Nesveika gyvensena ­– tai ne vien nesubalansuota mityba, fizinio aktyvumo trūkumas ar žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais. Tai ir psichinė sveikata, kuri prastėja dėl patiriamos nuolatinės nervinės įtampos. Visa tai yra pagrindiniai lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksniai, o būtent nuo tokių ligų, susijusių su kraujotakos sistema, piktybiniais navikais, cukriniu diabetu, miršta daugiausia Lietuvos gyventojų.

Nepaisant sparčiai populiarėjančios sveikos gyvensenos, visuomenė vis dar pernelyg pasyvi, stokoja fizinio aktyvumo, o sveika mityba propaguojama reto žmogaus. Rūpintis sveikata, nepamiršti sveikos gyvensenos ir mitybos principų padeda visuomenės sveikatos specialistų dėmesys. Jie ne tik vykdo tiriamąją veiklą – nuolat stebi, analizuoja ir vertina rizikos veiksnius, darančius įtaką žmonių sveikatai – bet užsiima ir ugdymu: skatina sveikatą palaikančią ir stiprinančią elgseną visuomenėje, organizuoja ligų sveikatos stiprinimo prevencijos programas.

Tyrimai rodo, kad mūsų visuomenė sparčiai sensta, nes vidutinis šalies gyventojų amžius ilgėja. Būtent todėl telkiamas dėmesys į visuomenės sveikatos specialistų ruošimą. 2016–2023 m. įgyvendinama Nacionalinė visuomenės sveikatos plėtros programa, kurios tikslas – stiprinti visuomenės fizinę ir psichinę sveikatą, formuoti sveiką gyvenseną ir jos kultūrą bei skatinti sveikatos raštingumą. Tai leidžia manyti, kad visuomenės sveikatos specialistų poreikis augs, mat žmonių, išmanančių sveikatos sistemos subtilybes, gebančių analizuoti ir tirti esamą situaciją, šalyje trūks.

Savo profesinėje veikloje šie specialistai geba taikyti biomedicinos, socialinių bei humanitarinių mokslų žinias. Sveikatą stiprinti reikia tiek sveikam, tiek turinčiam sveikatos problemų žmogui. Todėl atsižvelgdami tiek į skirtingų tikslinių grupių sveikatos problemas, tiek į lyčių ar amžiaus skirtumus, specialistai parenka tinkamiausius sveikatos ugdymo, stiprinimo ir profilaktikos metodus.

Absolventai, baigę visuomenės sveikatos studijas, bus pasiruošę dirbti visuomenės sveikatos centruose, savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje, socialinės globos įstaigose, švietimo ir ugdymo įstaigose, savivaldybių gydytojų tarnybose, sveikatos priežiūros įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose, teritorinėse ligonių kasose ir kitose įstaigose, susijusiose su visuomenės sveikatos sritimi ir jos valdymu. Žinoma, jie taip pat galės plėtoti individualų verslą gyvensenos konsultavimo ir fizinio aktyvumo srityse.

Visuomenės sveikatos bakalauro studijas, be kitų bakalauro programų, galima baigti ir Šiaulių universitete, kuriame jos trunka tik 3,5 m. Šių studijų Šiaulių universitete išskirtinumas – dėmesys sveikatos ugdymo klausimams bei pažeidžiamiausių visuomenės grupių (pagyvenusių asmenų ir neįgaliųjų) sveikatai ir sveikatos sutrikimų prevencijai. Studijų metu pasirinkus ir gretutines pedagogikos studijas, absolventams papildomai suteikiama ir pedagogo kvalifikacija, dėl ko prasiplečia šias studijas baigusio asmens karjeros galimybės bei turimų kompetencijų portfelis.

Išsamus šios bakalauro studijų programos pristatymas – Šiaulių universiteto interneto svetainėje www.su.lt.

Daugiau informacijos apie sveikatos mokslų studijas Šiaulių universitete - tel. (8 41) 595 755, el. p. studijuok@su.lt.