Anot „Forbes“, net trys ketvirtadaliai amerikiečių bent kartą per gyvenimą pakeitė savo profesiją. Trečdalis šiuo metu yra kryžkelėje ir bando priimti sprendimą, o ką gi daryti toliau. Rasti profesiją, kuri jums tinka ir patinka, ne vienos dienos darbas. Apsišarvuokite kantrybe, nes gali praeiti nemažai laiko, kol surasti tai, kas jus „veža“. Štai keletas žingsnių, kurie padės tiems, kurie dar iki galo nėra tikri, kuo nori būti užaugę.

Karjeros testai mokykloje

Mokykloje turbūt daugelis jūsų atliko įvairius testus, susijusius su profesijos pasirinkimu. Galbūt kai kuriems iš jūsų tie testai atrodė kvaili ir jūs esate įsitikinę, kad jie neatsakys į jums rūpimus klausimus, tačiau jų taip greitai nenurašykite. Galbūt jie tiksliai nepasakys, kokią profesiją rinktis, tačiau bent jau gali padėti nukreipti jus tinkama linkme. Svarbu atkreipti dėmesį, kad testas turėtų būti patikimas ir atitinkantis šių dienų aktualijas.

Pavyzdžiui, jei atlikote testą prieš keletą metų, vėliau dar kartą, tai labai tikėtina, kad rezultatas turėtų nelabai skirtis. Jei jūsų profesinio testo rezultatai yra totaliai skirtingi, tai vertėtų suklusti, ar tai yra tikrai geras testas. Kodėl? Juk per metus mes taip kardinaliai nepasikeičiame, kad pakistų mūsų vertybės, gyvenimo vizija ar šiaip pasaulėžiūra. Taip, ji gali šiek tiek pakisti, tačiau nedrastiškai. Kitas svarbus momentas, kad jūs turėtumėte žinoti, kaip to testo rezultatus panaudoti kaip savo kozirį. Turite suprasti, kad tokio tipo testai jums neduos konkrečių atsakymų, nes jie yra vienas iš nedaugelio įrankių. Kuomet gaunate rezultatus, laukia dar kiti darbai, jei norite išsigryninti ir rasti atsakymą.

Galimybių sąrašas

Priimti vieną ar kitą sprendimą gyvenime, kuomet esi pasimetęs, nežinai ir dvejoji yra gan sudėtinga. Norite surasti tą profesiją ar studijų programą, kuri geriausiai tinka jums, pirmiausia reikia susidėlioti visus galimus variantus. Variantai gali būti susiję su universitetais: ar jūsų norimas turi būti Lietuvoje, o galbūt užsienyje, galbūt kitame mieste nei iki šiol gyvenote; studijų programomis: ar jums reikia koleginio ar universitetinio išsilavinimo ir panašiai. Susirašę visus galimus variantus bus lengviau išbraukti tuos, kurie jums netinka, kurie galbūt nėra jums priimtini, nes, pavyzdžiui, neturite tiek lėšų, nenorite išvykti ir pakeisti gyvenamosios šalies. Pasistenkite galimybių sąraše surašyti tiek variantų, kiek įmanoma, nes kuo jų daugiau, tuo lengviau galima pradėti atsirinko procesą atmetimo būdu.

Raskite sąlyčio taškus

Reikia atskirti tokius dalykus: kas yra jūsų „arkliukas“, kokių savybių reikia vienos ar kitos profesijos atstovui ir tai, kas jus „veža“. Labai svarbu yra rasti sąlyčio taškus su prieš tai įvardintais komponentais. Kuomet renkatės studijų programą, nesivaikykite madų ar nepasimeskite vien dėl to, kad tai maloniai skamba ausiai. Pažvelkite, kas jus domina, kas teikia džiaugsmą, ką jums patinka daryti laisvalaikiu, galbūt kokių talentų turite.

Dar mokotės mokykloje, todėl retas turi darbo patirties, tačiau net ir tokiu atveju galima pastebėti, kas yra jūsų stipriosios vietos. Ar jums patinka būtų dėmesio centre? Mėgstate organizuoti įvairius renginius mokykloje? Galbūt esate iš tų, kuris puikiai valdo situacijas, gerai sprendžia konfliktus ar yra nerealus mediatorius, jei iškyla konfliktas tarp moksleivių ir mokytojų? Pastebėkite save iš šalies ir pabandykite prigretinti, kur šios jūsų asmeninės savybės galėtų atsirasti vienoje ar kitoje profesijoje.

Kontaktų mezgimas

Visi mes esame būtybės, kurioms kasdien tenka bendrauti su kitais žmonėmis. Natūralu, kad jei mūsų kelyje pasitaikys žmonių, kurie pasidalins savo istorijomis, papasakos, kaip jiems pavyko atrasti save darbe, mes iš jų kažką pasiimsime. Galbūt tai padės mums suprasti apie tai, kas tikrai netinka mūsų asmenybei, galbūt tai geriau padės suprasti, kaip atrodo profesijos, apie kurią svajojote, virtuvė iš vidaus. Turėkite omenyje, kad baigus studijas, kuomet ieškome darbo, net trys ketvirtadaliai darbo skelbimų yra užpildomi per pažintis: kažkas kažką rekomenduoja. Kuo daugiau žmonių pažinosite, tuo jums bus lengviau ne tik dabar, kuomet renkatės, kokiu keliu eiti, bet ir tuomet, kai pabaigsite studijas.

Mentorystės programos

Mentorystė tapo gan populiariu žodžiu, tačiau kartais mes jį per daug nuvertiname. Turėkite omenyje, kad jei turėsite gerą mentorių, tai jis jus pakreips tinkama linkme. Jūsų ieškojimas galbūt bus trumpesnis, o žmogus, kuris yra jau pasiekęs daug toje srityje, su jumis pasidalins savo patirtimi, klaidomis, kurių jūs nekartosite ir greičiau pasieksite tikslą. Yra begalės mentorystės programų, todėl yra labai svarbu išsirinkti sau pačią tinkamiausią. Pabaigai, vienas įdomus faktas: pasirodo, kad net 80 proc. aukštas pareigas užimančių vadovų savo sėkmės kalviu įvardino mentorių.