų, kurias norėtumėte pabandyti

Turbūt turite gan ilgą sąrašą prieš save, kuris atsirado po vieno ar kito atlikto testo, pakalbėjus su karjeros konsultantais mokyklose. Svarbu, kad sąrašas būtų bendras, jei darėte ne vieną testą. Pirma, pasižymėkite tas profesijas, kurios pasikartojo ir jas užrašykite ant atskiro lapo. „Profesijas, su kuriomis reikėtų susipažinti“. Toks pavadinimas turėtų atsirasti prie jų, nes būtent įvairių testų metu, atsakant į įvairius klausimus ne kartą jums buvo priskirtos šios profesijos. Reikėtų į tai atkreipti dėmesį.

Kitame  sąraše susirašykite profesijas, kurios jums yra labiausiai prie širdies. Galbūt tai bus kažkokia nauja sritis, apie kurią mažai žinote, todėl ateityje teks pasižvalgyti, pasidomėti, pasiklausinėti. Taip pat pasižymėkite sąrašą tų profesijų, kurios jums yra tamsus miškas. Galbūt liksite nustebę, kad sužinojus užkulisius, galite susidomėti jomis.

Atlikite savo „namų darbus“

Dabar metas šiek tiek padirbėti ir paieškoti informacijos apie kiekvieną profesiją. Nustebsite, kad paskaičius, sužinojus kažką naujo, jūsų sąrašas gali ženkliai sumažėti. Ieškokite darbų aprašymų, kokių kompetencijų, papildomų egzaminų ar kvalifikacijų reikia. Pasižvalgykite ir po darbo biržos puslapius, po darbo skelbimus, kurie suteiks bendrą įvaizdį: koks yra poreikis rinkoje, kiek galite tikėtis gauti atlygio ir panašiai.

Sutrumpintas sąrašas

Šioje stadijoje natūralu, kad pirminis jūsų sąrašas bus sutrumpėjęs gerokai. Dabar reikėtų peržvelgti dar kartą trumpąjį sąrašą ir jame „perkratyti“ tas profesijas, kurios nėra prie širdies. Tikėtina, kad tiks nuo dviejų iki penkių pasirinkimų.

Galbūt sąraše gali atsirasti profesijų, kurios prieštarauja jūsų įsitikinimams, kultūrai, religijai, tai būtinai braukite juos iš sąrašo. Taip pat jei, pavyzdžiui, nemėgstate sėdimo darbo, jums reikia dinamikos, meskite iš sąrašo tas profesijas, kurios vers jus tai daryti. Jei yra profesijų, kurioms reikės papildomo išsilavinimo, kvalifikacijos, o jūs nenorite mokytis n metų, tai ir vėl – braukite iš sąrašo. Nelipkite per save ir nepalikite to, kas jums nėra miela.

Interviu, susirinkit informaciją

Kuomet turite vos kelias profesijas savo sąraše, laikas – interviu. Kalbame ne apie darbo pokalbį, o apie detalesnį informacijos rinkimą. Susitikite ir pasikalbinkite žmones iš tų sričių, kurios yra jūsų sąraše. Naudokitės socialinių tinklų platformomis, mentorystės platformomis. Raskite jums įdomius žmonės, kurie galėtų skirti laiko ir papasakotų apie savo kelią, iššūkius, su kuriais teko susidurti.

Apsisprendimas

Užteks ieškoti, gilintis, nes tikėtina, kad iki šio momento jau turite bendrą vaizdą ir esate pasirengę pasirinkti. Galvokite ir vadovaukitės tuo, kad profesija, kurią pasirinksite, turi jums reikti malonumą. Aišku, nereikia pamiršti ir visų kitų niuansų, pavyzdžiui, kad tai turi atitikti jūsų vertybes, mąstymą ir galimybes. Svarbu suvokti, kad tai nėra visam gyvenimui pasirenkamas dalykas. Keisti visada yra galima ir skatinama, jei nesijauti laimingas ar laiminga. Daugelis žmonių per savo gyvenimą pakeičia karjerą ne kartą ir ne du.

Išgryninkite savo tikslus

Kuomet pasirinkote, išgryninkite savo trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus. Tikslų išsikėlimas padės jums operatyviau dirbti ir siekti to, ko norite. Ilgalaikiai tikslai dažniausiai yra numatomi trims ar penkeriems metams į priekį, o trumpalaikius galima pasiekti per šešis mėnesius arba trejus metus.

Kokie tikslai gali būti? Pavyzdžiui, jei kalbėsime apie ilgalaikius, tai gali būti studijų baigimas. Trumpalaikių tikslų pavyzdys galėtų būti prašymų pildymas stojimui į aukštąsias mokyklas, darbo praktikos atlikimas ir panašiai.

Karjeros veiksmų planas

Pasirašykite sau planą, kuriame detaliai nusakyti žingsniai, kuriuos turite padaryti, norėdami pasiekti profesinėje srityje. Galvokite apie tai kaip žemėlapį, kuriame pasakyti žingsniai, kuriuos reikia padaryti norint nukakti nuo taško A į tašką B. Tada nuo taško C į tašką D. surašykite trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus, o tada žingsnius, kokių reikia imtis, kad tai įvyktų. Nepamirškite galbūt pasižymėti trukdžių, kurie gali pasitaikyti kelyje, nes tai padės jums turėti bendrą vaizdą ir realiau įsivertinti situaciją.