Plk. Darius Vaicikauskas

Perfrazuojant su sportu susijusį pasakymą „Jei nori keisti savo sielą ir kūną, treniruokis. Jei nori pakeisti savo gyvenimą, tapk karininku. Jeigu tai tave „užkabino“ skaityk toliau.

Generolo jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, kas tai? Tai aukštąjį išsilavinimą suteikiantis universitetas, maža to, greta universitetinių studijų vyks ir karinis rengimas. Kas man iš to? Tu gausi bakalauro diplomą bei pirmąjį karininko laipsnį, o tai reiškia, kad gebėsi ne tik pats išgyventi karo metu, bet galbūt apsaugoti draugą, šeimą ir valstybę, negana to tu būsi parengtas lyderiauti bei vadovauti kitiems.

Susifokusuokime į karinį rengimą, per 3 studijų Karo akademijoje metus, tu išmoksi to, ko nemokina joks kitas universitetas Lietuvoje. Pradėkime nuo 7 savaičių bazinio kariūnų kurso mokomajame pulke. Jei tu nesi „alergiškas“ DVD (Drausmei, Veiksmui ir Disciplinai) tu gausi tai už ką kiti moka pinigus. Tu išmoksi kaip veikti ir išgyventi (bumenų atmintis“ pasitarnaus tavo išgyvenimui neaiškioje, nuolat besikeičiančioje, neapibrėžtoje ir dažnai priešiškoje aplinkoje ir visa tai vardan tavo paties ir kitų gerovės. Pirmų mokslo metų ei apsaugoti kitus) mūšio aplinkoje, t. y. taisyklingai judėti ir šaudyti, veikti patekus į minų lauką, orientuotis, kaip veikti sprogus Astravo AE, nugalėti stresą ir fizinį nuovargį... Jei norėsi, tau 50 atsispaudimų vienu ypu taps tik „nereikšminga smulkmena“. Galbūt pradžioje draugai „laisvėje“ juoksis iš tavo pasirinkimo, bet patikėk,  tu smagiai kvatosiesi iš jų paskutinis.

Kas toliau? Grįžęs į Karo akademiją, pirmus metus tu toliau, greta universitetinių studijų tobulinsi savo individualius kario įgūdžius. Tavęs dar lauks keletas lauko pratybų po keletą savaičių kuomet tu teorines žinias paversi „raumenų atmintimi“. Veiksmai Tavo smegenų impulsai ir „raKaro akademijoje išvakarėse tu jau būsi parengtas  kaip kovotojas gebantis veikti individualiai bei skyriaus sudėtyje.

Antri metai Karo akademijoje.  Prasidės virsmas iš individualaus kario į kompleksiškiau mąstantį ir sprendimus priimti gebantį būsimą karininką. Sužinosi kas yra patrulis, kas yra „trikampė bazė“, išmoksi vykdyti pasalas, vykdyti gynybą būrio (30 karių) sudėtyje, na ir be abejo, jokia pergalė neįvyksta be puolimo – išmoksi ir tai.

Treti metai Karo akademijoje.  Karo teoretikai ir praktikai, sako, kad iki 2050 metų, apie 70-80 proc. mūšių persikels į apgyvendintas teritorijas. Tu ir čia tapsi savo srities žinovu (aišku jeigu „nelesi“ per paskaitas). Tavo žinios ir įgūdžiai kaip gintis pastate ar jį šturmuoti vers iš koto kadaise iš tavęs besijuokusius tavo draugus (kurie beje veikiausiai vis dar stenės tepadarydami 16 atsispaudimų ir nesupras kas yra PVP ar „Judu - dengiu“). Karinė 6 savaičių praktika koviniuose vienetuose tau suteiks ne tik žinių, bet ir pasitikėjimo savimi, taip pat sutiksi ir naujų draugų, kurie (jei nebūsi „šmikis“) stos už tave „piestu“ (netgi ir alaus bare) vos tau surikus „Vyrai, Kariuomenė pavojuje“ (netarnavę ar nesimokę LKA nebandykit blefuoti – nepadės). Prieš baigiant karines studijas, trečiaisiais tavo transformacijos į karininkus metais, dar sužinosi ką sugeba nuveikti šimtinė moterų ir vyrų (tai vadinama kuopa). Tie patys treti metai vainikuos tavo karines studijas kvalifikaciniu egzaminu, kurį praėjęs tu tapsi kandidatu į karininkus.

Galiausiai, ketvirti metai Karo akademijoje tau suteiks tokių žinių, kurių paprasti „mirtingieji“ neturi ir niekada neturės, jų pagalba galėsi organizuoti rezistenciją savo atsakomybės rajone, „užvesti“ viską žudančią naujausių artilerijos priemonių  ugnį ant priešo galvų ir... galbūt tai skambės radikaliai, bet trijų metų karybos studijos Karo akademijoje padarys tave „Smurto ekspertu“ (teigiama prasme) gebančiu apginti, save, šeimą, tėvynę ir pasaulį (galbūt). Greta to, kas čia dar nepaminėta, yra nemažai kitų karinių dalykų, kurie praplės tavo „karinę“ pasaulėžiūrą, suvokimą apie „karinį“ komandinį darbą, apie „karinę“ etiką, estetiką ir kultūrą.

Apibendrinant – iš visų trijų metų Karo akademijoje, karo meno besimokindamas,  laukuose tu praleisi nei daug nei mažai, apie 43 savaites, jose šaltis, karštis, prakaitas, skausmas, nusivylimas, bejėgiškumas prives tave prie kadaise pasakytų JAV generolo G. Patono žodžių „Tik prisiimdamas iššūkius vėliau pajunti tikrąjį pergalės džiugesį ir skonį“.