Visuomenės sveikatos studijos

Jei esate iš tų, kurie mėgsta rūpintis kitais, o ateityje save įsivaizduojate dirbančius sveikatos centruose, socialinės globos ar vaikų ugdymo įstaigose, tai šis kelias skirtas jums. Čia galimos įvairios kryptys: ne tik tiesiogiai padėti žmonėms, tačiau ir dalyvauti formuojant šalies sveikatos sistemą. Jei pažvelgsime į JAV, tai kiekvienais metais „iškepama“ 165168 naujų visuomenės sveikatos studijų absolventų. Jų metinis užmokesti prasideda nuo 53 tūkst. USD, o vėliau kyla iki vidutiniškai 70 tūkst. USD per metus.

Psichologija

Daugelis pamatė, kad psichologija – ne tik susiję su medicina, kuomet reikia gydyti žmones. Tai labai glaudžiai susiję su tokiais procesais kaip rinkodara, klientų aptarnavimas, personalas. Jei vis dėl to labiau norėtųsi turėti savo kabinetą ar kliniką, tai reikėtų baigti ne tik bakalaurą, bet ir magistrantūrą ir doktorantūrą. Kasmet šias studijas baigia 112957 amerikiečių. Rinkos naujokai vidutiniškai uždirba 34 tūkst. USD per metus, o vėliau užmokestis beveik šoktelėja per pusę – vidutiniškai iki 60 tūkst. USD per metus.

Baudžiamoji teisė

Anot amerikiečių, studijuoti baudžiamąją teisę reikia drąsos ir ryžto. Čia svarbus – tarpusavio ryšys, nes niekada nežinai su kuo reikės dirbti: su nuteistaisiais, su teisėjais, su kitais advokatais. Mokėti bendrauti – itin svarbi savybė, kuria pasižymi žmonės, studijuojantys baudžiamąją teisę. Kai kurie absolventai neapsiriboja darbu teismo salėje, todėl siekia aukštumų – tampa specialiaisiais agentais, bando prasimušti kitose specialiose tarnybose. Jei pasiseka, tuomet ir užmokestis auga kaip ant mielių. Kasmet šią studijų programą renkasi ir studijas baigia vidutiniškai 66151. Užmokestis per metus startuoja nuo 35 tūkst. USD, o vėliau gali pasiekti 59 tūkst. USD vidurkį.

Verslo valdymas

Baigę šias studijas absolventai iš karto gali tikėtis nemažo užmokesčio. Baigus šias studijas ne tik suprasite verslo valdymo vingrius, bet taip pat išsiugdysite kritinį mąstymą, kuris padeda ne tik priimant verslo sprendimus, bet ir dirbant komandoje. Absolventai dažnai nueina dirbti į tam tikras konkrečias sritis, kuriose užima vadovaujamą darbą, pavyzdžiui, tampa verslo analitikais. Kiekvienais metais vidutiniškai šią studijų programą baigia 182008, jų pradinė alga per metus prasideda nuo 41 tūkst. USD ir kyla iki vidutiniškai 70 tūkst. USD.

Komunikacija

Vis svarbiau tampa išanalizuoti vizualines ar žodines žinutes mūsų komunikacijoje. Ypač tai yra aktualu tiems, kas dirba su marketingu, pradavimais ir panašiais dalykais. Čia atsiveria labai didelės galimybės. Kasmet atsiranda vis naujų komunikacijos priemonių, todėl svarbu suprasti procesus, kaip viskas vyksta, todėl darbo šių studijų absolventams tikrai ateityje netrūks. Nepamirškime, kad yra dar ir ta sritis, kurioje reikalinga tiesiog rašyti, todėl tai irgi sfera, kurioje gali pasireikšti studijas baigęs asmuo. Kasmet vidutiniškai komunikacijos studijas baigia 57064. Pradinis užmokestis yra apie 37 tūkst. USD per metus, o vėliau vidutiniškai kyla iki 64 tūkst. USD.

Situacija Lietuvoje

Praėjusiais metais universitetų visų finansavimo formų dešimtuke pirmųjų pozicijų neapleidžia Programų sistemų studijų programa Kauno technologijos universitete ir Medicina Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Dešimtuke yra net 5 Vilniaus universiteto studijų programos, po dvi programas atiteko Lietuvos sveikatos mokslų ir Vilniaus Gedimino technikos universitetams, po vieną – Kauno technologijos ir Lietuvos sporto universitetams.

Valstybės finansuojamų vietų dešimtuko lyderis – Kauno technologijos universiteto Programų sistemų programa. Net šešias vietas dešimtuke užima Vilniaus universiteto programos, dvi –Vilniaus Gedimino technikos universiteto programos, vieną – Lietuvos sveikatos mokslų Medicinos programa. 4 dešimtuko programos priklauso informacinių technologijų kryptims, dvi – medicinai.

Didžiausią studentų skaičių valstybės finansuojamose studijų vietose surinko Vilniaus kolegijoje vykdomos Tarptautinio verslo ir Programų sistemų programos, surinkusios vienodą skaičių studentų. Kolegijose stojantieji nemažai studijų sutarčių pasirašė ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje vykdomoje Transporto logistikos programoje.