Tie žmonės metus iš metų savo svajonėmis dalinosi su tėvais, aplinkiniais, draugais bei mokytojais. Visi iki vieno žinojo jų svajonę. Kai kelyje pasitaikydavo sunkumų – galbūt kažkoks dalykas sekdavosi sunkiau – tie žmonės nerdavo stačia galvą ir bandydavo gauti tik aukščiausius įvertinimus, nes kiekvienas balas ateityje nulems jų stojimą. Šiuo metu jaunuoliai pildo prašymus į aukštąsias šalies mokyklas ir kolegijas. Natūralu, kad galbūt egzaminų rezultatai nenudžiugino taip, kaip buvo tikėtasi ar kaip reikėjo. Kiekvienais metais pasitaiko atvejų, kai nepavyksta įstoti ten, kur visada norėjai. Ką daryti tuo atveju?

Galimi yra keli scenarijai: galbūt jūs neįstojote ten, kur norėjote, o įstojote ten, kas nelabai traukia, ko nelabai norisi. Kitas variantas – įstojote į vieną ar kitą universitetą, galbūt net į panašią specialybę, tačiau jus netenkina miestas, nenorite keltis kitur. Dar vienas scenarijus, kai neįstojama nei į vieną parašytą studijų programą ir liekame it musę kandę. Visose situacijose yra svarbu suprasti vieną svarbų dalyką.

Galbūt šie metai yra tie, kuomet egzaminus laikę abiturientai gavo itin aukštus įvertinimus. Jei lyginote save su praėjusiais metais įvairiuose konkursinio balo skaičiuoklėse ir buvote užtikrinti, kad pateiksite į norimas studijų programas šiais metais, tačiau taip nenutiko. Kiekvienais metais universitetai pateikia išsamią informaciją kaip kito konkursinis balas. Beveik visose studijų programose matomas pakilimas ir kasmetinis konkursinio balo augimas bent keliais skaičiais po kablelio. Būtent čia svarbu priminti kiekvienam iš jūsų, kad net dešimtoji dalis po kablelio yra labai svarbi. Jei turite pasiekimų, kurie atitinka reikalavimus ir gali pridėti papildomą balą, jei teko savanoriauti, tuomet nesidrovėkite, užpildykite papildomus dokumentus, tačiau nenumokite rankų ir nebūkite užtikrinti, kad jei kažkas praėjusiais metais įstojo su tokiu pačiu balu, kad ir jums pavyks šiais metais. Stojamieji balai visada kyla.

Kita medalio pusė – studijų programoms skirta valstybės biudžeto dalis. Kiekvienais metais ji yra peržiūrima ir adaptuojama pagal rinkos poreikius. Pavyzdžiui, jei matoma, kad yra poreikis vienos ar kitos specialybės profesionalams darbo rinkoje šiuo metu ir ateityje, tai labai tikėtina, kad dotacija šios srities studijų programoms bus padidinta. Čia galite įsivertinti ir pasinagrinėti, kiek šiais metais valstybė skyrė kiekvienai studijų sričiai.
O galiausiai, tai yra dalykai, kurie realiai priklauso nuo sėkmės. Sėkmės, kaip išlaikėte egzaminus, kokį įvertį gavote, kaip sudėliojote savo prioritetus, pildant prašymus studijuoti aukštosiose šalies mokyklose ar kolegijose. Todėl labai svarbu akcentuoti, kad prašymų pildymas – itin atsakingas procesas, reikia įvertinti visus pliusus ir minusus, kuomet rašomi pasirinkimai. Taip pat kiekvienais metais kinta skaičius, kurį ketinama priimti į aukštąsias šalies mokyklas.

Jeigu jau taip nutiks, kad nepavyks įstoti į nei vieną norimą studijų programą, dar bus galima bandyti kituose etapuose. Galiausiai, jei vis vien niekur neįstojote, yra begale veiklos, kuria galima užsiimti. Galima bandyti stoti kitais metais, o per tą laiką įgyti darbo patirties, keliauti, savanoriauti, galbūt užsirašyti į įvairius kursus, kuriuose pasitobulinsite asmenines savybes. Nešvaistykite laiko vėjais ir tiesiog darykite kažką, kas duotų naudos ne tik jums, bet galbūt ir visuomenei.