Keletas patarimų tiems, kurie galbūt dvejoja, yra pasimetę ar iki galo nėra apsisprendę.

Apgalvokite savo pomėgius

Prieš kažkur judant, pagalvokite ir surašykite ant lapo savo pomėgius. Pagalvokite, kodėl būtent jie suteikia jums daugiausiai džiaugsmo, juos darote ar galbūt net kodėl pasinėrėte. Galbūt mėgstate gaminti maistą ir sukatės it Beata virtuvėje. Galbūt jūsų kūrybiškumas veržiasi pro kraštus ir galėtumėte jį „įdarbinti“ būsimame profesiniame kelyje? O galbūt mėgstate bėgioti, nes negalite gyventi be iššūkių – jums patinka siekti tikslų ir kartais net perlipti per save. Pagalvokite apie kažkokią karjerą, kurioje galima kopti karjeros laiptais, kurioje yra svarbu rezultatas, kelias iki jo.

Apsilankykite karjeros centre

Kai kalbame apie karjeros centrus, iš karto nusipurtome. Nenorime eiti ir kalbėtis, bet galbūt pabandykite tiesiog užsukti. Dažniausiai ten rasite apsčiai informacijos apie būsimas profesijas, įvairiausių leidinių. Prisėskite ir pabandykite pasižvalgyti patys.

Išbandykite karjeros testus

Juos dažnai atliekame mokykloje: jei dar nedarėte, būtinai išmėginkite. Yra begalės įvairių testų. Patariame, kad nereikėtų apsiriboti vienu, nes jų – apsčiai ir galima rasti tikrai įdomių, kurie atskleis jūsų stipriąsias puses. Jei yra noro, pabandykite pasiieškoti internete. Čia taip pat galima rasti įvairių nemokamų testų, kurie padės atsakyti į jums aktualius klausimus. Norėdami išvengti nereikalingų interpretacijų, kurios gali suklaidinti, parodykite savo atsakymus karjeros specialistams. Tai – jų darbas, todėl jie gali iškoduoti atsakymus ir jums išgryninti informaciją, kurios galbūt nematote.

Kalbėkite su profesionalais

Jei turite kažką galvoje, tai pabandykite susirasti asmenų, kurie jau dirba sektoriuje, yra nemažai pasiekę ir gali papasakoti apie karjeros virtuvę. Pabandykite nuo mažų įmonių, esančių aplink. Paskambinkite arba susitarkite dėl susitikimo. Skirkite tam laiko ir pasiruoškite. Daugelis žmonių mielai sutiks padėti jaunimui, nes patys prisimena, kaip jie jautėsi, kai reikėjo rinktis.

Praleiskite dieną

Čia beveik kaip būti kažkieno šešėlis: susitarkite, kad praleisite dieną su žmogumi, kurio karjera jums yra aktuali. Taip be vargo sužinosite, kaip atrodo vienos ar kitos profesijos atstovo diena: kaip vyksta darbas, kokios yra pareigos, su kuo tenka bendrauti. Kartais turime labai skirtingą viziją, kaip atrodo mūsų svajonių darbas, o būtent toks būdas padeda iš arčiau susipažinti ir jei reikia nusileisti ant žemės.

Darbo praktika

Kartais darbo praktika ne tik padeda susipažinti su profesija iš arčiau, bet ir pakloja pamatams būsimiems darbiniams santykiams. Paskutiniame kurse universitete turime atlikti darbo praktiką, tai jei jums tiks ir patik vieta, kurioje atlikote praktiką prieš studijas, tai galite be vargo ten sugrįžti. Negana, net pabaigus susidaro dar didesnė tikimybė ten jau grįžti ne tik kaip praktikantas, bet ir kaip būsimas darbuotojas.

Savanorystė

Jei nenorite praktikos, užsiimkite savanoryste. Skirkite kelias valandas per savaitę ir galbūt atrasite tai, ko nesitikėjote. Galbūt save atrasite ten, kur net negalvojote. Negana to, kartais užsiimant savanoryste mes įgauname žmogiškųjų savybių, ugdome bendruomeniškumą.