Pasirinkti karjerą yra lengva užduotis

Ne! Tikrai tai nėra taip lengva kaip gali skambėti. Pasirinkti karjerą yra viskas, kas yra priešinga žodžiui „lengva“. Tai procesas, kuriam reikia susitelkimo ir laiko. Pirma, reikia žinoti, kas esate jūs: savo įgūdžius, savybes, pomėgius, su darbu susijusias vertybes ir asmenybės tipą. Tuomet reikia susirinkti visą įmanomą informaciją apie profesijas, kurios domina. Būtent šie aukščiau išvardinti žingsniai padeda priimti sprendimą, vadovaujantis faktais, kai atliekama paieška, pasveriami visi „už“ ir „prieš“.

Karjeros konsultantas gali tau pasakyti

Nepasirinkite. Tai žmogus, kuris gali jums patarti, jus nukreipti kažkokia tinkama linkme, tačiau jis už jus nepasirinks ir nenuspręs. Būtent karjeros konsultantas yra tas žmogus, kuris gali jums padėti geriau suprasti save, pamatyti, kokios sritis gali būti jums artimos, nes galbūt apie tai prieš tai net nepagalvojote. Galiausiai, tai jūs turėsite padaryti namų darbus ir nuspręsti, ką pasirinkti. Jei pasirinkote, tuomet karjeros konsultantas gali jums padėti susigaudyti, kokių papildomų įgūdžių, mokymų gali reikėti ateityje.

Iš hobio nepragyvensite

Kas taip sakė? Natūralu, kad renkantis profesiją nukrypstame link to, kas mums yra prie širdies, ką mes mėgstame veikti laisvalaikiu. Nepamirškite, kad kaip ir bet kokią sritį, taip ir čia reikia atlikti namų darbus: paieškoti informacijos, pasižvalgyti, pasiklausinėti ir panašiai. Reikia supranti, kad yra didelis skirtumas tarp to, kad kažką darome dėl emocijos, nes mums tai patinka, o kita, kai darome, kad užsidirbtumėme ir pragyventumėme.

Jei nesurasite savo aistros, niekada nebūsite laimingi

Turbūt ne kartą esate girdėję, kad darbas, kurį darote, turi teikti džiaugsmą ir būti jūsų aistra. Netiesa! Svarbu, kad jūs mėgtumėte tai, ką darote, o dievinti ar kitaip pasinerti į euforiją tikrai nereikia. Jei jau taip nutiko, kad savo gyvenimo aistrą pavertėte darbu, tai šaunu. Džiaugiamės už jus. Bet kartais užtenka atrasti tą veiklą, kuri puikiai atitinka jūsų turimas kvalifikacijas, įgūdžius, asmenines savybes.

Nepasikliaukite „geriausių profesijų“ sąrašais

Kiekvienas metais internete ar spaudoje pasirodo nesuskaičiuojamas skaičius straipsnių apie tai, kokios profesijos bus „ant bangos“, kokios yra pačios perspektyviausios ir panašiai. Ypač ši tendencija ryški, kuomet pradedamas naujas dešimtmetis. Tuomet straipsnių – nors vežimu vežk. Nebus blogai, jei peržvelgsite sąrašą, tačiau nesiklauskite juo aklai. Taip, sąrašas yra sudaromas, atsižvelgiant į ekonominę situaciją, tačiau daug kas per tą laiką pasikeičia. Galbūt tai, kas yra labai madinga dabar, nebūtinai bus po poros metų.

Didelė alga – kelias į laimę

Taip, užmokestis už darbą yra svarbus, tačiau tai neturi būti svarbiausias ir pagrindinis kriterijus, kuomet renkatės būsimą profesiją. Yra atlikta daug tyrimų, kurie parodė, kad aukštos pajamos neužtikrina pasimėgavimo darbu. Daugeliui žmonių yra svarbiau jaustis laimingais ir daryti tai, ką jie daro. Taip, turėtumėte įsivertinti užmokestį, kurį galimai gausite, kuomet renkatės profesiją, tačiau tai neturėtų būti pats svarbiausias kriterijus. Turite uždirbti pakankamai pinigų, kad galėtumėte save išsilaikyti ir laisvalaikiu veikti tai, kas jums prie širdies.

Profesija visam gyvenimui

Tikrų tikriausias prasimanymas. Visuomet galima pakeisti, jei jus kažkas netenkina. Daugelis žmonių ne kartą ir ne du per savo gyvenimą pakeičia profesiją. Tai yra normalus reiškinys, kuris neturėtų gąsdinti.

Įgauta patirtis ir įgūdžiai nueis veltui

Jūsų įgauta patirtis ar įgūdžiai visada liks su jumis. Visai nesvarbu, kiek kartų keisite profesiją. Čia labai tinka pasakymas, kad ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. Tam tikri įgūdžiai yra labai plačiai naudojami yra gali būti panaudoti bet kur. Galbūt jie nebus panaudoti tame pačiame kontekste, bet šiek tiek pritaikius, pasižiūrėjus į situaciją kitu kampu, puikiai juos priderinsite.

Jei tiko tėvams ar draugams, tiks ir jums

Natūralu, kad visada stebime artimiausius savo žmones: tėvus, seseris ar brolius, draugus. Atrodo, kad jei jiems tinka viena ar kita profesija, tai ji kuo puikiausiai tiks ir jums. Žaidžiate rusišką ruletę. Esame labai skirtingi. Taip, galbūt jums atrodo, kad jūsų geriausias dragas yra jūsų atroji pusė: jums patinka ta pati muzika, tie patys pomėgiai, jus jungia tos pačios vertybės... Deja, tačiau tai, kad galbūt vienam teikia malonumą darbe nebūtinai turi teikti kitam. Visada žiūrėkite per savo prizmę, ar jums tai tinka, o ne bandykite būti ir daryti tai, ką daro jūsų artimi žmonės.

Pasirinkus profesiją, viskas gyvenime bus paprasta

Profesijos pasirinkimas yra tik mažas žingsnis, nes po jo laukia dar daug kitų. Reikia išsikelti tikslus: trumpalaikius ir ilgalaikius. Tuomet laukia karjeros plano sudarymas. Taigi, vien tai, kad pasirinkote, kuo norėtumėte būti neišspręs laukiančių darbų.

Nesužinosi, kol nepradėsi dirbti

Taip, natūralu, kad galbūt nežinosi visų užkulisių, kol nepradėsi dirbti. Tačiau visada galima pasižvalgyti, atlikti praktikas, pakalbėti su žmonėmis, kurie dirba šiame sektoriuje. Jie yra puikūs informacijos šaltiniai, kurie gali jums padėti susidaryti bendrą vaizdą.