Naują gyvenimo lapą pirmadienį pravers 10,7 tūkst. universitete pasirinkusių studijuoti ir 8,6 tūkst. – kolegijose. Kai kuriems iš pirmakursių kopimas į mokslo Olimpą yra iš karto po mokyklos, tad ilsėtis nebuvo kada: vasara prasidėjo egzaminais, vėliau teko sekti egzaminų rezultatus, pildyti prašymus... Beveik 12 tūkst. būsimų studentų yra šių metų abiturientai. Iš viso šiemet brandos atestatai išduoti 26,2 tūkst. abiturientų.

Pasiekti tikslai ir išsipildžiusios svajonės

Kai kuriems šis rugsėjis bus itin ypatingas, nes galbūt įstojo ten, kur norėjo, galbūt išsipildė jų svajonės. Deja, tačiau kai kuriems teko nusivilti, tačiau tikimės, kad jei nepavyko įstoti, tai šie metai, kuriuos praleisite bus turiningi, pilni įspūdžių ir vertingų patirčių. Stojantiesiems šiemet buvo siūlyta net 614 studijų programų, o priėmimas įvyko į 562 programas. Įdomu pastebėti, kad šiemet daugiau stojančiųjų į universitetus prioritetą skyrė socialinių mokslų studijų krypčių grupės programoms: jas rinkosi 18,83 proc. stojančiųjų. 15,62 proc. jaunuolių į savo prašymus pirmuoju prioritetu įtraukė sveikatos mokslų krypčių studijų programas, o 12,6 proc. – verslo ir viešosios vadybos krypčių programas.

Nuoširdus „ačiū“ kiekvienam

Norime padėkoti kiekvienam iš jūsų asmeniškai už tai, kad sekėte naujienas, mus skaitėte, o egzaminų maratono metu aktyviai dalyvavote diskusijose apie egzaminus, jų užduotis, dalinotės savo įžvalgomis ir su nekantrumu laukėte mūsų preliminarių egzaminų rezultatų. Pasižadame, kad kitais metais pabandysime būti dar labiau operatyvūs, kad nereikėtų ilgai kankintis nežinioje. Tariame „sudie“ pirmakursiams, kurie padėjo mums tobulėti, ieškoti kitų kampų, surasti daug įdomių pašnekovų ir paliesti temas, kurios galbūt iki tol buvo nenarpliotos. Pažadame, kad pirmus kelis rudens mėnesius nepamiršime jūsų ir kartas nuo karto pasidalinsime jums aktualia informacija, nes žinome, kad būti pirmakursiu – ne menkas iššūkis. Linkime sėkmės ir nepasiklyskite!

Sveikas, mielas dvyliktoke 

Kreipiamės į dabartinius dvyliktokus, vienuoliktokus ir tuos, kurie galbūt yra kryžkelėje renkantis profesiją, kurie nėra dar apsisprendę ir turi daug klausimų, į kuriuos atsakymų neranda mokykloje. Kviečiame užmegzti dialogą: rašykite mums, susisiekite socialiniame tinkle su prašymais, pasiūlymais ir idėjomis, kas gali būti aktualu. Jūs – mūsų akys ir ausys. Šiais metais valstybės finansuojamose vietose ir su studijų stipendijomis sudaryta beveik 11,8 tūkst. sutarčių. Čia studijuosiančiųjų vidutinis konkursinis balas siekia 7,86, o aukščiausias jis yra priimtųjų į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.

Primename, kad jau dabar galite matuotis sau patinkančią studijų programą mūsų konkursinio balo skaičiuoklėje. Ji yra atnaujinta pagal šių metų reikalavimus ir skaičiavimo principus, todėl nereikės sukti galvos, kas ir kaip. Jau dabar pradėkite keltis sau tikslus, koks turi būti įvertis, kad šios dienos rezultatų lygyje norima studijų programa būtų ne svajonė, o realybė. Tariame „sveiki“ šių metų abiturientams, kurie tikimės, kad taps mūsų kelionės bendrakeleiviais, besiruošiant kitų metų brandos egzaminams.

