SSC specialistai ypatingą dėmesį skiria pirmakursiams – tam sukurta Pirmo kurso studentų integracijos programa (FYS), kurios metu studentai supažindinami su LCC bendruomene ir čia vykstančiais procesais, universiteto resursais, artes liberales (laisvųjų menų) studijų modeliu. Pirmakursius globoja FYS lyderiai – vyresnių kursų studentai.

FYS lyderė Marija dalijasi patirtimi, įgyta programos metu.

„Manau, kad lyderiavimas FYS iš tiesų padeda man augti kaip asmenybei. Nors, tiesą sakant, tai supratau ne iš pradžių. Lyderiavimas mane priverčia išeiti iš komforto zonos, tenka daug kalbėti studentų grupei, būti už juos atsakingai. Tam tikra prasme tampu vyresniąja jų seserimi. Daugybę kartų, pati būdama vos 20-ies, turėjau rasti išeitis iš sudėtingų situacijų – juk puikiai žinojau, kad pirmo kurso studentai be manęs nesusitvarkys. FYS metu su studentais tampame labai artimi, tad semestro pabaigoje būna sunku juos paleisti.“ 

Marija, FYS lydere esi jau antrus metus. Kas tave skatina imtis šių pareigų?

Pirmą kartą, kai įžengiau į LCC kaip pirmakursė, mane pasitiko FYS lyderiai. Aš buvau tokia sujaudinta jų sutikimo! Jie padėjo susipažinti su aplinka, įsilieti į universiteto bendruomenę. Tada pamaniau, kad taip pat norėčiau tapti lydere ir padėti būsimiems studentams.

Buvimas FYS lydere man atrodė būtent ta sritis, kurioje aš galėčiau save realizuoti. Be abejonės, lyderiavimas yra įsipareigojimas, tačiau man jis labai vertingas – taip aš padedu kitiems.

Kodėl, tavo manymu, FYS programa yra svarbi LCC?

Viena iš pagrindinių FYS užduočių yra padėti pirmakursiams rasti draugų ne tik tarp kitų studentų, bet ir tarp darbuotojų. Tai galimybė dar studijų pradžioje rasti tuos žmones, kurie netrukus gali tapti tavo antrąja šeima ir būti šalia visus ketverius studijų metus. FYS padeda pirmakursiams suprasti, ką reiškia būti LCC studentu, taip pat susipažinti su dėstytojais bei čia dirbančiais specialistais. Kai kuriems pirmakursiams gyventi tarpkultūrinėje bendruomenėje toli nuo namų yra visiškai naujas potyris.

Kaip tu padedi pirmakursiams?

Mūsų užsiėmimai nėra skirti knygų ar kitų leidinių skaitymui – mes stengiamės rodyti praktinius pavyzdžius: susitinkame su personalo nariais, kurie taip pat atvyko iš kitų šalių bei patyrė kultūrinį šoką; parodome įvairias Klaipėdos vietas, kad iš kitur atvykę studentai nesijaustų mieste svetimi; suteikiame jiems svarbią informaciją, reikalingą gyvenimui čia – autobusų tvarkaraščius, lietuviškas SIM korteles telefonui ir pan.

Studentai, dalyvaujantys FYS programoje, yra atvykę iš skirtingų šalių, skirtingų kultūrų. Kaip jūs sukuriate tarpusavio ryšį? Ar tai sunki užduotis?

FYS lyderiai bei studentai turi nuostabią pagalbininkę – Studijų sėkmės centro vadovę Vilmą. Ji įdeda daug darbo ir pastangų, kad mes bendradarbiautume tarpusavyje ir elgtumės vieni su kitais be jokių išankstinių nuostatų. Nors iš pradžių ir neatrodo, kad turime didelių kultūrinių skirtumų, tačiau vėliau tenka įsitikinti – šalies kultūra ir mentalitetas iš tiesų turi labai daug įtakos asmens elgesiui. Susitaikyti su tuo gali tapti tikru iššūkiu. Tačiau įvairūs tam skirti žaidimai, filmai mums padeda labai greitai susidraugauti ir priimti vienas kitą.

Kaip studentai vertina FYS?

Iš pradžių studentai neįvertina šių užsiėmimų, nesupranta jų tikslo. Tačiau pajutę, jog FYS padeda kurti ryšius, įvertinę tai, kad čia mes dalijamės savo džiugiomis akimirkomis ir pasakojame apie patirtus sunkumus, vis labiau atsiveria ir tampa draugiškesni. Dingsta barjeras – tarkime, santykiuose tarp studento ir kuratoriaus – ir jie čia ima jaustis bendruomenės dalimi.