Rasti savo profesinį kelią – tikras uždavinys, kurio sprendimo ieškojimas gali trukti ne vienerius metus, o galbūt ir visą gyvenimą. Žinome ne vieną situaciją, kuomet žmonės baigia vienas studijas, tačiau dirba visai kitoje srityje. Atsiranda ir tokių, kurie pabaigę studijas, vėliau stoja į visai kitokią studijų programą, nes pagaliau suvokia, kas jiems teikia laimę, pilnatvę. Pateikiame pagrindinius 7 pagrindinius klausimus, kuriuos galbūt turėtumėte užduoti sau, jei norite atrasti gyvenimo kelią, pašaukimą ir tai, kas jums reiks džiaugsmą. Ne veltui sakoma, kad jei radai darbą, kurį mėgsti dirbti, tai tu jau nebedirbi, o tik mėgaujiesi.

Kokia jūsų žinutė pasauliui?

Šis klausimas padeda išsigryninti ir daugeliui žmonių atveria akis, o iš tikro, kas man yra svarbu. Kiekvienas iš mūsų turime savo pasaulėžiūrą, tėvų auklėjimo rezultatą, savo istorijas, įsitikinimus, kurie mus formuoja, daro tokiais, kuriais esame. Kiekvienas turime savo istoriją ir savo žinutę pasauliui. Galvojate ir nežinote, tai padarykite tokią užduotį. Įsivaizduokite, kad turite palikti žinutę pasauliui po savęs, ji turi tilpti į pusės minutės garso įrašą. Kas tai bus? Labai tikėtina, kad būtent toje žinutėje atsispindės viskas, kas jus formuoja, kuo jūs vadovaujatės.

Ką norite palikti po savęs? Kokį pėdsaką?

Kartais labai sunku susikoncentruoti ir įsivaizduoti, o kaip gyvenimas pasikeis, kai mūsų nebus. Tarkime, jūs nugyvenote turininga, prasmingą ir turtingą gyvenimą, ką po savęs norite palikti savo šeimai, draugams ir visuomenei? Kas tai bus? Ką jūs padarysite ar įgyvendinsite, kas paliks pėdsaką kitų gyvenimams, kai jūsų nebebus? Reikėtų pagalvoti, kaip jus prisimins kiti žmonės, kokias savybes įvardins. Taip papt svarbu atsakyti, kaip ketinate prisiliesti ir įtakoti gyvenimą tų, kurių keliai susikirs su jūsiškiu, o galbūt, kokius žmones inspiruosite savo darbu, pavyzdžiu ir gyvenimo filosofija?

Koks darbas nėra jums prie širdies?

Natūralu, kad iš viso nedirbti gyvenime neteks, vis vien teks kažką daryti, tačiau reikia pagalvoti, o kokia darbo dalis daro jus nelaimingais. Pavyzdžiui, galbūt jums nusisėdėti vienoje vietoje – tikrų tikriausia kančia? Taip, pasitaikys, kad viena užduotis yra įdomesnė už kitą, galbūt vienas projektas yra įdomesnis už kitą, ta

Kuo svajojote būti, kai buvote vaikais?

Būdami vaikai, mes pasikliaujame savo intuicija besąlygiškai, o vėliau, kuomet augame, atsiranda daug kitų faktorių, į kuriuos kreipiame dėmesį, priimdami vieną ar kitą sprendimą. Pažvelkite į vaikystę, kokios buvo jūsų stiprybės, aistros, ką norėjote daryti. Prisiminkite, ką atsakydavote, kai tėvai ar suaugusieji jūsų paklausdavo, kuom norite būti užaugę. Pasikapstykite po savo prisiminimus, kokie darbai jus žavėjo, kodėl jums tai atrodė labai įdomu ir juose matėte save.

Įvardinkite žmogų, kuris dirba jūsų svajonių darbą. Koks tai darbas?

Visi turime savo dievukus, į kuriuos norime lygiuotis. Kalbame apie profesinius savo srities meistrus, kurie įkvepia rinktis būtent šią darbo sritį. Pagalvokite, jei galėtumėte veikti bet ką gyvenime, koks tai būtų darbas? Kokia sritis jums teikia daugiausiai džiaugsmo ir joje jaučiatės kaip žuvis vandenyje? Pagalvokite apie tą žmogų, kuris jus inspiruoja ir jo ar jos profesiniais pėdsakais norėtumėte sekti. Koks tai darbas? Kas jį sudaro? Taip pat pagalvokite, o kokių įgūdžių, pasiekimų jums reikia, kas pavyktų pasiekti tiek pat ir daryti tai, ką daro jūsų inspiracija?

Kas yra jūsų aistra?

Šis klausimas kai kuriems jums gali pasirodyti šiek tiek užknisantis, nes būtent teksto esmė ir yra suvokti, o kas yra mano pašaukimas. Bet pamirškime darbą. Pagalvokite, ką jūs mėgstate daryti laisvalaikiu, kas jus veža, kas jums reikia malonumą, satisfakciją ir jus įkvepia. Prisiminkite apie savo hobius ar popamokinę veiklą, apie knygas, kurias skaitote. Kartais, kai išgrynini, kas tau patinka, galima tai lengvai susieti su profesija ir būsimu darbu.

Kokio darbo nedarytumėte už jokius pinigus?

Svarbu yra surasti tai, kas tau patinka, tačiau dar svarbiau – kas tau yra nepriimtina. Tai paprasčiausias atmetimo principas: susižinome, kas tikrai mums nėra prie širdies, ko tikrai nenorime daryti, tuomet lengviau yra pasirinkti iš likusiųjų. Lieka mažiau pasirinkimų. Pagalvokite, galbūt kažko negalite daryti dėl savo sveikatos, dėl įsitikinimų ar kažkokių vertybių.