Portalas kurstoti.lt kalbina Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos anglų kalbos mokytoją-metodininkę, Rūtą Kaltenienę, kuri ne vienerius metus vertina VBE darbus.

Prieš pradedant skaityti toliau straipsnį norime priminti, kad prekyboje jau pasirodė žurnalas „Kuo būti“, kuriame rasite atsakymus apie kai kurias profesijas, susipažinsite su jų virtuve iš vidaus. Taip pat primename, kad nors neturite dar brandos egzaminų rezultatų, tačiau jau dabar galite konkursinės balo skaičiuoklės pagalba „pasimatuoti“ vieną ar kitą studijų programą: įsivertinti, kiek minimaliai turite gauti, kad patektumėte į valstybės finansuojamą vietą.

Elementarūs dalykai

Anglų kalbos egzaminas – pirmasis valstybinis egzaminas abiturientams šiais metais. Visą egzaminų tvarkaraštį galite rasti čia. Anot R.Kaltenienės, reikėtų prisiminti paprastus bendrus dalykus, pavyzdžiui, į egzaminą ateiti bent jau pusvalandžiu anksčiau (egzaminas prasideda 9:00). Kandidatas neturėtų pamiršti su savimi turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, bent jau porą juodai rašančių tušinukų, o, jei reikia, pieštuką ir trintuką. Pedagogė pataria, kad nereikėtų pamiršti pavalgyti pusryčių, nes tuščias pilvas gali trukdyti susikaupti ir šimtu procentu susikoncentruoti ties užduotimis.

Atidžiai perskaitykite užduotis ir planuokite laiką

Kartais mes bandome skubėti ir iki galo neįsiskaitome į tai, ko yra prašoma. „Gavus užduotis, pirmiausia patarčiau jas atidžiai perskaityti. Pavyzdžiui, būna užduotyje parašyta, kad galima įrašyti tik vieną žodį, o mokinys įrašo du, iš kurių tik vienas yra teisingas. Toks atsakymas nebus įskaitomas. Taip pat labai svarbu planuotis savo laiką, nes vertintojai matys tik atsakymų lapą. Pasilikite laiko atsakymų perrašymui, tačiau dažniausiai abiturientai nespėja perrašyti rašinio. Turėkite omenyje, kad galima tvarkingai nubraukti žodį švarraštyje ir pataisyti. Niekas už tai nebaus“, – teigė R.Kaltenienė.

Nepalikite tuščių atsakymų

Jei kalbėsime apie egzamino sandarą, tai pirmiausia yra atliekamos klausymo užduotys. Užduoties perskaitymui yra skirtas labai ribotas laikas, todėl anglų kalbos mokytoja pataria kandidatams atidžiai klausytis visų instrukcijų ir vykdyti. „Jei užduoties tipas – klausimai ir atsakymų variantai –  ir matote, kad nespėsite perskaityti, tuomet skaitykite tik klausimus. Pirmosios užduotys – lengviausios, paskutinės – sunkiausios. Nepanikuokit, jei kažko neišgirdot, bandykit mintyse prisiminti, ką girdėjote ir vis vien kažką įrašykite. Labai svarbu – nepalikite tuščių atsakymų! Tuščia vieta tikrai neduos taško, o įrašę bent jau numanomą atsakymą galite ir pataikyti“, – drąsino Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos anglų kalbos mokytoja-metodininkė.

Geriausia strategija – individuali

Pasibaigus klausymo daliai, laiką galima jau planuotis asmeniškai: kiek laiko skirsite rašymo ir skaitymo dalims. Čia galimos įvairios strategijos, pavyzdžiui, galima pradėti nuo lengviausių užduočių: skaitymo 1 ir 2 užduočių, o laiško rašymą ir sunkesnes užduotis pasilikti vėliau. Jei rašymas – ne jūsų arkliukas, tuomet galbūt jums derėtų pradėti nuo laiško, kuris būtų lyg įsivažiavimas, o rašinio imtis po to?

Praktiniai patarimai

R.Kaltenienė dar kartą akcentuoja, kad tiek klausymo, tiek kitose užduotyse labai svarbu yra perskaityti, ko iš kandidatų norima ir prašoma. Mokytojas taip pat atkreipia dėmesį, kad rašymo užduotys gali būti pateiktos ir angliškai ir lietuviškai. Nebijokite staigmenų.

