Cynthia Catchings – psichoterapeutė, kurios darbas yra susijęs su žmogaus elgesio stebėsena: kaip žmogaus nepilnavertiškumas pasireiškia įvairiuose gyvenimo situacijose. Anot jos, galima įvardinti keletą savybių, kurios tendencingai kartojasi: žmonės jaučiasi nepilnaverčiai dėl savo fizinės išvaizdos, intravertiškumo, per daug galvojimo, baimės nepritapti, būti atstumtiems.  

Ar žmonės galvos, kad esu kažkuo, kuo nesu?

Kiekvieną kartą, nors ir esate pasiruošę atsiskaitymui, egzaminui ar kitiems dalykams, tačiau viduje vis prasimuša tas balsas, kuris vis sako, kas susimausi, kad nesi iki galo pasiekęs to, ko reikia, kad pasirodysi kitiems neįdomus.

Tačiau šį reiškinį būtų labiau galima sieti su nerimu, kuris yra visai natūralus, nes mes jaudinamės, mus užlieja adrenalino banga. Kai kurie net tyrimai parodė, kad tie, kurie pasiekia gyvenime daug, dažnai yra persekiojami tokių minčių šleifo. Tai žmonės, kurie galvos, kad žino per mažai, todėl jų noras yra eiti į priekį, kažką daryti, mokintis, kad nebūtų tokiais, kokius juos piešia jų pasąmonė.

Ar savikritika padeda darbo našumui?

Anot pašnekovės, ne vienerius metus jai atrodė, kad jei save „ėsi“, tai tikrai pasieksi daug. Vidinis balsas tapo lyg antrasis aš, kuris nuolatos būdavo šalia, viskas buvo daroma kartu. Atsirado baimė, kad kaip pasieks tikslų, jei iš vidaus niekada nesklis tas nuolatinis balsas, varantis į priekį.

Pasirodo, kad geriau yra save užjausti, paguosti ir pamotyvuoti. Tai duoda žymiai geresnių rezultatų. Geriau yra ne kaltinti save, pašiepti, sakyti, kad nesi pakankamai geras ar protingas, bet geriau kiekvienoje situacijoje matyti kitokį vaizdą, nenulinčiuoti, jei kažkas įvyksta ne taip.

Pažvelkite į viską iš kitos perspektyvos, kad tai yra momentas, kada galima kažką naujo išmokti, kad sužinoma kažkas naujo, kad prasiplečia akiratis, tobulėjama kaip asmenybė. Tai yra kelias į laimingesnį gyvenimą, nes viduje ugdome požiūrį į aplinkinį pasaulį.