Pradėkime nuo to, kad jei pažvelgsime už Atlanto, tai vidutiniškai vienas amerikietis per dieną išgeria tris puodelius kavos. Pasirodo, kad vidutiniškai vienos kavos puodelyje yra 100 miligramų kofeino, o mirtina dozė – 10 gramų. Matematika – gan paprasta, kuri parodo, kad perdozuoti kavos beveik yra neįmanoma. Taigi, jei kartais išgeriate vieną ar du puodelius, kai reikia pasėdėti ilgiau, norisi išlaikyti budrumą, o kitą – renkatės ne kavą, o arbatą, tai jums jokios grėsmės nėra.

Jei jau galvoti patį blogiausią scenarijų, tai jums reikėtų išgerti nei daug, nei mažai – 100 puodelių kavos. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad viskam yra ribos. Įvairios sveikatos organizacijos rekomenduoja išgerti nuo keturių ar penkių puodelių per dieną vidutiniškai kiekvienam suaugusiam. Jei kiekis yra viršijamas, gali atsirasti šalutinis poveikis. Pavyzdžiui, įdomu tai, kad daugelis žmonių kaip ir jūs, moksleiviai, naudoja kavą, kad išlaikytų savo koncentraciją ir susikaupimą, tačiau, kai yra padauginama kavos, tai žmogui pasireiškia piktumas, irzlumas ir iš dalies koncentracija į aplinką mažėja.

Vos tik išgeriate kavos, kofeinas stimuliuoja jūsų sistemą ir yra išskiriamas adrenalinas. Tai priverčia jus jaustis labai energingais, pilnais jėgų – tai puikus būdas, kai reikia trumpalaikės pagalbos, lyg kokio spyrio į minkštąją, kad užsivestų jūsų varikliukas. Tačiau dar kartą pasikartosime, kad per daug kofeino jūsų sistemoje nėra geras sprendimas, o ypač tiems, kuriuos kamuoja nerimas, galbūt nemiga ar kitokie psichologiniai sutrikimai. Anot gydytojo Alberto Ahno, kofeinas gali sukelti panikos priepuolius tiems asmenims, kuriuos kamuoja nerimas. Turėkite omenyje, kad galbūt daugelis jūsų nepagalvoja apie tai, tačiau įtemptas metas mokykloje, prieš egzaminus, turi labai didelę įtaką jūsų psichologinei būsenai.

Pakalbėkime apie tuos, kurie galbūt turi problemų su širdies veikla. Galbūt jų širdies ritmas yra šiek tiek padidėjęs, juos vardina širdies ūžesiai. Kaip žinome, kofeinas pakelia širdies ritmą, todėl jei yra kažkokių problemų, nereikėtų piktnaudžiauti kava. Yra įvairiausių teorijų, nes kai kurios teigia, kad reikia išgerti bent devynis puodelius per dieną, kad atsirastų širdies problemų, tačiau mes rekomenduojame – visada raskite balansą. Vienas ar du puodeliai nieko nenužudė, tačiau piktnaudžiauti – negalima.

Ar žinojote, kad kofeinas jūsų organizme stabdo kūno siunčiamus signalus smegenims, kad esate pavargę, kad jums reikia poilsio? Jei to nepaisysite, tai natūralu, kad po kažkurio laiko jūsų organizmas išseks. Vis vien reikės duoti laiko atsistatyti, pailsėti ir atgauti jėgas. Dėl to dažnai yra sakoma ir patariama, kad nereikėtų gerti kavos prieš miegą, nes kitaip neužmigsite, jūsų kūnas nepailsės, o ryte jausitės itin blogai. Ką darysite? Vėl teks griebtis kavos ir pradėti procedūrą – taip atsiranda ratas, iš kurio sunku išlipti.

Kaip ištrūkti iš to užburto rato? Jei paskutinį kavos puodelį išgersite prieš 2:00 valandą dienos metu, tai neturėtumėte susidurti su sunkumais vakare užmigti. Pasirodo, kad vidutiniškai kofeinas veikia penkias valandas, tai reiškia, kad beveik tuo metu, kai nuspręsite eiti miegoti, jūsų kūnas jau bus išsivalęs nuo kofeino. Negana to, pasirodo, kad kava turi ir teigiamą pusę, nes geriant pagerėja atmintis, turima daugiau energijos sportuoti, tai net turi kažkokios įtakos santykiams su aplinkiniais.

<iframe src="//content.jwplatform.com/players/Id6rQRAt-puACk8ZV.html" width="320" height="260" frameborder="0" scrolling="auto"></iframe>