Kaip pasakoja Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto (VU CHGF) profesorius habil. dr. Sigitas Tumkevičius, Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, ši pramonės šaka plečiasi, todėl nuo šių metų VU CHGF bus rengiami farmacinės chemijos specialistai.

Lietuvoje gausu vaistinių augalų ir yra puikios galimybės plėtoti farmacijos pramonę, panaudojant esamas žaliavas ir naujas technologijas – todėl didėja specialistų, gebančių kurti naujus produktus, poreikis.

Kita vertus, JAV atliktais tyrimais nustatyta, kad darbo pozicijų, kuriose reikalingas magistro laipsnis, nuo 2007 m. padaugėjo 20 proc. Lietuvos mokslo ir studijų stebėsenos agentūros atlikti tyrimai rodo, kad po studijų įsidarbina kone 90 proc. magistrų, o jų vidutinis mėnesio atlyginimas yra kone trečdaliu didesnis nei bakalaurų.

Tarptautiškos studijos Lietuvoje

Europos Komisijos oficialiai patvirtintoje Lietuvos sumanios specializacijos strategijoje išskirti prioritetai, iš kurių vienas yra molekulinės technologijos medicinai ir biofarmacijai. Palankias sąlygas verslui investuoti Lietuvoje, kartu kurti naujas darbo vietas (net iki 500 darbo vietų), mato ir Lietuvos verslininkai. Farmacinė chemija – tai sritis, kuri turėtų padėti Lietuvai tapti Europos gyvybės mokslų lopšiu.

Pagrindinis VU CHGF farmacinės chemijos studijų programos tikslas yra parengti aukštos kvalifikacijos medžiagų technologijų specialistus, kurie turėtų naujausių chemijos, technologijų, farmacijos ir biologijos žinių bei tyrimų įgūdžių, reikalingų kurti ir analizuoti farmacines medžiagas.

Baigus farmacinę chemiją atsivers galimybės pritaikyti žinias ir ekspertinei veiklai. Šiuo metu Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos diegia sveikatos technologijų, susijusių su vaistais, vertinimo ir valdymo sistemą. Šios srities ekspertai įgis galimybę pasukti ne tik mokslininko keliu, pritaikyti žinias pramonėje, tačiau ir įdiegtai sistemai palaikyti bei tobulinti.

„Farmacinės chemijos specialistų trūksta ir Lietuvoje, ir užsienyje. Studijos vyks ir anglų, ir lietuvių kalbomis. Studijų metu studentai galės atlikti technologinę praktiką tiek Lietuvos, tiek užsienio farmacinėse įmonėse. Tai ir kitos VU farmacinės chemijos magistrantūros studijų metu įgytos kompetencijos leis konkuruoti su mokslininkais iš kitų Europos Sąjungos valstybių šioje srityje. Studijos anglų kalba paruoš studentus darbui tarptautinėje aplinkoje“, – pasakoja VU CHGF studijų prodekanas doc. dr. Ramūnas Skaudžius.

Patrauklus darbo užmokestis ir galimybė kurti darbo vietas

Anksčiau vaistus farmacininkai gamindavo vaistinėse, šiandien farmacija – tai aukščiausio lygio laboratorijos, kuriose kuriami žmonių gyvenimus keičiantys preparatai. Prof. S. Tumkevičius pasakoja, kad daugelyje Europos universitetų farmacinės chemijos studijos vyksta jau kelis dešimtmečius, Lietuvoje tai yra vis dar naujo profilio studijos.

„Farmacinės chemijos studijų programa išsiskiria technologinių ir praktinių įgūdžių parengimu, įgalinančiu absolventus taikyti dalykines kompetencijas modeliuojant potencialiai aktyvių medžiagų savybes, sprendžiant vadybinius ar technologinius naujų aktyvių medžiagų kūrimo klausimus“, – sako prof. S. Tumkevičius ir priduria, kad svarbiausia yra ne tik rinkoje vis didėjantis farmacinės chemijos ekspertų darbo užmokestis, bet ir galimybė studijų metu įgyti vadybinių kompetencijų, kurios padės ateityje kurti darbo vietas.

Atlikti tyrimai patvirtina didėjantį magistrų poreikį ir didesnį, palyginti su bakalauro studijomis, darbo užmokestį. Magistrantūros studijos orientuotos į siauresnės specializacijos ir lyderiui reikiamų kompetencijų ugdymą, t. y. ne tik išmanyti studijų kryptį, bet ir tapti lyderiu, įgyti tarpdisciplininių žinių, gebėti bendrauti įvairiais lygmenimis, įgyti komandinio darbo, vadovavimo įgūdžių.