Kodėl mados dizainerio specialybė yra tokia patraukli ir ko reikia norint pasiekti karjeros aukštumų? Savo įžvalgomis dalinasi Vilniaus dizaino kolegijos Mados dizaino katedros vedėja Edita Sabockytė-Skudienė ir dvi trečiakursės studentės Žydrė bei Monika. 

Kaip tapti mados dizaineriu?

Pirmasis žingsnis link išsvajotosios profesijos – įgyti mados dizainerio specialybę – studijos Vilniaus dizaino kolegijoje. Tai vienintelė išskirtinai į meno studijų sritį orientuota privati kolegija Lietuvoje, kuri garsėja ir dėl taikomojo studijų pobūdžio.

Bet kas geriau gali papasakoti apie tam tikras studijas nei patys studentai? Studentės patvirtino, kad dėl savo pasirinkimo studijuoti mados dizainą nesigaili. Kokios priežastys lemia tokį jų požiūrį?

Visų pirma, teigiamai vertinama galimybė įgyti ne tik teorinių žinių, bet lavinti ir praktinius įgūdžius. Žydrė pasakojo, kad „beveik viskas paremta praktiniu darbu: siuvimu, konstravimu, grafiniais sprendimais, o grynos teorijos yra labai mažai“.

Ar gaunamų žinių pakanka? Pasirodo, tikrai taip: per trejus studijų metus aprėpiama labai daug informacijos. „Nors krūvis ir yra labai didelis, labai daug ir išmokstame“, – pasiduoti sunkumams Monika nebuvo linkusi.

Taip pat Monika teigė, jog viena iš priežasčių, kodėl ši aukštoji mokykla atsidūrė jos prioritetų sąraše, yra tai, jog Vilniaus dizaino kolegija – jauna ir moderni. „Tai labai svarbu, ypač mados srityje to jaunatviškumo labai reikia“, – pabrėžė mergina.

 „Pasak Editos Sabockytės-Skudienės, ne mažiau svarbu ir tai, jog paskaitas veda puikiai savo darbą išmanantys žmonės. „Stengiamės turėti kuo daugiau savo srities profesionalų – kad kiekvieną dalyką dėstytų savo srities specialistai“.

Teigiamai programą vertina ir Studijų kokybės ir vertinimo centras (SKVC): programa yra akredituota maksimaliam šešerių metų laikotarpiui.

Monika kalbėjo ir apie dar vieną patrauklią VDK savybę. „Pasirinkau VDK dar ir dėl to, kad joje buvo galima įgyti stiliaus dizaino specializaciją – tai specializacija, kurios nesiūlė kitos aukštosios mokyklos“. Be stiliaus dizaino galima rinktis ir eksperimentinio mados dizaino specializaciją.

Eksperimentinis mados dizainas ir stiliaus dizainas: studijos ir karjeros galimybės

Šios dvi specializacijos neišvengiamai persipina tarpusavyje. Labai apibendrintai galima teigti, kad mados dizaineris madą kuria, o stiliaus dizaineris – ją interpretuoja. Visgi, kokie yra pagrindiniai šių dizainerių darbo skirtumai?

Eksperimentinio mados dizaino studentams suteikiamos žinios apie drabužių konstravimo ypatumus, medžiagų bei siuvimo ypatybes, apie tai, kaip kuriamos eksperimentinės kolekcijos, kaip reikia dirbti su eksperimentinėmis medžiagomis. Trumpiau tariant, šios specializacijos studentas gebės sukurti drabužių kolekciją ir žinos, kaip sėkmingai įgyvendinti visus etapus nuo idėjos sukūrimo iki jos realizavimo.

Edita Sabockytė-Skudienė pasakojo, kad dažnas eksperimentinio dizaino studentas save įsivaizduoja kaip mados dizainerį, kuris ateityje turės savo mados studiją ar mados namus. Taip pat dalį studentų domina galimybė dirbti dizaineriu didelėje kompanijoje, tokioje kaip „Utenos trikotažas“, „Audimas“ (ar panašiose įmonėse, kurios yra sukūrusios sėkmingą prekės ženklą ir siūna drabužius ne tik užsieniečiams, bet ir Lietuvos rinkai).

Eksperimentinio mados dizaino specializaciją pasirinko ir studentė Žydrė. Mergina pradėjo kurti ir siūti dar studijų metais ir šia veikla planuoja užsiimti ir toliau. Juk galimybė dirbti sau – išties patraukli.

