** Geografijos egzamino užduotys yra čia.

*** Preliminarius egzamino užduočių atsakymus planuojame skelbti rytoj ryte, juos rasite čia.

Šiandien beveik 3,2 tūkst. abiturientų laikė valstybinį geografijos brandos egzaminą (pernai šį egzaminą buvo pasirinkę 3,7 tūkst. abiturientų). Egzamino užduotims atlikti buvo skirtos 3 valandos. Ar viskam užteko laiko, ir kokie vėjai „pūtė“ egzamino metu?

Šiek tiek sunkiau su pasatais

Su pasatais mūsų portalas „pataikė“ – dar vykstant egzaminui retoriškai klausėme, kaip seksis abiturientams geografijos egzamino metu susidraugauti su pasatais, Ir tikrai... pasatai pūtė egzamino metu.

„Egzaminas man asmeniškai pasirodė gerai, ypatingų sunkumų nepatyriau“, – džiaugėsi Kauno jėzuitų gimnazijos abiturientas Benas Putrimas. Tačiau, pasak abituriento, buvo ir klausimų, kurie pasirodė šiek tiek sudėtingesni.

„Kai kurios užduočių formuluotės buvo kiek sudėtingesnės. Pavyzdžiui, atsakydamas į klausimą apie litosferos plokštes, nebuvau tikras ar mano atsakymas vertas 2 taškų, ar užteks to ką parašiau. Taip pat šiek tiek sudėtingiau buvo su pasatais, nes čia reikėjo gana išsamių paaiškinimų“, – pasakojo Benas.

Abiturientas tikisi su užduotimis susitvarkęs ir lauks „kuo aukštesnių“ rezultatų. Benui šis egzaminas buvo „vienas iš svarbesnių“. Nors jo galimybes įstoti į politikos mokslus labiau lems istorijos egzamino rezultatai, tačiau geografija taip pat bus viena iš stojamojo balo „dedamųjų“.

Bijojo ledynų, gavo pabėgėlius

Kauno jėzuitų gimnazijos abiturientė Viltė Dominaitė prisipažino prieš egzaminą labiausiai „bijojusi ledynų“, tad jai palengvėjo, kad užduotyse jų nebuvo.

„Užduotys nenustebino, nors buvo ir kelios „suktos“. Pavyzdžiui, šiek tiek sutrikdė užduotis apie Jungtines Tautas“, – pasakojo Viltė. Egzamino metu buvo net keli klausimai apie Jungtines Tautas bei pabėgėlius, už šiuos klausimus iš viso buvo galima „uždirbti“ net 10 taškų.

„Taip pat buvo gana daug užduočių iš gamtinės geografijos bei tektonikos, tačiau tektonika man sunkumų nekėlė“, – dalinosi įspūdžiais Viltė.

Abiturientė taip pat džiaugėsi, kad „atspėjo“ klausimą apie stepes – kaip tik vakar prieš egzaminą šią temą kartojosi, ir paskutinė egzamino užduotis buvo būtent apie tai.

Mergina tikisi surinkti „bent 85 procentus taškų“. Jai geografijos egzaminas nėra pats svarbiausias, kadangi abiturientė ketina stoti į kriminologijos mokslus – priklausomai nuo to, kur bus geresni rezultatai, į stojamąjį balą bus galima imti anglų kalbos arba geografijos egzamino rezultatus. Vis dėlto Viltė geografijos egzaminą laikė labiau „dėl savęs“, kadangi šis dalykas jai „prie širdies“.

„Apskritai visa egzaminų sesija praėjo gerai. Vienintelė matematika buvo išmušusi iš vėžių“, – sakė abiturientė.

Povandeniniai akmenys – teste?

