* Egzamino užduotys yra čia.

** Preliminarūs egzamino atsakymai yra čia.

*** Mokytojų "verdiktas" biologijos egzaminui yra čia.

Šiandien beveik 6 tūkstančiai abiturientų laikė biologijos brandos egzaminą. Šis egzaminas itin svarbus tiems abiturientams, kurie nori stoti į mediciną, farmaciją ir kitas su „sveikata“ susijusias specialybes (bei, žinoma, stojantiems į pačias biologijos studijas).

Egzamino metu buvo nemažai klausimų apie varliagyvius ir vabzdžius, erkinį encefalitą, kiaušialąstės apvaisinimo procesus, kvėpavimo ligas (cistinę fibrozę) bei aktyvų gyvenimo būdą ir judėjimo reikšmę. Ir net klausimas apie tai, kas vyksta su plaukais, garbanojant juos karštomis žnyplėmis :).

Kaip sekėsi abiturientams, ar viskam užteko laiko? Ar nepakišo kojos jaudulys?

Buvo keli slidūs klausimai

Klaipėdos Vydūno gimnazijos abiturientė Gabija Overlingaitė iš karto po egzamino patraukė pas savo biologijos mokytoją – pasitikrinti tas vietas, dėl kurių egzamine abejojo ir liko „klaustukai“ ar tikrai atsakė teisingai. Po šio pokalbio merginai palengvėjo – į daugelį klausimų ji atsakė teisingai. Taigi, abiturientė džiaugėsi, kad egzamino metu jai sekėsi „labai gerai“.

„Nuo pat matematikos egzamino ruošiausi biologijai, daug mokiausi ir tikėjausi kur kas sunkesnių užduočių, tad šis egzaminas tikrai nudžiugino“, – sakė Gabija. Tačiau, pasak jos, buvo ir keli „slidūs“ klausimai, kur buvo nesunku suklysti.

„Buvo klausimų, kur reikėjo labai atidžiai įsiskaityti ir suprasti, ko prašoma. Pavyzdžiui, reikėjo nupiešti mitybos tinklą. Pati jau buvau pradėjusi piešti mitybos grandinę (mitybos grandinė ir mitybos tinklas yra skirtingi dalykai, nors skiriasi tik vienas žodis), tad vos nesuklydau. Čia buvo galima netekti dviejų taškų. Tačiau laiku apsižiūrėjau“, – džiaugėsi Gabija. Mergina iš egzamino patalpos išėjo paskutinė ir sakė netyčia pastebėjusi, kad kai kurie kiti abiturientai šios klaidos neišvengė – jų nešamuose darbuose ji pastebėjusi nupieštą būtent mitybos grandinę (o ne mitybos tinklą).

Daugelyje klausimų abiturientė įžvelgė, kad buvo tikrinamas egzaminą laikančiųjų pastabumas, o ne žinios. Tačiau turbūt reikėjo ir žinių?

Tikėjosi klausimų apie virusus ir ekologiją

Daugiausia žinių, pasak Gabijos, pareikalavo III-oje egzamino dalyje pateikta klausimų grupė apie cistinę fibrozę (ligą, kuri paveikia tiek plaučius, tiek žarnyną, kepenis ir kasą). Už šiuos klausimus buvo galima gauti net 18 taškų.

Taip pat egzamine tikrintos ir abiturientų žinios apie kitą ligą – erkinį encefalitą. Ar tikėjosi moksleiviai „tiek ligų“?

„Per konsultacijas mokytoja įspėjo, kad šių metų epidemija leidžia tikėtis klausimų apie vieną ar kitą virusą. Tad tokių klausimų tikėjausi. Virusai skirtingi, bet esmė ta pati“, – sakė Gabija. Pasak merginos, ji taip pat tikėjosi ir klausimų apie ekologiją – jų pasitaiko kasmet.

Pasitikrinusi savo atsakymus su mokytoja, Gabija sakosi kol kas savo atsakymuose suradusi tik dvi klaidas, tad tikisi geriausių egzamino rezultatų. Nors biologijos egzaminas ir nėra toks svarbus jos ateičiai. „Man iš viso jo nereikia, nes planuoju savo ateitį sieti su daile. Tačiau mane domina daug dalykų, taip pat sekėsi mokytis biologiją, tad tiesiog norėjau išbandyti save“, – sakė Gabija.

 

* Bandėme pakalbinti ir daugiau biologijos egzaminą laikiusių abiturientų, tačiau jie nebuvo gerai nusiteikę: užduotys jiems pasirodė užveltos, jie bijojo prognozuoti, kokia "sėkmė" jų laukia skelbiant rezultatus. Tad pakalbinome mokytojus, ką jie mano apie biologijos VBE užduotis, jų vertinimai čia.

 

*****

Šiais metais biologijos VBE vyko liepos 9 dieną. Šį egzaminą laikė beveik 6 tūkst. moksleivių.

Biologijos egzamino matrica sudaryta taip (pateikiama tema ir už ją gaunamų taškų svoris egzamino metu, procentais):

Ląstelė – gyvybės pagrindas                  13-17 proc.

Organizmų požymių paveldėjimas ir genų technologijos                     8-12 proc.

Medžiagų apykaita ir pernaša   18-22 proc.

Žmogaus sveikata                    8-12 proc.

Homeostazė ir organizmo valdymas    13-17 proc.

Evoliucija                                5-7 proc.

Ekologija                                 23-25 proc.

Viso: 100 proc.

Egzamino užduotyje apie 40 proc. užduoties taškų atitinka bendrąjį biologijos kursą, 60 proc. – išplėstinį.

Biologijos egzaminui išlaikyti reikia surinkti bent 16 proc. taškų.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta nuo birželio 22 d. iki liepos 21-os dienos.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com