Renkantis karjeros kelią ypač svarbu apsvarstyti įvairias, net pačias neįtikinamiausias galimybes bei visus šio sudėtingo pasirinkimo aspektus. Žemiau pateikiamas testas gali būti vienas iš (jokiu būdu ne vienintelis) instrumentų, galinčių palengvinti sudėtingą karjeros pasirinkimo procesą.

Šis testas siūlo pažvelgti į karjerą kaip į svarbią gyvenimo dalį, todėl pagrindinis dėmesys jame kreipiamas ne į jūsų turimus gebėjimus, o į tai, kaip sėkmingai vienokia ar kitokia darbinė aplinka (darbinis gyvenimas) įsilieja į jūsų gyvenimo būdą bei atitinka jūsų vertybes. Sėkmės!

Įvertinkite kiekvieną teiginį nuo 1 iki 5: 1 – teiginys visiškai man netinka; 2 – teiginys dažnai man netinka; 3 – teiginys kartais man netinka, kartais – tinka; 4 – teiginys dažnai man tinka; 5 – teiginys visiškai man tinka.

Teiginys Įvertinimas
1. Po dešimties metų įsivaizduoju save firmos ar jos padalinio vadovu(-e).  
2. Labiau už viską norėčiau, kad darbas netrukdytų man užsiimti mėgstama veikla.  
3. Labiausiai norėčiau kūrybinio darbo.  
4. Norėčiau dirbti tokį darbą, kuriame sau išsikelčiau uždavinius ir pats(-i) būčiau atsakingas(-a) už sėkmingą jų atlikimą.  
5. Norėčiau turėti tokį darbą, kuriame galėčiau nuolat išmokti ką nors nauja.  
6. Norėčiau, kad mano darbas būtų naudingas visuomenei.  
7. Norėčiau turėti tokį darbą, kuriame nuolat keistųsi užduotys.  
8. Norėčiau turėti ramų darbą be jokių netikėtumų.  
9. Tam, kad aš būčiau laimingas(-a), turiu uždirbti daugiau nei vidutiniškai.  
10. Ypač svarbu, kad galėčiau kada tinkamas(-a) išeiti atostogų.  
11. Norėčiau, kada nors ateityje sulaukti viešo pripažinimo už savo knygą, paveikslą, filmą ar kitą kūrinį.  
12. Geras viršininkas man būtų toks, kuris manimi pasitiki ir nesikiša į mano darbą.  
13. Pasitobulinimo kursai ir galimybė lankytis parodose, konferencijose man yra labai svarbi.  
14. Labiausiai apsidžiaugčiau, sužinojęs(-usi), kad mano darbas padarė laimingą kitą žmogų.  
15. Susidūręs(-usi) su sunkiai įveikiama užduotimi pajaučiu azartišką norą ją išspręsti ir nenurimstu, kol to nepadarau.  
16. Manau, kad mano alga turėtų kilti priklausomai nuo įmonėje išdirbto laiko.  
17. Apie žmogaus vertę galima spręsti iš to, kokį automobilį jis(ji) vairuoja.  
18. Žmogus, kuris gyvena tik tam, kad dirbtų, nenusipelno mano pagarbos.  
19. Manau, kad būsiu laimingas(-a) tik tada, kai išlaisvinsiu savo kūrybinį potencialą.  
20. Laisvė ir galimybė pačiam reguliuoti savo darbo krūvį bei laiką, yra svarbesnė nei galimybė daug uždirbti.  
21. Labiausiai gerbiu tokius žmones, kurie nuolat gilina savo profesines žinias.  
22. Žaviuosi žmonėmis, kurie aukoja savo laiką ir sveikatą tam, kad būtų laimingi kiti.  
23. Išradėjai, inovatoriai, energingi žmonės, nenustygstantys vietoje yra tie, į kuriuos norėčiau būti panašus(-i).  
24. Žmonėse vertinu pastovumą – nematau nieko blogo išdirbti vienoje įmonėje visą gyvenimą.  
25. Norėčiau dirbti didelėje įmonėje, kurioje yra daug karjeros galimybių.  
26. Norėčiau dirbti tokiame kolektyve, su kurio nariais turėčiau bendrų interesų.  
27. Norėčiau dirbti leidykoje ar reklamos agentūroje.  
28. Norėčiau dirbti tokį darbą, kuriame nereikėtų prisirišti prie konkrečios darbo vietos.  
29. Norėčiau dirbti tarp specialistų, kurie kuria ar gamina tam tikrą konkretų produktą.  
30. Norėčiau dirbti ligoninėje, policijoje ar socialinėje tarnyboje.  
31. Norėčiau dirbti besikuriančioje įmonėje, o dar geriau – sukurti savo savarankišką veiklos sritį.  
32. Norėčiau dirbti stabilioje, daugelį metų sėkmingai veikiančioje įmonėje.  
33. Lengvai užmezgu pokalbį su bet kokio amžiaus ir bet kokia veikla užsiimančiais žmonėmis.  
34. Vakarėliai, kuriuos aš suorganizuoju, visada būna šaunūs.  
35. Laisvalaikiu vaikštau į kiną, teatrą, lankau parodas.  
36. Turiu keletą savarankiškų veiklų, iš kurių kartais šiek tiek uždirbu.  
37. Skaitau žurnalus ir knygas, susijusias su tam tikra mano domėjimosi sritimi.  
38. TV3 „Išsipildymo akcijai“ kasmet paaukoju daugiau nei 5 Lt.  
39. Mintyse turiu bent kelių sėkmingų verslo projektų užuomazgas.  
40. Savo namus (kambarį) įsirengiau labai jaukiai, nes čia praleidžiu daug laiko.
 