Tuo tarpu stiliaus dizaino studentai mokosi mados tendencijas analizuoti ir pritaikyti kurdami individualų, komercinį ar eksperimentinį stilių. Stiliaus dizaineris aprangos detales jungia į visumą, pritaiko ir šukuoseną, makiažą, tad jam dažnai tenka dirbti komandoje. Studijų metu gilinamasi į tai, kaip individualiam klientui formuojamas įvaizdis, kaip išsiaiškinti kliento lūkesčius bei poreikius, kaip prie jo prieiti; apžvelgiami ir psichologiniai aspektai. Dirbama nebūtinai su vienu klientu, bet ir su visa tiksline grupe.

Stiliaus dizainerio karjeros galimybės yra labai plačios. Jei ir Tu svajoji apie stiliaus dizainerio specialybę, tikrai rasi, kur save realizuoti. Galbūt Tave masintų darbas su mados fotografais organizuojant fotosesijas? Gal įsivaizduoji save dirbantį mados žurnale (kaip redaktorių ar asmenį, planuojantį mados tendencijų puslapius)? Gal norėtum bendradarbiauti su reklamos agentūromis – juk, filmuojant bet kokį klipą, visus reikia aprengti ir papuošti? Gal tau patiktų dirbti stilistu televiziniuose projektuose, tokiuose kaip „Chorų karai“ ar „Šok su manimi“? Gal nori kurti sceninį įvaizdį įvairiems spektakliams? O gal tau patraukliausias darbas su individualiais klientais – pavienių žmonių garderobo ar įmonių bendro įvaizdžio formavimas?  

Stiliaus dizaino specializaciją pasirinko VDK studentė Monika. Ji taip pat studijas derina su darbu: mergina dirba prekių išdėstymo vadybininke, ji atsakinga už patrauklų prekių pateikimą ir parduotuvių vitrinų apipavidalinimą. Monika atliekamo darbo pobūdžiu yra patenkinta: jame persipina ir stilius, ir mada, ir psichologiniai aspektai, tad ir savo ateitį sieja tik su vizualiniu keliu.

 Sėkminga dizainerio karjera

Įsidarbinimo galimybės plačios, karjeros krypčių – daug. Bet ko gi reikia, kad karjera klostytųsi sėkmingai? Ar užtenka baigti studijas – ir užsakymai pasipils tiesiog iš dangaus?

VDK mados dizaino katedros vedėja pabrėžė, kad karjeros kelio sėkmė labai priklauso nuo paties jaunuolio pastangų ir sugebėjimų. „Studentai dažnai klausia: „o kokios yra mūsų karjeros galimybės?“, – pasakojo Edita. „Aš atsakau: viskas priklauso nuo jūsų pačių. Mes galime įdėti į jus labai daug, bet jums reikia gebėti visa tai pristatyti kitiems. Ar būsi priimtas į vieną ar kitą poziciją, labai priklauso nuo to, koks bus tavo darbo pokalbis, koks darbų „portfolio“ (kūrybinių darbų aplankas). Jei mokėsi save pristatyti, įtikinti, gali pralenkti ir kolegą, kurio darbai yra geresni nei tavo“.

Be to, karjeros sėkmė labai priklauso ne tik nuo studijų metu įgytų formalių kompetencijų, bet ir neformalių. „Pretenduodamas į tam tikrą darbo poziciją nepasakoji, kokias paskaitas lankei studijų metu, kur kas svarbiau, kokiuose konkursuose tu dalyvavai, kur pristatei savo kolekcijas, kur atlikai gamybinę praktiką, kokiuose seminaruose ar kūrybinėse dirbtuvėse lankeisi“, – aiškino Edita Sabockytė-Skudienė.

Todėl studijų metu studentai dažnai gauna realias užduotis. Pavyzdžiui, vieniems studentams reikėjo sukurti paplūdimio kolekciją „Audimui“ pavasario-vasaros sezonui. Sėkmingiausiai pasirodę studentai gavo galimybę minėtoje įmonėje atlikti praktiką. Tokių pavyzdžių galima pateikti ne vieną – sėkmingai įgyvendintus realius projektus galima įtraukti ir į savo gyvenimo aprašymą.

Realius projektus studentai skatinami pasirinkti ir savo baigiamiesiems darbams. Pavyzdžiui, bendradarbiaujama su Muzikos ir teatro akademija: jos studentai kuria spektaklius, VDK – kostiumus. Be to, su sėkmingiausiomis kolekcijomis studentai dalyvauja ir „Injekcijoje“ – jos laureatai gauna unikalią galimybę pristatyti savo darbus „Mados infekcijoje“ (o tai – ne vieno pradedančiojo dizainerio svajonė).