Padėsime kuo galėsime 

Kartais atrodo, kad turime marias laiko pasiruošti egzaminams, juk jie tik kitais metais. Neapsigaukite. Paliudys ir tie, kurie egzaminus laikė šiais metais, kad kiekviena diena yra svarbi ir aukso vertės, todėl jau pirmomis dienomis kibkite į mokslus. Pradžioje teks prisiminti, atšviežinti žinias, pamirštas per vasarą, tačiau nepamirškite skaityti, domėtis ir sekti pasaulio aktualijų, nes kartais tai gali padėti ir egzamine. Negana to, pirmas jūsų iššūkis – kalbėjimo įskaitos.

Pažadame, kad pasidalinsime patarimais, kaip nugalėti kalbėjimo baimę, kaip pasiruošti planą, kad netektų prarasti amą prieš vertintojus. Taip pat pasidalinsime mokytojų įžvalgomis, ko galima tikėtis prieš kiekvieną egzaminą, ką vertėtų pasikartoti, į ką atkreipti dėmesį. Kaip ir minėjome, stengsimės iš visų jėgų, kad egzaminų preliminarūs atsakymai jus pasiektų kiek įmanoma greičiau. Minėjome prieš tai, pasikartosime ir dar kartą, kad tai – tik preliminarūs atsakymai, nes mokytojai, kurie mums padeda, nėra vertintojai ir neturi vertinimo instrukcijų.

Nervų karas

Egzaminų karštinė nuvilnys, o tada lauks kitas svarbus etapas – registracija LAMA BPO informacinėje sistemoje. Joje bus teikiami prašymai studijuoti šalies aukštosiose mokyklose. Sistema – ne naujiena ir gyvuoja ne vienerius metus, tačiau vis iškyla naujų klausimų, atsiranda nesuprantamų vietų ir norisi gauti atsakymą čia ir dabar. Vėliau skelbiami egzaminų rezultatai. Nuotaikos būna įvairios: vieni šokinėja iš laimės, o kiti verkia krokodilo ašaromis. Dar kartą prašome ir akcentuojame, kad nepasilikite paskutinei minutei ir egzaminams ruoškitės sistemingai ir nuo pat rugsėjo pradžios. Toliau – vėl laukimas.

Laukiama, koks bus universitetų ir kolegijų verdiktas. Vos kelios dienos pasirašyti sutartims ir skelbiamas kitas etapas prašymams pildyti. Vos spėji suktis, o jau reikia ieškotis apgyvendinimo vietos, bandyti gauti bendrabutį, dėliotis persikraustymo klausimus. Kuo giliau į mišką, tuo tamsiau. O tada jau ir šviesa tunelio gale – rugsėjo pradžia. Verčiamas naujas gyvenimo lapas, kuriame kiekvienas individualiai esame jo rašytojas ar dailininkas.

Ko tikėtis dabar?

Pirmakursių lauks įvadinės savaitės universitetuose ir kolegijose: susipažinimas su akademine aplinka, kursiokais ir tuo, ką teks krimsti ketverius metus. Dvyliktokų laukia ilga kelionė, kuriai reikia pasiruošti. Šaunu, jei žinote, koks yra jūsų kelionės tikslas, tad teks tik pasirinkti kelią ir priemones, kaip tą tikslą pasiekti. Deja, bet ne visi gali tuo pasigirti: daugelis dar yra pasimetę, blaškomi savo minčių, kitų žmonių pasakymų ar spaudimo. Stop. Neforsuokite ir paskutiniais metais ne tik ruoškitės egzaminams, bet ir ieškokite savęs.

Bandykite save per savanorystę, galbūt imkite ir atlikite praktiką, skirdami kelias valandas per savaitę, galbūt tiesiog dalyvaukite įvairiose studijų parodose ir mugėse, susiraskite mentorių, kuris jums atsakytų į rūpimu klausimus. Jei pritrūks idėjų ar motyvacijos, būtinai užsukite į portalą. Čia tikrai rasite ką paskaityti apie studijas, įvairias profesijas, apie kurias pasakos realūs žmonės, šiaip naudingą ir aktualią jaunimui informaciją. Tikimės, kad tapsime draugais ir patarėjais. Lauksime jūsų laiškų, pastebėjimų su temomis, kurios jums aktualios.

Dar kartą sveikiname visus su mokslo metų pradžia ir pirmyn!