Kas geriau, jei ne vienos pasaulio žinomiausių aukštųjų mokyklų dėstytojai gali pasidalinti patarimais, kaip suvaldyti viešojo kalbėjimo baimę. Marjorie North ne tik dėsto, bet ir yra konsultavusi ne vieną žymu politiką, tad skaitome ir mokomės.

Jaudulys – reikalingas, kol neima viršaus

Jaudulys yra normalus dalykas. Vieniems atrodo, kad iš krūtinės iššoks širdis, kitiems pradeda drebėti kojos arba rankos. Nebandykite šių dalykų sugretinti su teiginiu, kad jūs susimausite, kad nepavyks, o galbūt ir apsikvailinsite prieš auditoriją. Šiek tiek jaudintis yra normalu ir net iš dalies reikalinga. Būtent šiek tiek adrenalino padeda jums susikoncentruoti, būti lyg pasirengimo stadijoje, todėl atsiranda noras padaryti geriau.

Pasiruoškite ir prisiminkite, kad reikia praktikuotis. Tai yra vienintelis būdas, norint kovoti su jauduliu. Jei esate iš tų žmonių, kuriems viešasis kalbėjimas nėra įgimtas, tuomet savo pasirašytą tekstą perskaitykite ne vieną ir ne du kartus. Kuomet jausitės, kad suprantate apie ką kalbate, kad žinote esmę, reikėtų prieiti prie kito žingsnio – praktikos. Paprašykite draugų pagalbos, kad galbūt jie pasiklausytų ir pasidalintų savo pastabomis bei pastebėjimais. Nėra galimybės? Nufilmuokite save telefonu ir tada pasižiūrėkite iš šalies: ką darote blogai, kaip viskas skamba, kur galima patobulėti.

Kalbėkite ne sau, o kitiems

Ruošdamiesi bet kokiai kalbai turėtumėte pagalvoti, o kas yra jūsų klausytojai. Dėliodami savo mintis, ką norite ištransliuoti viešai, pagalvokite, o ką norite pasakyti. Pabandykite susitapatinti su savo klausytojais. Tai padės jums atsirinkti, kokią kalbą naudoti, galbūt kokius terminus, žodžius ar panašius dalykus. Jei kalbate su vaikais, tai natūralu, kad nevartosite daug tarptautinių žodžių, jūsų kalba bus paprasta, šilta ir joje pagrindinį vaidmenį žais emocija. Visai kitoks žodynas bus vartojamas, jei kalbėsime su tam tikros srities specialistais.

Žinokite dėl ko kalbate

Rašydamiesi kalbą apgalvokite struktūrą, kuri geriausiai tinka. Jei tai yra atsiskaitymas, tuomet nepamirškite pasižiūrėti, ko iš jūsų yra reikalaujama, kas bus svarbu, kokius klausimus svarbu yra atsakyti. Turėkite omenyje, kad jei kalbate viešai, tuomet jūsų auditoriją privalote sudominti per pusę minutės. Svarbu yra efektyviai susidėlioti, kad yra pagrindinė idėja, keletą pagrindinių minčių, tikslą dėl kurio stovite prieš susirinkusius.

Stebėkite aplinką ir reaguokite

Kalbant viešai svarbu yra palaikyti kontaktą su publika. Stebėkite, kaip žmonės reaguoja į jūsų pasakytas mintis, jei kažkur reikia, galbūt pakreipkite savo žinutę ta linkme, kuri tinka būtent jūsų tos dienos auditorijai. Jei atsistojęs bersite žodžius kaip į sieną, nebus pauzių, kontakto su auditorija, tai labai tikėta, kad prarasite jų dėmesį.

Leiskite savo asmenybei sužydėti

Galbūt esate tas žmogus, kuris nemėgsta kalbėti viešai, tačiau turite puikų humoro jausmą. Nenustumkite tai į tamsiausią kampą. Galbūt kalboje galite pasidalinti kažkuo linksmu. Nepraraskite savęs vien dėl to, kad norite pasirodyti protingesni, geresni ar profesionalesni. Labai tikėtina, kad užmegsite ryšį su publika, jei leisite savo asmenybei sužibėti. Susikurs nematomas tiltas tarp jūsų ir publikos, nes atsiskleis tai, kad esate ne tik pranešėjas, bet ir žmogus.

Neskaitykite iš lapų

Jei nuolatos skaitote iš skaidrių ar pasirašytos medžiagos, tuomet prarandate publikos dėmesį. Yra labai svarbu palaikyti kontaktą, akimis peržvelgti sėdinčius, nes tuomet yra lengviau publikai susikoncentruoti į jus ir jūsų žinutę. Jei bijote pamiršti, tuomet pasirašykite trumpas tezes ar pagrindines mintis, kurios pradėtų jus užvesti ant kelio. Venkite pasirašyti visą tekstą, nes natūralu, kad vėliau kyla pagunda skaityti.

Gestikuliuokite ir nebijokite savo balso

Neverbalinė t.y. kūno kalba yra svarbesnė nei turinys. Taip, kaip stovite, laikote rankas, gestikuliuojate, naudojate savo balsą, auditorijai yra svarbiau nei kartais pati žinutė. Jei mokėsite tinkamai naudoti savo rankas, tuomet kalbant bus lengviau įtikinti publiką, bus sukuriama iliuzija, kad žinutė turi svarius argumentus, nes emocija sužaidžia svarbų vaidmenį.