Studentai raginami dalyvauti ir parodose. Viena iš jų – kasmet rengiama „Baltic Fashion & Textile Vilnius“. Edita Sabockytė-Skudienė pasakojo: „visada stengiamės pakviesti savo studentus bei absolventus, kad jie galėtų tiesiogiai komunikuoti su įmonių vadovais, save reprezentuoti, pozicionuoti, gauti pasiūlymų įvairiems projektams ar būsimam darbui. Minėta paroda neseniai pasipildė ir dar vienu renginiu – „Vilnius Fashion & Textile Avenue“ – jame daug kūrybinių dirbtuvių, ypač jauniems žmonėms, moksleiviams – jie gali pamatyti visą virtuvę, kaip ir kas vyksta mados dizaino srityje“.

Mados dizaineriui reikalingos savybės

Ko dar reikia sėkmingai dizainerio karjerai? Dažnai praverčia ir tam tikros asmeninės savybės. Kokios jos?

Visų pirma, būtinas kūrybiškumas. Jei mėgsti kurti, turi lakią fantaziją, tavo vaizduotė beribė, o monotoniškas darbas tave mažų mažiausiai erzina, – mados dizaino srityje tu esi labai laukiamas! Žydrė ir Monika abi vieningai sutarė, jog labiausiai dizainerio darbas jas žavi būtent dėl galimybės kurti.

Bet kūrybiškumas – dar ne viskas. Svarbu nebijoti daug dirbti. Stilistas atlieka labai daug funkcijų: nuo rūbų atrinkimo iki fotosesijos suderinimo – tai labai sunkus darbas, tiek fiziškai, tiek morališkai.

Eksperimentinio mados dizaino specialistui tinginiauti taip pat neteks. „Ką nors sukonstruoti, pasiūti – nėra greitas procesas, ypač, kai reikia apipavidalinti gaminį, jį išsiuvinėti ar prisiūti aplikacijas, taip pat ir tais atvejais, kai dirbama su eksperimentinėmis medžiagomis. Kantrybė, kruopštumas, atsakingumas visada praverčia“, – įsitikinusi Edita Sabockytė-Skudienė.

Siekiant sėkmingos karjeros, naudingos ir tokios savybės kaip lyderiškumas bei pasitikėjimas savimi. „Stengiamės ugdyti ir studentų verslumą“, – pasakojo katedros vedėja. „Yra nutikę ir taip, kad patys gabiausieji lieka nematomi, o ne tokie gabūs studentai, kurie yra drąsūs ir moka save pristatyti, sėkmingai išgarsėja“.

Tai, kad reikia ne tik sukurti gerą gaminį, bet jį mokėti ir pristatyti, pabrėžė ir Monika. „Ne mažiau svarbu yra mokėti savo gaminį ar projektą tinkamai pateikti. Reikia žinoti, kaip sužavėti žmones, kad jie susidomėtų ir nupirktų būtent tuos batus, kuriuos aš ir noriu parduoti“.

Yra ir kitų sunkumų. Pasak Žydrės, didžiausia blogybė, su kuria tenka susidurti dirbant mados dizaino srityje – didelė konkurencija. „Konkurencija ypač juntama produktų sukūrimo ir pardavimo sferoje. Lietuvoje tapo madinga būti mados dizaineriu, net jei tu esi bemokslis – tada prasideda kopijavimas. Todėl visą laiką turi bandyti išsiskirti ir būti viena koja toliau nei kiti“. Mados pasaulis sukasi beprotiškai greitai ir jei tu nori išsilaikyti jame, turi žengti koja kojon su mada.

Bet jei Tavo intuicija puiki ir būsimas mados tendencijas Tu nujauti dar prieš naujoms kolekcijoms užpildant parduotuvių lentynas, jei visa širdimi myli madą ir neįsivaizduoji savo gyvenimo be jos, jei domiesi naujovėmis ir esi pasiryžęs nuolat tobulėti, labai tikėtina, kad sėkmingai suderinsi kūrybą su pelnu, išpopuliarėsi ir pasieksi tokių karjeros aukštumų, apie kurias kiti gali tik pasvajoti!

Priėmimas į Vilniaus dizaino kolegijos Mados dizaino studijas liepos mėnesį dar tebevyksta - kviečiame registruotis ir atvykti laikyti stojamojo egzamino.

Daugiau informacijos tel. 8 650 45558 arba el. paštu vdk@dizainokolegija.lt