Jei kalbėsime apie rašymo užduotį t.y. laiško rašymą, tuomet labai svarbu – apsispręsti dėl laiško rašymo stiliaus: „semi-formal“ arba „formal“, nes atitinkamai juose yra įvairios frazės, kurių tikimasi iš abiturientų. „Laiške turi būti atitinkamos  frazės: „Dear Mr Green, Dear Sir/madam, Sincerely yours“,  jei žinote adresato pavardę, „faithfully yours“, jei nežinote pavardės.  Būtina baigiamoji frazė: “I am looking forward to hearing from you“, kas yra būdinga „semi-formal“ laiške, arba “I look forward to hearing from you “ – „formal“ tipo laiške. Nepamirškite sudėlioti pastraipų, naudoti jungtukus : “What is more, Furthermore, However, To add to this, Besides” ir panašiai“, – sakė anglų kalbos mokytoja-metodininkė.

Anot mokytojos, laišką draugui rašome neoficialiu stiliumi, naudojame emocingesnes frazes, trumpinimus: „Dear Tom,/ You know what? /Drop me a line!/ Love,/ See you soon“. R.Kaltenienė dar kartą akcentuoja, kad rašydami bet kurį laišką, būtina parašyti tai, ko yra prašoma užduotyje.  Jei prašo „to describe“ kokį daiktą ar reiškinį, tai turi būti ne vienas apibūdinantis žodis, bet sakinys ar du. „Jei reikia pateikti dvi priežastis, taip ir vardinkite: „The first reason for that...“ ir t.t. Tokiu būdu jūsų mintys bus aiškios ir nereikės vertintojams spėlioti, ar čia atsakėte į temą, ar ne.  Savo žodyno ar gramatikos struktūrų jau nebespėsit patobulinti iki egzamino, tačiau temos išpildymą ir struktūrą tikrai dar galima pasikartoti bei už juos gauti nemažai balų“, – teigė R.Kaltenienė.

Ko nevertėtų daryti?

Pedagogė abiturientams pataria, kad galbūt juodraštyje būtų galima pasirašyti pradžią ar planą, tačiau ji viso rašinio nerekomenduoja. Kodėl? Paprasčiausiai gali pritrūkti laiko jo perrašymui. „Atkreipkite dėmesį į temą , jos pagrindinius žodžius ir pasistenkite nenukrypti nuo jos. Taip pat, kaip laiške, nepamirškite aiškių pastraipų ir jungtukų“, – patarė anglų kalbos mokytoja.

Pabaigai – neskubėkite išeiti iš egzamino. Jei viską atlikote, ar tiesiog pavargote ir dar turite laiko – užsimerkite, pamedituokite, prisiminkite ką nors malonaus keletui minučių. Ir tada, atsigavusiomis mintimis, peržiūrėkite darbą dar kartą.

„Dar turite kelias dieneles „išspausti“ viską, kas įmanoma iš savo mokytojų. Pasinaudokite tuo: klauskite ir išgirskite, nes po egzamino bus vėlu. Kiekvienas balas bus svarbus stojant į jūsų pasirinktą ugdymo įstaigą, todėl pakovokite už save, pasistenkite kiek galite daugiau. O galite tikrai labai daug, gal net to nežinote dar. Sėkmės“, – jaunimą padrąsino R.Kaltenienė

Praėjusių metų rezultatai

Praėjusiais metais egzaminą išlaikė 99,2 proc. visų laikiusiųjų. Šimto balų įvertinimą gavo 1192 kandidatai, arba 5,9 proc. visų laikiusiųjų.  Praėjusiais metais beveik pusė (47 proc.) laikiusiųjų egzaminą turėjo labai aukštą 8–10 balų pirmojo pusmečio įvertinimą. Kelerių pastarųjų metų šio egzamino rezultatai rodo, kad anglų kalbos egzaminas ,,išaugo“ B1 ir B2 lygiams keliamus reikalavimus, dalis mokinių baigiamosiose klasėse pasiekia ir C1 lygį, tad brandos egzaminą išlaiko labai gerais rezultatais. Išaugo ir vidutinis surinktų taškų skaičius: jis siekė 64,5 procentinius taškus.