Pradėkime nuo to, kad ši moteris savo įžvalgomis dalinasi su visame pasaulyje gerai žinoma TED bendruomene, todėl tai jau indikatorius, kad tai turėtų būti įdomu ir vertinga. Taigi, pradėkime nuo to, kad kartais pabundame ryte ir esame įspausti į kampą: reikia pradėti spręsti seniai užsistovėjusią problemą, kuri mus slėgė jau ne vieną dieną, savaitę, o galbūt ir kelis mėnesius. Problemų gali būti įvairių, o jos priklauso nuo mūsų: galbūt vieniems kai kurios yra tokios, kad OMG, o kitiems jos gali sukelti juoko bangą. Kaip sakoma, kiekvienam savo.

Kartais imtis kažkokių veiksmų mus tiesiog sustabdo begalės dvejonių. Kyla klausimų, kad nuo ko pradėti, ar tikrai man reikia imtis to, ar tai kažką pakeis... Iš tikro apninka begalės klausimų, kurie tik ir stumia mus žingsniu ar ten dviem atgal.

Gal ir nelabai tikęs pavyzdys, bet pagalvokime apie klimato kaitą. Pasaulio protai nesugeba priimti bendros strategijos, neranda bendro sutarimo, kaip tai spręst. Turbūt ir jūs esate iš tų, kurie į parduotuvę apsipirkti neinate su daugkartinio naudojimo maišeliu, todėl nenuostabu, kad jei nemokame išspręsti problemos gan žemame lygyje, tai kaip mes to pasieksime aukščiau. Būtent čia yra skatiname pasižiūrėti į bičių gyvenimą, panagrinėti, kaip atrodo medaus korys.

Anot M.Gee, bitės yra puikus pavyzdys, kad problemos sprendimas pačiu žemiausiu lygmeniu, pradedant nuo mažiausių žingsnelių, yra kelias į didesnio masto problemos sprendimą. Jei pasižvalgysime po avilį, tai vidutinė bitės, kuri neša medų, gyvenimo trukmė – nuo šešių iki dvidešimt savaičių. Viskas priklauso nuo metų laiko. Realiai visas jos gyvenimas tik ir sukasi apie tai, kaip surinkti medų.

Pasak M.Gee, kiekviena bitė per savo gyvenimą vidutiniškai prirenka vos 1/12 arbatinio šaukštelio medaus. Svarbu pastebėti, kad ji renka medų ne dėl savęs, o dėl kitų, kad būsimos jos įpėdinės galėtų maitintis, augti ir pakeisti ją, kai ji atitarnaus savo laiką. Panašiai mes turėtumėme galvoti apie save: galbūt jūsų įdirbis, pastangos ar noras spręsti kažkokias problemas neduos apčiuopiamų rezultatų, galbūt ne jūs jais džiaugsitės dabar. Reikia galvoti globaliau, į ateitį ir kitus, kurie gyvens po jūsų.

Galbūt turite kažkokią verslo idėją, norite padėti mažiau už save turintiems, galbūt jus traukia ekologija, o gal esate būsimas mokslininkas, kuris išras kažką inovatyvaus? Kiekvienas esate kaip ta bitė, kuri neša medų, ir kiekvieno jūsų 1/12 arbatinio šaukšto – neįkainojama. Nebijokite pradėti kažko naujo, imtis tai, kas galbūt kitiems atrodo nepriimtina. Galbūt tai neduos vaisių dabar, bet jais galės džiaugtis tie, kas bus po jūsų.

Visą pranešimą galite pasiklausyti čia.