Moksliniai tyrimai rodo, jog apie 80 proc. ankstyvos mirties atvejų nuo širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, onkologinių ir plaučių ligų būtų galima išvengti pakeitus gyvenseną. Tad ir Lietuvoje atsirado poreikis rengti kvalifikuotus specialistus, gebančius įvertinti lėtinių ligų riziką, konsultuoti su sveikata susijusio elgesio kaitos klausimais, mokyti pacientą prisiimti atsakomybę už savo sveikatą.

Inovatyvi studijų programa „Gyvensenos medicina“ Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU)  įsteigta bendradarbiaujant su  Harvardo,  Cornello,  Loma  Linda ir kitais JAV universitetais. Programa ruošia sveikatos  priežiūros  specialistus,  kurie gebėtų teikti profesionalias konsultacijas sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, žalingų įpročių bei streso prevencijos ir valdymo klausimais.

Studentams dėsto iškiliausi tarptautinių gyvensenos medicinos specialistai, vyksta intensyvi praktika, mokomasi tokių disciplinų, kaip mityba, gyvensenos medicinos tyrimai, fizinis aktyvumas ir sveikata, psichikos sveikata ir gyvensena. 

Dirbs drauge su šeimos gydytojais

Jau žengti pirmieji svarūs žingsniai, siekiant šios srities specialistus įtraukti į asmens sveikatos priežiūros sistemą. Nuo šių metų pagal Vyriausybės programą gyvensenos medicinos specialistai tampa sudėtine išplėstinės šeimos gydytojų komandos dalimi. Taip pat šie specialistai galės teikti konsultacijas visuomenės sveikatos biuruose, reabilitacijos ligoninėse, sanatorijose bei praktikuoti privačiai.

LSMU Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė pasidžiaugė, jog ši pasaulyje vis labiau populiarėjanti modernios visuomenės sveikatos priežiūros sritis pagaliau integruosis ir į Lietuvos sveikatos priežiūros sistemą.

Laukia įdomi profesinė karjera

Gyvensenos medicinos studijų programos absolventai siekia Lietuvoje susikurti perspektyvią ir įdomią profesinę karjerą. Absolventė Eglė Minevičienė tikisi, jog gyvensenos medicina atvers žmonėms naujų galimybių užkirsti kelią lėtinių ligų skaičiaus augimui. Taira Sirvydaitė, taip pat šiemet baigusi gyvensenos medicinos magistro studijas, džiaugėsi puikiai parengta studijų programa ir vylėsi sklandžiai įsilieti į medicinos profesionalų komandą.

Gyvensenos medicina Lietuvos visuomenei dar ganėtina naujovė, tad LSMU Visuomenės sveikatos fakultetas planuoja visuomenėje kuo plačiau skleisti žinias apie svarbią ir perspektyvią sritį, skatins ir mokslinį bendradarbiavimą.