 

Dabar išsirinkite tris svarbiausius Jums teiginius, su kuriais sutinkate ir pridėkite prie jų įvertinimo dar po 5 taškus.

TAŠKŲ SKAIČIAVIMAS

Perrašykite taškus iš įvertinimo lapų į žemiau esančią lentelę, atitinkamai su klausimų numeriais. Sudėkite kiekviename stulpelyje esančių taškų skaičių, tada padalinkite jį iš 5.

Gausite kiekvieno gyvenimo būdo vidurkį. Jums labiausiai būdingas tas, kurio įvertinimas aukščiausias. Jei panašūs balai išeina keliose kategorijose, vadinasi jūsų gyvenimo būdas yra nevienalytis – jums tinkamas profesijas bei darbo aplinką galite rasti keliuose aprašymuose.

Gyvenimo stilius Vadovas Atsipūtęs Menininkas Laisvas paukštis Specialistas Vienuolė Šuolininkas Ištikimasis
  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
  9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
  17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
  25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
  33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.
Iš viso                
Vidurkis                
 
ATSAKYMAI
 

VADOVAS. Jei ties šiuo gyvenimo būdu surinkote daugiausia taškų, jums svarbiausia – užimti įtakingas pareigas. Kuo daugiau turėsite tiesiogiai nuo jūsų priklausančių pavaldinių, tuo didesnis bus jūsų pasitenkinimas darbu. Norėtumėte dirbti įmonėje, kuri turėtų gerą vardą ir įtaką, suteiktų galimybę vairuoti modernų automobilį, leistų pakankamai uždirbti, kad jūs galėtumėte įsigyti prestižiškus daiktus, nekilnojamą turtą, atsidaryti kaupiamąją sąskaitą ir pan. Renkantis specialybę jums derėtų pagalvoti, kokia profesija galėtų užtikrinti šiuos jums svarbius dalykus ir atmesti tas, kuriose galimybė daryti tokią karjerą yra labai miglota. Turite neblogus bendravimo įgūdžius bei pakankamai pasitikite savimi, todėl pasirinkę tinkamą sritį, joje galite pasiekti karjeros.

ATSIPŪTĘS. Jei vyrauja šis gyvenimo būdas, jums svarbiausia, kad darbas netrukdytų gyventi. Domitės daugeliu dalykų, labai retai nuobodžiaujate, todėl profesinėje veikloje ieškotumėte tik galimybės, kuri padėtų jums veikti tai, ką norite. Prastai jaustumėtės įstaigoje su griežtu darbo grafiku, esančioje nepatogioje vietoje arba ten, kur dirba visiškai jūsų interesų neatitinkantys žmonės. Rinkdamiesi profesiją pagalvokite, kokia veikla galėtų atitikti tokius jūsų pageidavimus. Veiklos kryptis galima labai įvairi, lemiamą sprendimą turėsite priimti vėliau, kai svarstysite darbą konkrečioje įmonėje.

