Vakar beveik 6 tūkstančiai abiturientų laikė biologijos brandos egzaminą. Šis egzaminas itin svarbus tiems abiturientams, kurie nori stoti į mediciną, farmaciją ir kitas su sveikata susijusias specialybes (bei, žinoma, stojantiems į pačias biologijos studijas).

Egzamino metu buvo nemažai klausimų apie varliagyvius ir vabzdžius, erkinį encefalitą, kiaušialąstės apvaisinimo procesus, cistinę fibrozę bei aktyvų gyvenimo būdą ir judėjimo reikšmę.

Dauguma po egzamino kalbintų moksleivių buvo pasimetę – jie nenorėjo prognozuoti savo „sėkmės“ egzamine – daugelį supainiojo klausimų formuluotės. Tad nusprendėme paklausti biologijos mokytojų, ką mano jie.

Ir vėl vertimo klaidos?

Dėl vertimo klaidų jau buvo kilusi pasipiktinimo banga po šiemetinio matematikos egzamino. Negi užduočių rengėjai „pasistengė“ ir vėl?

Ir iš tiesų, biologijos mokytojai bado pirštu į III-ios egzamino dalies 4-tą klausimą, kur minima „belatakės kasos dalis“ į rusų kalbą išversta kaip „просвет поджелудочной железы“ (pateiktas ir vertinys į lenkų kalbą – „światło trzustki“).

„Tiek „просвет“, tiek „światło“ minimose kalbose nėra belatakė liauka, tai yra pats latakas, tad vertimas yra negeras, ir jis tikrai klaidinantis“, – sakė Vilniaus Abraomo Kulviečio gimnazijos biologijos mokytoja Nadežda Pašuto. Tokiu vertimu klaidinami tie mokiniai, kuriems rusų ir lenkų kalba yra gimtoji.

Tačiau tai ne vienintelė vieta, kuri šį kartą užkliuvo mokytojams. Yra ir daugiau „pinklių“, į kurias galėjo patekti ir daugiau mokinių (ir ne tik rusakalbiai).

Iliustracijos iš „močiutės skrynios“?

N.Pašuto taip pat kritikavo iliustraciją, pateiktą II-oje egzamino dalyje, prie 4-to klausimo.

„Iliustracijoje  vaizduojamas vienas iš ląstelių dalijimosi būdų. Tačiau šią iliustraciją užduočių rengėjai, matyt, ištraukė kažkur iš interneto, nes paprastai mokymosi medžiagoje ląstelių dalijimasis vaizduojamas jau kiek kitaip, mokiniai tokių iliustracijų nėra matę, ir juos tai galėjo suklaidinti“, – sakė biologijos mokytoja N.Pašuto.

 

Iliustracija, pateikta biologijos VBE užduotyse

Kitas biologijos mokytojas kerta dar griežčiau. „NŠA vis dar nepavyksta pasamdyti grafikos dizainerio. Egzamino piešiniai galėtų dalyvauti darželio amžiaus vaikų piešinių konkurse ir tikrai nepretenduotų į prizinę vietą, nes atrodo, jog kai kurios egzamino schemos buvo atrastos tarp senų mokslo žurnalų, kuriuos prieš 20 metų skaitė egzamino kūrėjai“, – savo paskyroje socialiniame tinkle rašė biologijos mokytojas, jau 7 metus ruošiantis abiturientus biologijos egzaminams.

Klausimai, neatitinkantys programos ir nereikalingi „apvėlimai“

Dar vienas klausimas, kuris užkliuvo biologijos mokytojai N.Pašuto – tai 15-tas klausimas I-oje egzamino dalyje. „Ten prašoma atsakyti į klausimus apie chemines ir elektrines sinapses – egzamino programoje to dalyko nėra, yra tik bendrai apie sinapses. Taip, kai kurie mokiniai gali tai mokėti. Tačiau egzaminas, manau, turėtų tikrinti tai, kas numatyta egzamino programoje. Ir galvojant apie tai, kad mokiniai ruošėsi pasunkintomis sąlygomis – karantino metu – gal ir nereikėjo dar ir užduočių apsunkinti“, – sakė N.Pašuto.

„Apskritai šiemetinis egzaminas atrodo pakankamai sudėtingas, užduotys užpintos, formuluotės suveltos. Tikrinamos ne žinios ar gebėjimas mąstyti, o gebėjimai narplioti pačias užduočių formuluotes“, – piktinosi mokytoja.

„Pavyzdžiui, užduočiai nebuvo būtina rašyti „iksodinė erkė“, kai tiesiog kalbama apie erkę – žodis „iksodinė“ čia neturėjo jokios „pridėtinės vertės“, jis nieko neduoda, o galėjo tiesiog sutrikdyti mokinius. Arba žodis „tarpsta“ (kalbant apie virusų dauginimąsi erkės seilių liaukose) – buvo galima pasakyti taip, kaip sakoma biologijoje „virusai lokalizuojasi, dauginasi“. Gal ne visi tą žodį „tarpsta“ taip gerai supranta – juk tikrinamos biologijos, o ne literatūrinės kalbos žinios“, – kliuvančius užduočių pavyzdžius vardino N.Pašuto.

Klausimas užduočių rengėjams

Kaip supratome, biologijos mokytojams kliuvančių užduočių buvo ir daugiau. Vienoje mokytojų grupėje socialiniame tinkle „Facebook“ mokytojas Vladimir Orlov kreipiasi į užduočių sudarytojus:

„Skaitant užduotis susidarė įspūdis kad Tadas Ivanauskas, Urtė Neniškytė, ThermoScientific, Biotechpharma, Vilniaus universiteto iGem komandos ir taip toliau egzistuoja vienoje Lietuvoje, o užduočių sudarytojai kitoje... Pavyzdžiui, užduotis „Kuriais skaičiais pažymėtose virškinamojo trakto dalyse yra skaidomi baltymai?“. Norite, per 3 minutes įrodysiu, kad bet kuriame pažymėtame taške nuolat egzistuoja bent vienas fermentas, kuris skaido bent vieną baltymą, kuris tikrai gali būti maiste?“

Šiuos ir kitus klausimus būtinai persiųsime tiems, kam jie skirti. 

O kol kas tikėkimės, kad abiturientai nesileido suklaidinami ir išnarpliojo bent didesnę dalį užduočių...

 

*****

Šiais metais biologijos VBE vyko liepos 9 dieną. Šį egzaminą laikė beveik 6 tūkst. moksleivių.

Biologijos egzamino matrica sudaryta taip (pateikiama tema ir už ją gaunamų taškų svoris egzamino metu, procentais):

Ląstelė – gyvybės pagrindas                  13-17 proc.

Organizmų požymių paveldėjimas ir genų technologijos                     8-12 proc.

Medžiagų apykaita ir pernaša   18-22 proc.

Žmogaus sveikata                    8-12 proc.

Homeostazė ir organizmo valdymas    13-17 proc.

Evoliucija                                5-7 proc.

Ekologija                                 23-25 proc.

Viso: 100 proc.

Egzamino užduotyje apie 40 proc. užduoties taškų atitinka bendrąjį biologijos kursą, 60 proc. – išplėstinį.

Biologijos egzaminui išlaikyti reikia surinkti bent 16 proc. taškų.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta nuo birželio 22 d. iki liepos 21-os dienos.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com