Pradėkime nuo to, kad biologijos brandos egzaminas susideda iš keturių dalių. Pirmą dalį sudaro klausimai su pasirenkamaisiais variantas – vienas iš keturių yra teisingas. Abiturientams yra pateikiama šioje dalyje 20 klausimų. Antra dalis – trumpojo atsakymo klausimai, kai atsakymą sudaro žodis, žodžių junginys ar skaičius bei raidė. Čia kandidatai gauna savo įgytas žinias pademonstruoti ir atsakyti į 10 klausimų. Trečia dalis – struktūriniai klausimai, kai klausimą sudaro keli smulkesni klausimai: tiek trumpi, tiek išplėstiniai. Dažniausiai egzamine būna 6-7klausimai. Ketvirta dalis – struktūriniai klausimai: vieni yra skirti interpretuoti duomenims, o kiti – tiriamojo darbo.

Užduočių atlikimo metodiniai patarimai

Nuo to, kaip dėmesingai perskaitoma egzamino užduočių sąlyga, labai priklauso galutinio rezultato sėkmė. Užduoties klausimuose vartojami žodžiai turi konkrečią reikšmę, kurią būtina žinoti, norint tinkamai atsakyti į klausimą, todėl apibrėžkite – pateikite tikslią sąvokos reikšmę arba jos apibrėžtį; išvardykite–nurodykite pavadinimus; apibūdinkite – aprašykite būdingiausius bruožus ir juos pagrįskite; apibendrinkite – pateikite trumpą, suprantamą pačių svarbiausių dalykų paaiškinimą nesileisdami į detales ir pavyzdžius; paaiškinkite  –pateikite savo samprotavimų, kaip ir kodėl vyksta procesas; palyginkite – nurodykite skirtumus ir panašumus.

Kaip atlikti?

Kaip ir visuomet, patariama kiekvienam laikančiajam kiekvieną klausimą skaityti labai atidžiai ir pasibraukti svarbiausius (raktinius) žodžius. Patariame neskubėti atsakyti į klausimą, kol dar neperskaitėte jo iki galo. Svarbu, kad negaištumėte laiko prie vieno klausimo, jeigu įstrigote, tai tiesiog palikite jį neatsakytą. Jei turėsite laiko, tai vėliau sugrįšite. Tas pats galioja, jei užstrigote prie kažkokios klausimo dalies – negaiškite laiko, nes kiekviena minutė yra svarbi. Atsakinėjant pasižiūrėkite, gal kitas klausimas, kuris seka po neatsakyto yra lengvesnis, tai imkitės jo. Galbūt kitas klausimas jus gali užvesti ant kelio, ko iš jūsų norima atsakyme. Rašykite tvarkingai ir trumpais sakiniais. Neišsiplėskite ir atsakykite tik to, ko jūsų prašoma, nes bandydami pasirodyti protingesni galite privelti klaidų. Jei braižote schemas ar grafikus, tai jie taip pat turi būti aiškūs, tvarkingi bei neturėtų pradingti parametrai, matavimo vienetai. Jeigu atsakymas yra įvertintas trimis taškais, tai labai tikėtina, kad atsakyme tikimasi, kad išvardysite tris ar keturis svarbiausius dalykus.

Jei dar turite laiko ir noro, tai kviečiame pasispęsti praėjusių metų brandos egzamino užduotis. Jas galite rasti čia.

Biologijos VBE praėjusiais metais laikė 6355 kandidatai. Egzamino išlaikymo riba – 16 procentinių taškų iš 100. Egzaminą išlaikė 98,73 proc. kandidatų. 100 balų įvertinimą gavo 2 proc. kandidatų. Užduotį mokiniai atliko geriau negu prieš tai buvusiais metais: vidutinis taškų skaičius yra 56,4 procentiniai taškai.

Jau prasidėjo prašymų pildymas

Primename, kad nuo šiandien abiturientai gali pradėti pildyti prašymus studijuoti šalies aukštojoje mokykloje. Visi žingsniai, ką reikia daryti, yra aprašyti čia. Taip pat tiems, kas dar dvejoja, nežino, kaip skaičiuojamas konkursinis balas, kokių dalykų įverčių jiems reikia, siūlome atsiversti naujausią žurnalo „Kur stoti“ numerį. Žurnalą galite įsigyti visuose spaudos kioskuose ar prekybos vietose.