MENININKAS. Turite kūrybinį potencialą, todėl manote, kad svarbiausia gyvenimo užduotis bus neįvykdyta, jei jo neatskleisite. Turėtumėte rinktis kūrybinę profesiją – režisieriaus, aktoriaus, scenaristo, muzikanto ar dailininko. Iš tiesų, galimybių meninei saviraiškai yra daugybė. Nuspręskite, koks jūsų talentas, pasidomėkite, kokia veikla užsiima panašių gabumų žmonės ir pasirinkite karjeros kryptį.

LAISVAS PAUKŠTIS. Jūs turite griežtą vidinę discipliną, todėl negalite pakęsti vadovavimo iš išorės. Jums būtų labai sunku išlikti darbe, kuriame vyrauja griežta hierarchija ir griežta atskaitomybė. Labiausiai jums tiktų turėti savo projektą, jį koordinuoti – nuo pradžios iki pabaigos, ir už atliktą darbą gauti pelnytą atlygį. Rinkdamiesi specialybę, apgalvokite, kuri iš jų galėtų jums suteikti tokią galimybę (iš tiesų, galimos karjeros kryptys yra labai įvairios) ir tobulinkite savo bendravimo įgūdžius.

SPECIALISTAS. Esate linkęs gilintis į tai, ką darote, todėl tikriausiai jau pasirinkote specialybę. Tai galėtų būti inžinieriaus, gydytojo, mokytojo, poligrafijos specialisto ir pan. konkreti profesinė veikla. Jums netinka specialybės, kurios nesuteikia galimybės sukurti konkretų apčiuopiamą produktą ar teikti pamatuojamą naudą, todėl nederėtų rinktis vadybos ar administravimo specialybės. Esate intelektualus žmogus, todėl tokia veikla, kurioje nereikia tobulinti specifinių įgūdžių taip pat ne jums. Siekiate būti vienintelis, nepakartojamas ir geriausias savo srities specialistas.

VIENUOLĖ. Jei tai – jūsų vyraujantis gyvenimo būdas, jums reikėtų rinktis tokią veiklą, kurioje galėtumėte tarnauti visuomenei, žmonėms ar planetai. Tinka policininko, gydytojo, mokytojo, socialinio darbuotojo, karininko, eigulio, veterinaro, aplinkos inžinieriaus ir pan. specialybės. Laimingi jausitės tik tuomet, kai matysite, kad jūsų darbas padarė laimingus kitus žmones, padarė gyvenimą žemėje harmoningesnį.

ŠUOLININKAS. Jei ties šiuo gyvenimo būdu surinkote daugiausia taškų, jūs greičiausiai turėsite savo verslą. Siekiate būti pirmi, pralaužti ledus, sukurti tai, ko niekas dar nebandė. Jums būtina įgyti ekonomikos žinių bei tobulinti bendravimo įgūdžius, todėl galite rinktis karjeros kryptį, kurioje šių dalykų išmoksite. Tačiau jau dabar esate linkęs rizikuoti, skleisti savo idėjas bei mąstyti, kaip būtų galima pagerinti vieną ar kitą savo ar visos visuomenės gyvenimo sritį. Todėl pasirinkę bet kokią konkrečią profesiją, joje sieksite naujovių. Pavyzdžiui, būdamas programuotojas, kursite ir diegsite naujas programas, būdamas prekybininkas, ieškosite prekių, kurių mūsų rinkoje nėra, kuruosite jų įvedimą ir pan.

IŠTIKIMASIS. Jūsų svajonių darbas – toks, kuriame jaučiatės kaip namie. Norėtumėte dirbti patikimoje, daugybę metų sėkmingai veikiančioje įmonėje, gauti visas socialines garantijas ir turėti nedidelę veiklos sritį su minimalia atsakomybe. Kopimas karjeros laiptais jūsų nedomina. Galite rinktis administratoriaus, buhalterio specialybes. Tokį darbą galite dirbti beveik bet kurioje srityje. Galite jau dabar pasidomėti stabiliai veikiančiomis įmonėmis bei karjeros pasiūlymais jose.

 

facebook_logoKur stoti