Jei jau radote butą, kuris tinka ir patinka, tai apžiūrėdami stenkitės sužinoti kuo daugiau informacijos apie nuomojamą būstą iš brokerio ar savininko. Aktuali informacija, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį ir nepamiršti paklausti, yra: komunalinių paslaugų kaštai (tiek žiemą, tiek vasarą), nuo kada butas laisvas (jeigu tai nėra paminėta skelbime), koks yra minimalus nuomos terminas, ar priima su naminiais gyvūnais (jeigu tokių turite) ir ar yra kokių nors papildomų sąlygų. 

Paskutinis žingsnis – sutarties pasirašymas. Norint išvengti nesusipratimų ir sutaupyti laiko, būtinai paprašykite, kad sutartį jums atsiųstų prieš ją pasirašant. Taip galėsite ją išanalizuoti ir gauti atsakymus į jums rūpimus klausimus. Sutartyje būtinai išsiaiškinkite visus sutarties punktus ir nepasirašykite, jei nesate tikri, kažkas yra neaišku, o galbūt buvo kalbėta vienaip, tačiau popieriuje viskas yra surašyta kitaip.  

Praktiški patarimai

Dėl buto apžiūros stenkitės susisiekti iš anksto, o ne tą pačią dieną ar valandą. Kartais jums pasiseks ir brokeris ar turto savininkas galės jums iš karto parodyti nuomojamą butą, tačiau dažniausiai apžiūras reikėtų derinti prieš dieną ar daugiau.

Rekomenduojama per buto apžiūras turėti bent 100 eurų grynais, taip galėsite iškarto rezervuoti jums patikusį butą, jeigu matote, kad jis atitinka visus jūsų kriterijus. Nelaukite ilgai, jei butas patiko – tikėtina, kad jis gali patikti ir kitiems, o buto savininkai dažniausiai laikosi principo „kas pirmesnis – tas gudresnis“, ir kitam žmogui rezervavus butą, savininko sprendimo pakeisti tikriausiai nebegalėsite.

Kai rezervuosite butą arba pasirašysite nuomos sutartį ne per brokerį, būtinai išsiaiškinkite ar nuomotojas yra buto savininkas. Taip galite padaryti paprašydami jo parodyti Registrų Centro išrašą. Taipogi visada patikrinkite paso duomenis (geriausia – paprašykite jo kopiją prisegti prie nuomos sutarties), nes kilus konfliktui – gali kilti daugiau problemų, nei turėtų.

Nebandykite taupyti nepasirašydami sutarties, nes kitaip galite likti ant ledo. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad sutartis turi būti išsami. Nuomos sutartyje svarbu tinkamai nurodyti informaciją, joje turėtų būti išnuomojamų patalpų adresas, kambarių ir kitokių patalpų skaičius, bendras plotas, patalpose esanti įranga, priklausiniai ir naudojimosi bendromis patalpomis sąlygos, nuomos mokesčio dydis, taip pat šio mokesčio mokėjimo tvarka, terminai, atsiskaitymų už komunalinius patarnavimus tvarka.

Prieš mokant nuomotojo reikalaujamas sumas, reikia įsitikinti, kam jas ketinate mokėti. Įprasta praktika, kad sudarant būsto nuomos sutartį nuomotojai reikalauja sumokėti vieno ar dviejų mėnesių nuomos mokesčio dydžio depozitą, kuris padengtų nuomotojo nuostolius, jei tokių atsirastų per visą nuomą. Tačiau prieš mokant depozitą svarbu įsitikinti, ar mokėsite asmeniui, turinčiam teisę to reikalauti. Tokiu atveju vertėtų paprašyti pateikti Nekilnojamojo turto registro išrašą, kuriame matysite, kas yra būsto savininkas.