Vakar teko kalbinti keletą abiturientų, kurie pasidalino savo patirtimis ir įžvalgomis, o šiandien paprašėme mokytojų tarti žodį. Apie šių metų anglų kalbos valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalį portalui kurstoti.lt savo įžvalgomis sutiko pasidalinti Šiaulių Didždvario gimnazijos anglų k. mokytoja metodininkė, anglų k. VBE vyr. vertintoja – Rūta Alminienė.

Temos sąlyginai panašios į praėjusių metų

„Dėl kalbėjimo užduočių formuluočių didelio streso tikrai nebuvo: jos buvo sąlyginai panašios į keleto praėjusių metų, o kai kurios ir beveik identiškos. Mokiniams ir mokytojams tai – privalumas, nes pasiruošimo metu mokomasi to, kas bus egzamine“ – pasakojo anglų kalbos mokytoja metodininkė.

Kaip jau žinote, monologo dalyje abiturientai turėjo pakomentuoti pateiktus statistinius duomenis (grafiką) ir išreikšti savo nuomonę duota tema. Anot R.Alminienės, pastabos dėl temų išlieka tokios pat, kaip ir kasmet, deja, į jas nėra atsižvelgiama.

Primityvios arba labai siauros temos

Mokytoja taip pat pažymi, kad kai kurios temos buvo išties primityvios, pavyzdžiui, šių metų monologo temos: „Namų darbai“, „Mano miestas“, „Bibliotekos paslaugos“, „Domėjimasis sportu“, „Gimtadienio vakarėlis“,  „Klasės piknikas“, „Mėgstami mokykliniai dalykai“. „Tokios temos puikiai tinka ir ketvirtokui, ir kokiam septintokui. Atrodo, kad ruošdami mokinius egzaminui turėsime mokyti, kaip kalbėti apie labai paprastus dalykus, bet tuo pačiu pademonstruoti sukauptą žodyną, gramatines struktūras ir panašiai“, – kalbėjo anglų k. VBE vyr. vertintoja.

R.Alminienė mato ir kitą medalio pusę: kai kurios temos buvo ne primityvios, o labai siauros. Pavyzdžiui, „Elektroninių šiukšlių rūšiavimas“, „Domėjimasis socialiniais mokslais“, „Profesijos: pardavėjas“, „Profesija: bibliotekininkas“, „Kaimynai“. „Dėl to daliai mokinių ir buvo sunku iškalbėti 3-4 minutes, o stipresniems mokiniams – pademonstruoti savo anglų kalbos žinias“, – teigė pedagogė.

Tuntas dialogo temų apie virtualius konkursus

Kalbėdama apie dialogo dalį, Šiaulių Didždvario gimnazijos anglų kalbos mokytoja metodininkė pabrėžia, kad dialogų užduočių formuluotės dar neišradingesnės ir tikrai nepalankios mokiniams. Pasiekė tiems, kuriems teko temos apie tarptautines dienas, pavyzdžiui, „Tarptautinė laimės diena“, „Tarptautinė knygų diena“, „Tarptautinė rašytojų diena“.

Tačiau kitos temos buvo susietos su virtualiais konkursais: per 4-5 minutes abiturientai turėjo aptarti temas, dalyvius, prizus. „Atsiminkime, kad jie tokios patirties gali visiškai neturėti. O ir ką čia daug diskutuoti: paskelbi „online“, aptari dalyvius (kokio amžiaus?) ir pasitari, kokie prizai (gal saldainiai?). Dėl to buvo ir laiko tempimo, pasikartojimų ir pan. Ir vėl: kur pasireikšti stipresniesiems?“, – retoriškai klausė R.Alminienė.

Pavyzdžiui, abiturientai galėjo gauti šias temas: „Virtualus video reklamų konkursas“, „Virtualus dokumentinių filmų konkursas“, „Virtualus komiksų knygos konkursas“, „Virtualus projektas „Domėjimasis mūsų šalių istorija“, „Virtualus projektas „Mūsų šalių kultūra“, „Virtualus projektas „Mūsų šalių įžymūs žmonės“, „Virtualus projektas „Mūsų šalių tradicijos“, „Virtualus žinių konkursas „Ką tu žinai apie savo šalies tradicijas?“, „Virtualus konkursas „Ką tu žinai apie Lietuvos geografiją?“, „Virtualus muziko video klipų konkursas“, „Virtualus virtualios knygos (e-knygos) konkursas“ (!!!), „Virtualus trumpų filmų konkursas“, „Virtualus animacinių filmų konkursas“.

Šių metų pokyčiai

Pagrindinė naujovė šiemet buvo vertinimo principas. „Skirtingai nuo praėjusių metų, „gyvai“ abiturientus vertino tik vienas vertintojas. Antrasis vertintojas vertins iš įrašo, kuris buvo daromas egzamino metu. Prireikus, vertins trečiasis vertintojas (taip pat iš įrašo). Buvo žadama, kad mokiniai bus skirstomi į poras ne tik atsižvelgiant į pažymį (šiemet tai buvo III (11) klasės pažymys), bet ir į lytį, kad iš įrašo vertinantis vertintojas galėtų lengviau ir objektyviau įvertinti. Bet vis dėlto mes Šiauliuose turėjome labai daug porų, kai kalbėjo abi merginos ar abu vaikinai“, – pasakojo anglų k. VBE vyr.vertintoja.