Kauno VDU „Rasos“ gimnazijos abiturientas Aurimas Latvys taip pat sakė, kad egzamino metu jam labiausiai „užkliuvo“ klausimai apie Jungtines Tautas. „Šiai temai nelabai ruošiausi“, – prisipažino abiturientas. Tektoninės plokštės bei vėjai Aurimui sunkumų nesukėlė, taip pat ir topografiniai žemėlapiai, atstumų matavimai bei kitos užduotys, susijusios su žemėlapių „skaitymu“.

Lygindamas šių metų geografijos VBE užduotis su buvusiomis ankstesniais metais, Aurimas daugiausiai skirtumų įžvelgė teste.

„Ankstesnių metų VBE testo klausimai būdavo visiškai paprasti, į juos lengvai atsakydavau. Šiemet teste buvo net keli klausimai dėl kurių abejojau – tad galbūt testas šiemet yra kiek sunkesnis. Visos kitos užduotys daugmaž panašios į buvusių metų“, – sakė abiturientas.

Aurimui „užkliuvę“ testo klausimai, ties kuriais jis abejojo, buvo apie naudingąsias iškasenas (apie planuojamas pradėti eksploatuoti iškasenas netoli Kauno – aut. past.) bei klausimas apie ES instituciją, kurią gyventojai renka tiesiogiai.

Abiturientas tikisi gerų egzamino rezultatų (80-100 proc. taškų), tačiau sako, kad viskas priklausys nuo to, kaip pavyko atsakyti į klausimus apie Jungtines Tautas. Šio egzamino rezultatai Aurimui yra svarbūs, kadangi abiturientas norėtų studijuoti turizmo srityje.

Koją pakiš nebent „žioplos klaidos“

Kita Kauno jėzuitų gimnazijos abiturientė Rūta Petkevičiūtė džiaugėsi egzamino užduotimis. Jai laiko užteko ir atsakyti į visus klausimus, ir du kartus pasitikrinti savo atsakymus.

„Daugiausiai laiko sugaišau su pusiaujo vėjais – šią temą buvau mažiausiai pasikartojusi. Taip pat buvo gana daug socialinių temų – tačiau čia galima daug ką žinoti iš bendro išsilavinimo“, – pasakojo Rūta.

Kaip „slidesnes“ temas Rūta įvardino būtent klausimus apie „vėjus“ bei apie tektonines plokštes.

„Norėčiau surinkti daugiau negu 80 procentų taškų. Į šimtuką nepretenduoju – galėjo likti kažkiek žioplų klaidų“, – vertino abiturientė. Ji sakė laikiusi geografijos egzaminą dėl tobulėjimo ir, kad įrodytų sau, kad gali įveikti šias užduotis.

Rūta dar neapsisprendusi dėl savo ateities planų – vienerius metus ji norėtų paskirti „gap year“  (metai, kuriuos jaunuoliai gali praleisti savanoriaudami, keliaudami arba užsiimdami kita veikla, prieš pasirinkdami studijas – aut past.).

Apie „gap year“ planuojame parašyti daugiau, pasibaigus pagrindinei egzaminų sesijai, tad sekite mūsų naujienas ;)

 

 

**********

Geografijos VBE šiais metais laikė 3,2 tūkst. abiturientų (pernai šį egzaminą buvo pasirinkę 3,7 tūkst. abiturientų).

Pagal geografijos egzamino matricą, 10 procentų taškų abiturientai galės gauti  iš užduočių apie geografinį pažinimą. Užduotys iš gamtinės geografijos ir visuomeninės geografijos sudarys atitinkamai po 40 proc. „svorį“, o regioninė geografija galės duoti dar 10 proc. taškų.

Klausimams iš bendrojo kurso skiriama 40 proc. egzamino užduoties taškų, iš jų 40 proc. skiriama klausimams, atitinkantiems minimalius reikalavimus. Klausimams iš išplėstinio kurso skiriama 60 proc. užduoties taškų.

Geografijos egzaminui išlaikyti reikia surinkti 16 proc. užduoties taškų.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta vėliau nei įprastai – nuo birželio 22 d. iki liepos 21 d.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com