* Straipsnis papildytas naujais abiturientų įspūdžiais 13.30.

** Egzamino užduotys yra čia.

*** Preiliminarūs matematikos egzamino užduočių atsakymai čia.

 

Šiandien beveik 16 tūkstančių abiturientų laikė valstybinį matematikos brandos egzaminą (VBE). Palyginti su pernai metais kandidatų skaičius sumažėjo daugiau nei dviem tūkstančiais nuo 18,4 tūkst. laikiusių.

Nors šis egzaminas nėra privalomas (atestatui gauti privaloma tik išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą, visi kiti egzaminai yra pasirinktini), tačiau jis svarbus, norint įstoti į „nemokamą“ studijų vietą. Taigi, šiandien egzaminą laikė ir aibė „humanitarų“, kuriems taip pat svarbu šį egzaminą išlaikyti.

Egzamino užduotims atlikti buvo skirtos 3 valandos. Spręsdami matematikos užduotis abiturientai galėjo naudotis asmeniniais skaičiuotuvais ir formulių lapu (tačiau reikia būti įgudus ir žinoti kur kokią formulę taikyti :)).

Anksčiausiai išėjo „humanitarai“

Kaip visuomet anksčiausiai egzamino patalpas palieka tie abiturientai, kuriems visų egzamino užduočių įveikti nepavyko.

Likus beveik pusvalandžiui iki egzamino pabaigos prie Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos (kurioje egzaminą laikė daugiausiai Salomėjos Nėries gimnazijos abiturientai) jau stoviniavo abiturientų trijulė. Išėjus ketvirtai abiturientei, jos bendraamžiai puolė klausinėti – „kaip sekėsi“. Atsakymas buvo trumpas – „Neklausk“.

Tačiau portalui kurstoti.lt abiturientai visgi sutiko papasakoti, kaip jiems sekėsi egzamino metu (nors ir ragino geriau pakalbinti tuos, kurie išeis iš egzamino paskutiniai – jiems kalbintų abiturientų manymu greičiausiai pavyko geriau J ).

Visi keturi kalbinti abiturientai – Gediminas Stočkus, Lukas Žaliauskas bei merginos Agnė ir Jorūnė – sutiko, kad egzaminas iš principo turbūt nebuvo sunkiausias, palyginti su tuo „koks jis galėjo būti“, tačiau labai gerų rezultatų jie nesitiki, nes išsprendė ne viską. „Geriau išlaikys tie, kurie mokėsi pagal išplėstinį matematikos kursą“, – mano Lukas.

Tiesa, nė vienam iš abiturientų matematikos egzaminas nėra svarbiausias – jo tiesiog reikia, norint įstoti į valstybės finansuojamas studijų vietas.

Nuotoliniu būdu mokytis matematikos sekėsi sunkiai

Jorūnė pasakojo, kad prieš egzaminą bandė spręsti 2018-2019 metų matematikos VBE užduotis, ir jai pasirodė, kad šiemetinis egzaminas gal ir nebuvo sunkiausias. „Užduotis supratome – bent jau tiek gerai, kad supratome ko iš mūsų nori. Bėda ta, kad tikrai ne viską mokėjome“, – sakė Jorūnė.

„Ką padarysi, kad mūsų karta tokia šiek tiek..., – pradėjo sakyti Jorūnė, o jos draugai besijuokdami pabaigė sakinį – „atsilupusi“.

Gediminas papildė mintį: „Per karantiną tikrai nebuvo lengva mokytis matematikos. Nuotolinis mokymas tam nebuvo pats palankiausias, o vėliau vykusių konsultacijų neužteko“. Tam pritarė ir jo bendraamžiai.

Matematikos reikia tik tiek, kiek yra ką skaičiuoti piniginėje?

„Man matematikos reikalingumas pasibaigia ties tuo, kad reikia susiskaičiuoti savo pinigus. Arba kai nueinu į parduotuvę“, – sakė Jorūnė.

Tuo tarpu Agnė minėjo, kad laikė matematikos egzaminą tam, kad „gražiau atrodytų atestatas“.

Nors kalbinti abiturientai ir nesitiki labai gerų rezultatų (tikisi tik jį išlaikyti ir gauti bent šiek tiek daugiau taškų, kad jų užtektų, stojant į ne tiksliųjų pakraipų specialybes aukštosiose mokyklose), vis dėlto jų nuotaika nebuvo liūdna. Sunkus žingsnis įveiktas, ir apie tai, ar teks egzaminą perlaikyti, kol kas neverta galvoti. Egzaminų sesija dar nesibaigė – reikia ruoštis kitiems iššūkiams.

Laukė būtent matematikos

Tačiau ne visi abiturientai matematikos egzaminą laikė „dėl pliusiuko“. Kėdainietis Pijus Kizerskis sakė iš visų egzaminų labiausiai laukęs būtent matematikos. Taigi, abiturientui šis egzaminas greičiausiai nepasirodė baisus?

„Užduotys iš tiesų nebuvo labai sunkios – manau lengvesnės nei pernai. Susidūriau su sunkumais tik trečioje dalyje. Paskutinėje užduotyje „su trikampiu“ grafike nebuvo pateikta jokių duomenų, tai buvo sunku sugalvoti kaip spręsti“, –  sakė Pijus. Vis dėlto ir prie šios užduoties abiturientas nepaliko visiškai tuščių laukelių. „Galbūt ir už ją gausiu vieną ar du taškus“, – vylėsi abiturientas.

Paklaustas, ar nebuvo per mažai laiko pasiruošti matematikos egzaminui, kai po kalbinių egzaminų tam liko tik viena diena, Pijus atsakė: „Iš prigimties esu tiksliukas. Matematika man prie širdies – ar esu pavargęs, ar ne – jai atiduodu visą save“.

„Pagaliau šiai savaitei pasiruošti turėjome dvylika metų. Kas ruošėsi, o kas ne – pamatysime, kai bus rezultatai“, – sakė Pijus. Dabar jo laukia du svarbūs egzaminai – fizikos ir informacinių technologijų. Jis planuoja stoti į tiksliuosius mokslus (informacines technologijas/ programavimą), tad šie egzaminai Pijui bus labai svarbūs. Tačiau dabar abiturientas turi daugiau nei savaitę jiems pasiruošti.

 

**********

Pagal matematikos egzamino matricą, užduotys sudarytos taip, kad 30 proc. taškų būtų galima surinkti iš temų „Skaičiai, skaičiavimai, reiškiniai“ bei „Lygtys, nelygybės ir jų sistemos”, dar 30 proc. – iš funkcijų ir analizės pradmenų, 25 proc. – iš geometrijos, o likusius 15 proc. – iš kombinatorikos, tikimybių ir statistikos.

Egzamino užduotyje 40 proc. užduoties taškų atitinka bendrąjį kursą, 60 proc. – išplėstinį kursą.

Matematikos egzaminui išlaikyti reikia surinkti bent 16 procentų užduoties taškų.

Matematikos VBE šiais metais laiko beveik 16 tūkstančių moksleivių. Dar beveik tūkstantis abiturientų šio egzamino atsisakė iki gegužės 18 dienos, kai buvo suteikta tokia galimybė.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta vėliau nei įprastai – nuo birželio 22 d. iki liepos 21 d.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com