Afrika vis sparčiau urbanizuojama ir tai kelia daug iššūkių ne tik miestų plėtros specialistams ar savivaldos atstovams, bet ir šio žemyno gyventojams. Jie kasdien susiduria su gyvenamojo būsto, švaraus vandens ir tinkamo transporto stygiumi. Todėl šiame hakatone organizatoriai paragino kūrybiškai pažvelgti į šias sudėtingas problemas ir sukurti naujus, inovatyvius produktus, kurie padėtų jas išspręsti.

Laimėtojų komandą sudarė VU Gyvybės mokslų centro (GMC) ekologijos trečiakursės Emilija Jancevičiūtė ir Severija Bunkutė, VU Istorijos fakulteto pirmakursiai Marius Norkūnas ir Mantas Adomaitis ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos dešimtokė Eva Dumbrauskaitė.

Kūrybinės dirbtuvės „Hack4World – Smart Cities“ truko tris dienas. Iš pradžių dalyviai buvo suburti į aštuonias komandas ir turėjo sugalvoti pavadinimą, prisistatyti, paminėdami gerąsias asmenines savybes. Susipažinus laukė verslo seminaras, kuriame paaiškinta, kaip nagrinėti problemą. Po įvadinės paskaitos jaunuoliai kibo į darbą.

VU GMC ekologijos studentė S. Bunkutė pasakoja, kad buvo galima rinktis iš dviejų temų – „Transportas Europoje“ ir „Elektroninės atliekos Afrikoje“. Komanda pasirinko pastarąją. Labai greitai ji ėmė plėtoti rūšiavimo fabriko, kaip elektroninių atliekų sprendimo būdo, idėją. Tačiau konsultantai – užsienio ekspertai ir specialistai iš Lietuvos – studentų pasiūlymą sukritikavo. Kitą dieną jiems gimė nauja mintis.

„Sugalvojome elektroniniuose sąvartynuose esančias detales iš plastiko ir metalo paversti baldais: suoliukais, spintelėmis, šiukšliadėžėmis. Tokius baldus be didelių pastangų būtų galima suformuoti iš šiukšlynuose randamų kompiuterių, televizorių ir kitų prietaisų karkasų. Į darbą būtų įtraukti sąvartynų žmonės, kurie užsidirba lydydami kenksmingus metalus, taip pat dizaineriai, kurie prisidėtų prie patrauklaus produkto dizaino kūrimo, o patys baldai būtų realizuojami Ganoje. Joje itin trūksta miesto baldų, šie brangiai importuojami iš kitų šalių“, – aiškina VU GMC trečiakursė S. Bunkutė.

Hakatone dalyviams talkino dešimt profesionalių mentorių iš viso pasaulio – jie konsultavo komandas šioms atsidūrus aklagatvyje, patarė, kurios idėjos ir sprendimai originaliausi bei inovatyviausi.

Kūrybines dirbtuves surengė tyrimų ir konsultacijų centras „AfriKo“ kartu su programinės įrangos įmone IAMUS, turinčia savo atstovybes Singapūre, Klaipėdoje ir Miunchene, bei nevyriausybines organizacijas vienijanti platforma (NNVBO).

„Hack4World – Smart Cities“ yra antrasis darnaus vystymosi tikslus nagrinėjantis ir modernius, technologijomis paremtus sprendimus siūlantis hakatonas. Tokios kūrybinės dirbtuvės, kuriose kviečiama gilintis ne tik į Europos, bet ir į kylančių pasaulio regionų problemas, spręsti sudėtingus, bet žmonėms itin svarbius klausimus, suteikia galimybę „praverti“ pasaulio langus, pasidalyti idėjomis, pabendrauti su profesionaliais mentoriais iš viso pasaulio.