Dr. N. Zinkevičienė: „Jau turime įžvalgų svarbiausioms institucijoms“

„EIT Food“ – Europos inovacijų ir technologijų instituto (EIT) įkurta bendruomenė, siekianti tvaresnės, sveikesnės ir patikimesnės maisto sistemos visame žemyne. Jos kuruojama programa „FoodEducators“ suteikia mokytojams įrankius sudominti vaikus bei jaunimą kūrybingomis, jiems patraukliomis veiklomis.

Anot VIKO direktoriaus pavaduotojos mokslui ir partnerystei, Verslo vadybos fakulteto docentės dr. Nijolės Zinkevičienės, lengvai prieinama, moksliškai pagrįsta mokomoji medžiaga apie maistą prisideda prie efektyvaus moksleivių ugdymo: jie tampa labiau išprusę, sąmoningi vartotojai. Tai gali paskatinti ateityje profesinį kelią sieti su agromaisto sektoriumi, kuriame talentinga jaunoji karta šiandien kaip niekada vertinama ir reikalinga.

„Didžiuojamės tapę pagrindine institucija, kuri Lietuvos mokytojams padės pasiruošti tikslingam darbui agromaisto tematika su būsimais specialistais. Generuojame mintis, kaip ruošime kursų vertimus, kursime mokytojų bei kursų klausytojų tinklą, dalindamiesi tvaraus ir sveiko maisto idėjomis bei skatindami jaunimą siekti atitinkamos karjeros“, – komentuoja ji.

VIKO jau turi pasiūlymų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, regioninių savivaldybių švietimo skyriams, bendrojo lavinimo mokykloms, ikimokyklinio ugdymo įstaigoms dėl bendrų iniciatyvų tvarių maisto sistemų transformacijai remti. Taip pat holistinio požiūrio formavimui įgyvendinant Europos Žaliąjį kursą, naująjį žiedinės ekonomikos veiksmų planą, strategiją „Nuo ūkio iki stalo“. 

Visas šias įžvalgas paskatino savaitę Varšuvoje trukę programos „FoodEducators“ mokymai, kuriuose dr. Nijolė Zinkevičienė dalyvavo drauge su VIKO Agrotechnologijų fakulteto docente dr. Gražina Palaityte ir Agrotechnologijų fakulteto prodekane, Sveikatos priežiūros fakulteto docente dr. Erika Kubiliene.

VIKO atstovių užmegzti ryšiai su kitais konsorciumo partneriais ir išskirtinę programą jau įgyvendinančiais nariais užtikrina, kad turimas ambicijas pavyks sėkmingai įgyvendinti remiantis geriausiomis praktikomis.

Tvariai ateičiai žūtbūt reikia jaunųjų lyderių

„AgriFood Lithuania“ generalinė direktorė Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė patvirtina, kad su esminiais agromaisto ekosistemos pertvarkos tikslais susij jaunimo įtrauktis ir įgalinimas užima prioritetinę vietą EK strategijoje. Įvardydama to priežastis, Kristina Šermukšnytė-Alešiūnienė pamini jaunų žmonių potencialą diegiant naujoves, prisitaikant prie technologijų ir į problemų sprendimus žvelgiant iš netradicinių perspektyvų.

„Daugeliui jų taip pat smarkiai rūpi aplinkosauginiai ir socialiniai veiksniai, įskaitant visokeriopo tvarumo gerinimą. Vieni dėl stiprios verslumo gyslelės drąsiai kuria inovatyvius startuolius, kitus smalsumas ir noras atrasti pastūmėja į mokslo pasaulį, be kurio progresyvi transformacija neįmanoma.   

Galingus įrankius inicijuoti permainas jaunajai kartai suteikia ir elementari prieiga prie informacijos šaltinių bei gebėjimas juose sumaniai nardyti, ieškant galimybių. Taip pat ir drąsa megzti naudingus ryšius ne tik nacionaliniu lygmeniu,“ – tai tik dalis stiprybių, kurių, pasak K. Šermukšnytės-Alešiūnienės, kritiškai reikia formuojant tvaresnę, atsparesnę, klestinčią ateitį.

„AgriFood Lithuania“ sieks dar daugiau teigiamų pokyčių

Galimybę „AgriFood Lithuania“ toliau būti „EIT Food“ centru Lietuvoje, įgyvendinant „EIT Food“ Regioninę inovacijų schemą (RIS),  agromaisto sektoriaus ekspertė vertina pirmiausia kaip atsakomybę. Organizacija dės dar daugiau pastangų, tinkama linkme skatindama šalies skaitmeninę transformaciją agromaisto bei kituose sektoriuose.

„Priklausyti tokio kalibro pokyčių kūrėjų bendruomenei ir proaktyviai bendradarbiauti, keičiant maisto sistemų ateitį – kasdienio darbo įvertinimas ir įkvėpimo šaltinis. Tvarių galimybių begalė, visgi jas atrasti ir paversti veikiančiomis inovacijomis galima tik puoselėjant lokalias ir tarptautines partnerystes, įsitraukiant visiems ekosistemos dalyviams: politikos formuotojams, verslui, akademikams“, – pabrėžia K. Šermukšnytė-Alešiūnienė.

Apie programą „FoodEducators“

Ši „EIT Food“ iniciatyva startavo 2022 m. pavadinimu „Jaunimo misija“. Programa buvo įgyvendinta atlikus poreikio analizę ir sukūrus du mokytojo vadovus (angl. Teacher Handbooks), skirtus metodiniam darbui su 7–18 metų moksleiviais.

Tais pačiais metais mokytojo vadovai jau buvo bandomi penkiose šalyse: Kipre, Čekijoje, Izraelyje, Vengrijoje ir Ispanijoje. Parengti 382 sertifikuoti mokytojai dirbo su 39 354 mokiniais.

2023 m. mokytojo vadovas pakeistas į individualiai atsisiunčiamus, internetinius pamokų planus ir sukurta „FoodEducators“ internetinė svetainė. Pamokų planai pasiekė Lenkiją, Jungtinę Karalystę ir Turkiją, o šiemet juos per „EIT Food“ centrus ketinama suteikti pedagogams ir studentams daugiau nei 10 Europos šalių, tarp kurių ir Lietuva.