* Straipsnis papildytas abiturientų įspūdžiais.

** Egzamino užduotys yra čia.

** Vėliau planuojame skelbti ir preliminarius egzamino užduočių atsakymus, juos galėsite rasti čia.

 

Istorijos egzaminas – trečias pagal populiarumą (po anglų kalbos ir matematikos), kurį pasirinko laikyti šiemetiniai abiturientai. Jį šiemet laikė 8,46 tūkst. moksleivių. Nors jau kelinti metai istorijos brandos egzaminas išlieka tarp trijų populiariausių, tačiau šiais metais jį pasirinko beveik 2 tūkstančiais kandidatų mažiau nei pernai, kai istorijos valstybinį brandos egzaminą laikė 10,32 tūkst. kandidatų.

Daug atsakymų prisirinko iš šaltinių

Austėja Kutkaitė, Klaipėdos Vydūno gimnazijos abiturientė, džiaugėsi, kad egzaminas nebuvo sudėtingas. „Tikėjausi žymiai sunkesnio“, – sakė Austėja.

„Prieš egzaminą pernelyg nekaliau datų ir nerimavau, kad per mažai mokausi. Tačiau nustebino tai, kad daug atsakymų buvo galima ištraukti vien iš šaltinių. Jei prieš egzaminą sprendei daug testų, buvusių VBE užduočių ir mokeisi analizuoti šaltinius, šis egzaminas tikrai neturėjo būti sudėtingas“, – pasakojo klaipėdietė.

Pasak abiturientės, ji prieš egzaminą daugiausiai laiko skyrė būtent ankstesnių metų VBE užduočių sprendimui ir tai pasiteisino. „Egzamine pastebėjau, kad dalis klausimų kartojasi iš ankstesnių VBE, ir jų atsakymus jau žinojau“, – džiaugėsi Austėja.

Klausimai apie vienuolynus ir Vietnamo karą

Kai kuriems abiturientams nedidelį šoką sukėlė klausimai apie vienuolynus Europoje bei Vietnamo karą.

„Kai ruošėmės egzaminui, istorijos mokytoja įspėjo, kad Vietnamo karas yra labai svarbus visame istoriniame kontekste. Tad taip jau sutapo, kad šia tema ruošiausi, ir ji manęs neišgąsdino“, – pasakojo Austėja. Didelių problemų jai nesukėlė ir vienuolynų tema, kadangi dalis klausimų buvo per architektūros prizmę, o abiturientę domina būtent tokios temos – menai, kultūra ir t.t.

Bijojo žemėlapių

Labiausiai Austėja bijojo užduočių su žemėlapiais ir jaudinosi, kaip pavyks su karikatūromis. „Karikatūros šiais metais buvo sunkesnės, jos buvo nematytos, tad reikėjo atidžiai išanalizuoti visas smulkmenas“, – sakė abiturientė. Tačiau merginai padėjo tai, kad prieš egzaminą pažiūrėjo Užupio gimnazijos istorijos mokytojo parengtą video būtent šia tema – kaip „gliaudyti“ žemėlapius ir karikatūras.

Na, o žemėlapių baimė nepasiteisino. „Šį kartą buvo nedaug žemėlapių. Pavyzdžiui, reikėjo nurodyti, kur vyko Žalgirio mūšis ir žemėlapyje buvo pažymėtos keturios galimos vietos – ją beveik buvo galima atspėti atmetimo būdu“, –  dalinosi Austėja.

Po istorijos egzamino Austėja jaučia didelį palengvėjimą. „Buvau labai įbauginta. Kai žiūrėjau praėjusių metų užduotis, galvojau, kaip abiturientai galėjo gerai išlaikyti istorijos egzaminą – mano sesuo pernai laikė šį egzaminą ir surinko 80 proc. taškų, tai aš net galvojau, kad pas mane turbūt ne tie genai“, – juokėsi Austėja. Vis dėlto, jai dabar atrodo, kad gal bus galima su seserim „pasirungti“ :).

Tikslių žinių pareikalavo klausimai apie konstituciją

Kėdainių „Šviesiosios“ gimnazijos abiturientė Kamilė Čistajevaitė taip pat pasakojo, kad istorijos egzaminas nepasirodė pernelyg sudėtingas. „Esu visai patenkinta, užduotys nepasirodė sudėtingos, jos daugmaž atitinka tą lygį, kurį turėtų būti pasiekę dvyliktokai“, – sakė Kamilė.

Nemažai klausimų buvo apie ATR padalijimus, bet jiems abiturientė ruošėsi, tad ir jie moksleivei nepasirodė sudėtingi. Sudėtingiausi klausimai Kamilei atrodė iš konstitucijos. „Klausimai apie konstituciją yra tokie, kur ne viską galima atspėti, reikia žinoti“, – tvirtino Kamilė.

Abiturientė tikisi gerai išlaikyti istorijos egzaminą. Tačiau ji dar neapsisprendusi, į kokią specialybę stos, tad dar laikys ir fizikos egzaminą – kad turėtų daugiau pasirinkimų dėl stojimo. „Kiekvieną abiturientą dabar kankina egzistenciniai klausimai. Žiūrėsiu, kokia sritis labiau patrauks ir spręsiu vėliau“, – sakė abiturientė.

Kiek sudėtingiau buvo atsakinėti apie Sąjūdį

Vilniečio Dominyko istorijos egzaminas taip pat neišgąsdino. Jam nebuvo sunkūs nei klausimai apie Abiejų Tautų Respublikos (ATR) padalijimus, nei apie Vietnamo karą. „Vietnamo karas egzaminuose pasitaiko nedažnai, tačiau ši tema nėra sudėtinga“, – sakė Dominykas.

Abiturientui kiek sudėtingesni pasirodė klausimai apie Sąjūdį  ir Vytauto Landsbergio bei Algirdo Brazausko politinės veiklos bruožus. O klausimai su žemėlapiais buvo „pati lengviausia egzamino dalis“.

Istorijos egzaminas Dominykui nėra „lemtingas“, renkantis ateities kelią – jis žada studijuoti civilinę inžineriją užsienio universitete. „Tačiau istorija mane domina, tad laikiau šį egzaminą, tikėdamasis gerų rezultatų“, – sakė Dominykas.

 

 

**********

Šiais metais istorijos VBE vyko liepos 7 dieną. Šį egzaminą laikė 8,46 tūkst. moksleivių. Tai trečias pagal populiarumą valstybinis egzaminas (po anglų kalbos ir matematikos), kurį pasirinko laikyti šiemetiniai abiturientai.

Istorijos egzamino matrica sudaryta taip, kad tarp visų egzamino klausimų viduramžių laikotarpis sudarytų 20 procentų (tiek procentų taškų buvo galima gauti iš viduramžių), už naujuosius amžius buvo skiriama 30 proc. taškų, o už naujausiąją istoriją – net 50 proc. Atitinkamai, Lietuvos istorijos temos egzamine sudaro 50 proc. „svorį“, o pasaulio istorija – likusius 50 proc.

Istorijos egzaminui išlaikyti reikia surinkti bent 16 procentų užduoties taškų.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta vėliau nei įprastai – nuo birželio 22 d. iki liepos 21 d.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com